Home / Lajme / Maqedoni / Belji: Rruga e vetme e vendeve të Ballkanit është Perëndimi, Maqedonia së shpejti në NATO

Belji: Rruga e vetme e vendeve të Ballkanit është Perëndimi, Maqedonia së shpejti në NATO

Ambasadori amerikan në Shkup Xhes Bejli, në një intervistë për Alsat​ thotë se qytetarët e Maqedonisë e duan anëtarësimin në NATO dhe shpreson se një gjë e tillë do të ndodh.

Sipas Bejlit mbështetja amerikane do të vazhdojë të jetë e fuqishme drejt integrimit euroatlantik, pasi rruga e vetme e vendeve të Ballkanit është Perëndimi.

 

Bejli në intervistën me gazetaren Arta Tahiri flet edhe për tendencat ruse në Ballkan, Ligjin për shqipen dhe reformat në gjyqësor, administratë dhe fusha të tjera.

Gjithashtu lexo

Kuvendi duhet të votojë për shkarkim të Zvërlevskit

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë sot duhet të mbajë vazhdime të tre seancave midis të …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *