Home / Showbiz / Këto janë aktorët e famshëm turq me origjinë shqiptare

Këto janë aktorët e famshëm turq me origjinë shqiptare

Ata janë ndër aktorët më të pëlqyer në Turqi, por a e dini se disa prej tyre kanë origjinë shqiptare?

Baris Arduc  -edhe pse ka lindur në Zvicër, ka origjinë shqiptare. Madje, aktori di gjithashtu të flasë shqip.

Kivanc Tatlitug- Ylli i serialeve turke ka pranuar në një intervistë se ka origjinë shqiptare.

Deniz Barut- aktorja ka zbuluar prejardhjen e saj  shqiptare në një urim që i ka bërë të atit. “I dashur baba, i forti baba. Sot është ditëlindja jote. Së bashku, edhe shumë vite të lumtura. “Ti bëhu shumë i fortë dhe qendro gjithmonë pranë nesh. Shqiptari inatçor, të dua babi.” – ka qenë urimi i aktores

Engin Altan Düzyatan-36-vjeçari është aktor dhe prezantues shumë i njohur në Turqi, por tashmë edhe për publikun shqiptar.

Me Shqipërinë ai e ka një lidhje, pasi origjina e tij është shqiptare, thuhet në Cv-në e tij në Wikipedia. Jemi të sigurt që pas këtij fakti shqiptarët, do ta duan edhe më shumë yllin, Engin Altan Düzyatan.

Gjithashtu lexo

Tuna në shënjestër të kritikave

Në rrjedhë kronologjike, Altuna Sejdi – Tuna gjithmonë ka qenë një hap para kur është …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *