Home / Lajme / Maqedoni / VMRO-DPMNE ;Deklarata konfuze e Dimitrovit i rrënon pozitat e ndërtuara në lidhje me emrin

VMRO-DPMNE ;Deklarata konfuze e Dimitrovit i rrënon pozitat e ndërtuara në lidhje me emrin

Në reagimin e OBRM-PDUKM thuhet se deklarata konfuze dhe e pamatur e ministrit për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov, e dhënë për ‘Financial Times’ ka shkaktuar reaksione të fuqishme në mediumet ndërkombëtare gjë që seriozisht dëmton pozitat e krijuara me mund në lidhje me kontestin për emrin me Greqinë,

 

‘Këto qëndrime janë shfaqur edhe në shumë mediume botërore me renome dhe kjo keqpërdoret nga fqinjët tonë si në rastin e historianit bullgar Bozhidar Dimitrov i cili si zgjidhje për emrin liciton me propozimin ‘Bullgaria jug-perëndimore’, ndërsa LSDM në vend se të reagojë hesht dhe dëmton shtetin’- thuhet në deklaratën e OBRM-PDUKM.

Gjithashtu lexo

Tym, zjarr e mbeturina në komunat shqiptare, politikanët bëhen gati për fushatë,rinia pa shpresa

Partitë shqiptare në Maqedoni kanë filluar përgatitjen për fushatën e zgjedhjeve lokale të cilat pritet …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *