Home / Kryesoret / Festa e Ilindenit kishte edhe elemente kombëtare shqiptare (Foto)

Festa e Ilindenit kishte edhe elemente kombëtare shqiptare (Foto)

Në festën e dy Ilindenëve, festë shtetërore në Maqedoni, ka pasur edhe elemente të kulturës shqiptare.

Për herë të parë, elementet shqiptare janë dukur edhe veshjet tradicionale shqiptare. Përveç veshjes, në këtë festë shtetërore është luajtur edhe vallja ”Sofra shqiptare”. Kjo është bërë për hir të delegaëve dhe luftëtarëve shqiptarë që e shpallën Republikën e Krushevës,

Për këtë element është kujdesur Shoqëria Kulturore Artistike ”Xheladin Zeqiri”, grup historik nga Tetova për mbrojtjen dhe promovimin e vlerave tradicionale të shqiptarëve në Maqedoni.

”Ne Krusheve u vallëzua “Sofra shqiptare” dhe u respektuan gjithë ata luftëtar dhe delegat shqiptar që e shpallën Republikën e Krushevës…
Mos e harrojme historinë e vërtetë….”(sic) shkruajnë nga kjo shoqëri kulturore arstistike. /Telegrafi/

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Foto: SHKA ”Xheladin Zeqiri”

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *