Home / Lajme / Maqedoni / Komiteti i Helsinkit në Maqedoni: Dënojmë deklaratat homofobe të disa deputetëve

Komiteti i Helsinkit në Maqedoni: Dënojmë deklaratat homofobe të disa deputetëve

Komiteti i Helsinkit për të drejtat e njeriut i dënon deklaratat homobofe të disa deputetëve, që sipas komitetit, përmes gjuhës diskriminuese dhe të urrejtjes, degradojnë komunitetin LGBTI, përcjell Telegrafi Maqedoni.

Sipas tyre, kjo është në kundërshtim me reformat dhe veprimin politik për të cilin është deklaruar qeveria e re. Koniteti ia rikujton qeverisë premtimet për të ndërtuar një shoqëri për të gjithë, ku do të sanksionohet diskriminimi dhe gjuha e urrejtjes./Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *