Home / Lajme / Botë / Trumpit i ipet ‘drita jeshile’ për ndërtimin e murit kufitar me Meksikën

Trumpit i ipet ‘drita jeshile’ për ndërtimin e murit kufitar me Meksikën

Dhoma e Përfaqësuesve të SHBA-ve ka miratuar legjislacionin për të siguruar një pagesë për 1.6 miliardë dollarësh për të filluar ndërtimin e murit kufitar me Meksikën.

Muri kufitar ishte një ndër premtimet kryesore të Presidentit Trump gjatë fushatës së tij zgjedhore, transmeton portali arbresh.info

Ky premtim ka shkaktuar polemika të mëdha nga liderët e mbarë botës.

Përkundër pretendimit se muri do të kushtonte rreth 12 miliardë dollarë, raporti i fundit ka theksuar se muri do të kushtojë dikur rreth 17.3 miliardë dollarë.

Presidenti amerika ka pohuar se muri ‘i madh dhe bukur’ do të ndërtohet përgjatë kufirit jugperëndimor të SHBA-ve dhe Meksikës.

Zyrtarët meksikanë kanë refuzuar në mënyrë të vazhdueshme se nuk do pagujë për murin, duke e derguar Trumpin të sygjerojë mundësinë e tarife të re të importet e mallrave meksikane.

Gjithashtu lexo

Spanja sërish nën frikën e terrorit, parandalohet sulm tjetër, vriten 5 terroristët

Parandalohet një tjetër sulm terrorist në Spanjë, pas atij të Barcelonës ku mbetën të vrarë …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *