Home / Lajme / Botë / SHBA heq ndalesën e laptopëve në fluturimet nga Abu Dabi

SHBA heq ndalesën e laptopëve në fluturimet nga Abu Dabi

Shtetet e Bashkuara hoqën ndalimin e kompjuterëve laptopë në kabinën e fluturimeve direkte nga Abu Dabi – kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe.

SHBA mori vendimin pasi kompania ajrore e Abu Dabit, Etihad, nisi me zbatimin e masave më të rrepta të sigurisë.

Ndalimi ka hyrë në fuqi në muajin mars për fluturimet direkte nga dhjetë aeroporte në Lindjen e Mesme. Zyrtarët amerikanë kanë qenë të shqetësuar për mundësinë që terroristët të fshehin bomba brenda kompjuterëve.

Etihad, i cili drejton 45 fluturime javore midis Abu Dabit dhe SHBA-së, e mirëpriti vendimin e ri.

Një zëdhënës i Departamentit amerikan për Siguri Kombëtare e përgëzoi Abu Dabin për vendosjen e, siç tha, procedurave të reja dhe tha se ato duhet të shërbejnë si model.

Nuk u bë e qartë se çfarë përfshijnë procedurat e reja.

Ndalimi i laptopëve vazhdon të vlejë për fluturimet direkte në SHBA nga Jordania, Kuvajti, Egjipti, Turqia, Arabia Saudite, Maroku, Katari dhe Dubai.

Gjithashtu lexo

Pakistan: Vdesin gjashtë ushtarë pas shpërthimit të bombës

Një bombë rrugore, e cila ka pasur cak një konvonj me trupa ushtarake në jugperëndim …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *