Home / Kryesoret / Legis dhe Avokati i Popullit kërkojnë ndryshimin e ligjit për azil dhe emigrantë

Legis dhe Avokati i Popullit kërkojnë ndryshimin e ligjit për azil dhe emigrantë

Kryetarja e organizatës joqeveritare (OJQ)e cila kujdeset për emigrantët në Maqedoni “Legis”, Mersiha Smailoviç dhe përfaqësuesja e Avokatit të Popullit, Snezhana Jordanoska në diskutimin publik që u mbajt sot në Shkup dërguan kërkesë deri tek institucionet shtetërore, Ministria e Punëve të Brendshme, Kuvendi i Maqedonisë dhe Qeveria e Maqedonisë që të bëjnë ndryshime në ligjin për azil ku do të mundësohet hapje e kufijve për emigrantët.

Krahas ndryshimeve në ligj, ata kërkuan edhe hapje të kampeve të refugjatëve, pasi që siç edhe kanë treguar hulumtimet psikologjike, mbyllja e tyre ndikon negativisht në mirëqenien psikologjike dhe sociale të emigrantëve, veçanërisht të fëmijëve./Gazeta Express/

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *