Home / Lajme / Botë / Irani provokon me raketë që bart satelit

Irani provokon me raketë që bart satelit

Departamenti i Shtetit kumtoi se vendimi dje Irani të lansojë raketë, për të cilën pohohet se mund të bartë satelit në hapësirë, ka qenë aksion provokues, me të cilin shkelet rezoluta e Këshillit të Sigurimit të KB-së dhe fryma e marrëveshjes bërthamore me Teheranin.

“Këtë e konsiderojmë për vazhdim të zhvillimit të raketave balistike, Besoj se ajo që ka ndodhur gjatë natës dhe sot në mëngjes paraqet shkelje të frymës së Planit të përbashkët gjithëpërfshirës aksionar”, deklaroi zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Jeder Noret, duke menduar me këtë rast në marrëveshjen bërthamore me Iranin.

Gjithashtu lexo

Sulmi në Barcelonë, shqiptarja filmon ndalimin e të dyshuarit: Shpëtova për 50 sekonda

Një shqiptare, punonjëse e një dyqani në vendngjarje ka filmuar dhe dëshmuar të gjithë ngjarjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *