Home / Lajme / Rajon / Kërkohet paraburgim për të dyshuarit e vrasjes së policëve të UNMIK-ut

Kërkohet paraburgim për të dyshuarit e vrasjes së policëve të UNMIK-ut

Ka filluar seanca gjyqësore kundër të arrestuarve për vrasje e zyrtarëve të UNMIK-ut në vitin 2013.

Në seancë po merr pjesë edhe Faik Shaqiri, i cili tashme është ekstraduar në Kosovë.
Këtë e ka konfirmuar avokati i tij, Mahmut Halimi.

Prokurori i EULEX-it ka kërkuar që të caktohet masa e paraburgimit për tre të dyshuarit për vrasjen e rëndë të dy zyrtarëve të UNMIK-ut dhe për tentim vrasjen e rëndë të dy zyrtarëve të tjerë të UNMIK-ut në vitin 2004.

Dy prej të dyshuarve janë arrestuar dje pas një operacion kërkimi si pjesë e hetimeve penale në vazhdim nga Prokuroria Speciale të kryer nga Policia e EULEX-it dhe Policia e Kosovës, njofton Klan Kosova.

Në ndërkohë që i dyshuari i tretë që është Faik Shaqiri është ekstraduar gjatë natës së mbrëmshme nga Gjermania.

Urdhrat për arrestimet dhe kërkimet janë dhënë nga një gjyqtar i Kosovës për procedurë paraprake.

Gjithashtu lexo

Futet për nevoja personale në bunker, burrit i ndryshon jeta përgjithmonë

Ka ndodhur në një fshat të Elbasanit. Burri hyn për nevoja personale në një bunker …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *