Home / Lajme / Maqedoni / Këto janë ushqimet që mund t’i merrni nëse shkoni në Greqi

Këto janë ushqimet që mund t’i merrni nëse shkoni në Greqi

Të gjithë ata që udhëtojnë për në Greqi, duhet të kenë parasysh se çfarë mund të marrin për në Greqi, e çfarë jo, pasi që dogana greke ua hedh poshtë,

Mish, djath, vezë, qumësht dhe prodhime të qumështit nuk lejohet të futen në një vend që është anëtar i Bashkimit Evropian.

Në Greqi nuk guxoni të merrni as suxhuk, biftek, proshutë, jogurt e ajkë. Lejohet që të keni deri pesë kilogram pemë, perime, përveç patates, qumësht pluhur për fëmijë ose ushqim për fëmijë, si edhe deri dy kilogram ushqim për manarë.

Lejohet që të merrni me vete makarona, keçap, keksa, çokollatë, ujë, lëngje, nëse nuk tejkalon çmimi prej 300 euro për udhëtarë.

Gjithashtu lexo

Stejt Departamenti: Qeverisja e VMRO-së ka nxitur diskriminim fetar në Maqedoni

Grupet religjioze në Maqedoni vlerësojnë se ish-Qeveria e VMRO-DPMNE-së e ka favorizuar Kishën Ortodokse – …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *