Home / Lajme / Botë / Moska u përgjigjet sanksioneve: SHBA-ja ta pakësojë numrin e diplomatëve

Moska u përgjigjet sanksioneve: SHBA-ja ta pakësojë numrin e diplomatëve

Moska sot publikoi kontra masa si përgjigje ndaj vendosjes së sanksioneve të reja ndaj Rusisë nga ana e SHBA-së dhe e urdhëroi Uashingtonin ta ulë numrin e personelit të vet diplomatik në vend.

 

“I propozojmë palës amerikane që numrin e personelit diplomatik dhe teknik të Ambasadës amerikane në Moskë dhe konsullatat e përgjithshme ta ulë në numrin e baranartë të diplomatëve rusë dhe personelit teknik në SHBA”, ceket në kutmesën e Minsitrisë ruse të Punvëe të Jashtme.

Senati amerikan mbrëmë miratoi vendosjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë, iranit dhe koresë së veriut.

Gjithashtu lexo

Trump kërkon ndaljen e ndihmës financiare për Serbinë, ‘shpëton’ Kosova

Administrata e presidentit amerikan, Donald Trump po bënë përpjekje që të reduktojë në mënyrë drastike …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *