Home / Lajme / Maqedoni / Zaharieva: Bullgaria nuk sheh pengesë në njohjen e gjuhës maqedone

Zaharieva: Bullgaria nuk sheh pengesë në njohjen e gjuhës maqedone

Zv.kryeministrja dhe ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva në një intervistë dhënë televizionit privat bullgar BTV ka diskutuar lidhur me vizitën e delegacionit qeveritarë të Maqedonisë në Sofje të Bullgarisë, transmeton Zhurnal.mk

Për ministren Zaharieva kjo vizitë është historike dhe shpreh fillimin e një fiqnjësie të mirë lidhur me të ardhmen europiane të dy vendeve. Ajo ka shtuar se Bullgaria është gjithmonë këtu që të ndihmojë Maqedoninë për ndihmën që i duhet për të vazhduar rrugën euroatlantike.

Lidhur me pranimin e gjuhës maqedone, ministrja ka thënë se nuk sheh asnjë pengesë në këtë drejtim pasiqë Bullgaria me pranimin e shtetit të Maqedonisë e pranon edhe gjuhën në bazë të kushtetutës së Maqedonisë, ka thënë kështu ministrja e jashtme bullgare Zaharieva.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *