Home / Lajme / Kronika e zezë / Vriten në Ukrainë 8 ushtarë nga sulmet e separatistëve

Vriten në Ukrainë 8 ushtarë nga sulmet e separatistëve

Ministria e mbrojtjes e Ukrainës ka njoftuar sot se tetë ushtarë ukrainas janë vrarë dhe dhjetë të tjerë janë plagosur, gjatë 24 orëve të kaluara, derisa separatistët e mbështetur nga Rusia i kanë intensifikuar sulmet me predha kundër pozicioneve të ushtrisë në pjesën lindore të këtij vendi.

Ministria e mbrojtjes në faqen e saj në rrjetin Facebook, ka njoftuar se sot janë vrarë 4 ushtarë dhe 7 të tjerë janë plagosur, ndërsa dje ishin vrarë, poashtu, 4 ushtarë dhe tre të tjerë ishin plagosur.

Një zëdhënës i ministrisë fillimisht pati thënë se nëntë ushtarë ishin vrarë dhe pesë të tjerë ishin plagosur gjatë dy ditëve të kaluara.

Numri i ushtarëve të vrarë dhe të plagosur është ndër më të lartit për disa muaj të fundit në këtë konflikt, i cili po vazhdon përkundër marrëveshjes së mbështetur ndërkombëtarisht të vitit 2015, për imponimin e armëpushimit dhe për ndërmarrjen e hapave për zgjidhjen e statusit të hapësirave që janë nën kontroll të separatistëve në pjesën lindore të Ukrainës.

Prej prillit të vitit 2014, kur ka filluar ky konflikt, janë vrarë më se 10 mijë vetë. /albeu.com/

Gjithashtu lexo

Kontrollohen lokalet e zhurmshme në Tetovë – (VIDEO)

Të dielën  rreth orës 1.00 pjestarë të policisë nga Sektori për Punë të Brendëshme në …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *