Home / Lajme / Maqedoni / Në Kumanovë sonte do të hapet ekspozita ‘Skulptura të kohës moderne 2017’

Në Kumanovë sonte do të hapet ekspozita ‘Skulptura të kohës moderne 2017’

Qendra për kulturë në Kumanovë ‘Trajko Prokopiev’ sot në mbrëmje do të hapet ekspozita bienale e nëntë ‘Skulptura të kohës së re 2017’,

Në ekspozitën vjetore do të prezantohen 24 pjesë nga 21 autorë nga Maqedonia. Njëri nga organizatorët e ekspozitës, Robert Cvetkovski, thotë se skulptorët më së shpeshti kanë përdorur metal dhe dru dhe secili autor jep përvojën në fushën e figurës asociative ose formën abstrakte gjeometrike.

Ekspozita organizohet në koordinim të Qendrës për kulturë ‘Trajko Prokopiev’-Kumanovë me mbështetje financiare të Ministrisë për kulturë.

Ekspozita në Kumanovë do të qëndrojë e hapur deri më 10 gusht të këtij viti.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *