Home / Lajme / Rajon / Vjen edhe reagimi i FSHF-së për rastin Morina

Vjen edhe reagimi i FSHF-së për rastin Morina

Federata e Futbollit të Shqipërisë ka reaguar për vendimin e gjykatës kroate për ekstradimin e Ismail Morinës – Ballistit në Serbi.

FSHF ka kërkuar nga institucionet përkatëse që të ndërhyjnë brenda kornizave ligjore për të ndaluar ekstradimin e Ballistit në Serbi.

“FSHF reagon publikisht dhe i bën thirrje të hapur autoriteteve përkatëse dhe institucioneve që të ndërhyjnë brenda kornizës ligjore për të ndaluar ekstradimin e Ismail Morinës në Serbi. Menjëherë pas publikimit në media të lajmit për vendimmarrjen e Gjykatës së Dubrovnikut në Kroaci për Ismail Morinën, i ndaluar ditë më parë, FSHF ka nisur menjëherë edhe interesimin e saj të drejtpërdrejtë për t’i dhënë një zgjidhje sa më të shpejtë këtij problemi shumë të ndjeshëm për tifozët dhe shqiptarët kudo qe ndodhen”, thuhet në postimin e FSHF-së në Facebook.

Federata shqiptare më tutje thotë se, “është plotësisht e angazhuar t’i shkojë deri në fund një çështjeje të tillë, duke shfrytëzuar të gjitha rrugët dhe hapësirat e saj institucionale dhe diplomatike për të riparë edhe një herë këtë rast. FSHF është duke u marrë intensivisht me këtë problem, duke siguruar vet Ismail Morinën, familjen, por edhe të gjithë tifozët shqiptarë që do të shfrytëzojë të gjitha mundësitë që i jepen në mënyrë që diçka e tillë të mos realizohet dhe ku hapësira ligjore ankimuese në Apel të mundësojë edhe abrogimin e vendimit të Shkallës së Parë”.

Ndërkaq, Federata ka nisur menjëherë kontaktet edhe me autoritetet shqiptare për të parë dhe operuar çdo mundësi që ekziston deri në zgjidhjen përfundimtare të problemit, në mosekstradimin e tij drejt Serbisë.

Ndërkohë për këtë rast ka reaguar edhe tifogrupi “Illyrian Elite”, duke paralajmëruar protestë para kryeministrisë së Tiranës nesër në ora 19:00. Ndërsa kanë kërkuar që të parandalohet ekstradimi i Morinës në Serbi.

Gjithashtu lexo

Futet për nevoja personale në bunker, burrit i ndryshon jeta përgjithmonë

Ka ndodhur në një fshat të Elbasanit. Burri hyn për nevoja personale në një bunker …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *