Home / Lajme / Botë / Plani ambicioz i Britanisë, do të ndalojë mjetet me naftë dhe benzinë

Plani ambicioz i Britanisë, do të ndalojë mjetet me naftë dhe benzinë

Qeveria e Britanisë së Madhe ka konfirmuar ditën e sotme se do të ndalojë shitjen e mjeteve me naftë dhe benzinë duke nisur nga viti 2040.

 

Ky plan ambicioz synon që të përmirësojë cilësinë e ajrit në Britani. Plani është paraqitur si realist, pasi deri në vitin 2020 pritet që të ketë një rritje të shitjeve të mjeteve elektrike.

Lajmi është konfirmuar edhe nga Sekretari për Mjedisin, Majkëll Gov.

Gjithashtu lexo

Tërmet i fortë e goditi pjesën jugore të Altlantikut

Një tërmet me intensitet prej 6,7 ballësh sipas shkallës Rihter e goditi sot pjesën jugore …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *