Home / Kryesoret / Moti i ngrohtë rrezik për kulturat bujqësore

Moti i ngrohtë rrezik për kulturat bujqësore

Bujqit t’i ujisin të mbjellat dhe të t’u kushtojnë kujdes të posaçëm mbrojtjes nga sëmundjet dhe dëmtuesit sepse moti i ngrohtë është i përshtatshëm për zhvillimin e tyre, rekomandojnë agrometorologët.

Paralajmërojnë edhe se kulturat bujqësore për momentin, për shkak temperaturave të larta, i ekspozohen stresit të temperaturës dhe mungesës së ujit në tokë.

Në periudhën e ardhshme pritet mot i ngrohtë dhe stabil, me temperatura të larta ditore dhe lagështi të ulët relevante të ajrit, ndërsa në vende të caktuara temperatura minimale do të jetë mbi 20 gradë.

Gjithashtu lexo

Shkarkohet Zvërlevski, me 64 vota për dhe asnjë kundër

Kuvendi i Maqedonisë, pas debateve disajavëshe maratonike të deputetëve VMRO-DPMNE-së, e shkarkoi kryeprokurorin publik Marko …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *