Home / Lajme / Maqedoni / « Zhurnal mëson » Para takimit me Nimic, Ivanov me dyer të mbyllura zhvillon takim me Zaev, Dimitrov e Osmanin, për krijimin e qëndrimit rreth çështjes së emrit

« Zhurnal mëson » Para takimit me Nimic, Ivanov me dyer të mbyllura zhvillon takim me Zaev, Dimitrov e Osmanin, për krijimin e qëndrimit rreth çështjes së emrit

Agjencia e Lajmeve Zhurnal mëson se para se të fillojnë takimet mes Mediatorit të Kombeve të Bashkuara në, Methju Nimic dhe kreut të shtetit, Gjorge Ivanov, Presidenti Ivanov ka zhvilluar një takim me dyer të mbyllura me Kryeministrin Zoran Zaev, Ministrin e Punëve të jashtme. Nikolla Dimitrov dhe zv/kryeministrim, Bujar Osmani ku është diskutuar për krijimin e qëndrimit rreth çështjes së emrit.

Ndryshe i dërguari i posaçëm i OKB-së për të ndërmjetësuar në zgjidhjen e çështjes së emrit, Matju Nimic, sot do të takohet me kryeminitrin Zoran Zaev dhe me ministrin për Punë të Jashtme, Nikolla Dimitrov.

Vizitia e Nimic shihet si një shtytje ndaj status-quo-së së re rreth çështjes së emrit, pas nderimit të pushtetit në Maqedoni, që thuhet se e ka lehtësuar situatën dhe mund të sjell në një zgjidhje afatgjate të kësaj çështje.

Gjithashtu lexo

Përfaqësimi në ARM, reagon Lëvizja Besa – (FOTO & VIDEO)

Lëvizja BESA reagon ndaj deklarimeve të zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Bekim Maksuti i cili shprehu …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *