Home / Lajme / Botë / Për shkak të një gabimi njerëzor pa energji elektrike kanë mbetur pothuajse shtatë milionë amvisëri në Tajvan

Për shkak të një gabimi njerëzor pa energji elektrike kanë mbetur pothuajse shtatë milionë amvisëri në Tajvan

Gabimi njerëzor ka lënë pa energji elektrike kompani dhe ndërtesa banesore, duke i lënë në të nxehtin e padurueshëm pothuajse shtatë milionë amvisëri në ishullin Tajvan, transmetuan mediat britanike.

Rënia e tensionit elektrik ka përfshirë miliona banesa, zyra dhe fabrika, por kishte pasoja të kufizuara për biznesin e kompanive udhëheqëse teknologjike botërore, siç është prodhuesi më i madh i çipave në botë dhe dërgues i Epëll, kompania “Tajvan semikandater manufakçering” dhe prodhuesi i elektronikës “Pegatron”.

Sot veç më është ripërtërirë furnizimi me energjinë elektrike, lajmëruan mediat lokale.

Incidenti shkaktoi kaos në ishull – pa energji elektrike mbetën restorante dhe firma të vogla, ndaluan të punojnë semaforët dhe ashensorët.

Arsyeja për ndërprerjen ishte gabimi teknik i një të punësuari në kompaninë shtetërore të gazit “SPS”, që e ka rrezikuar punën e elektrocentralit “Tajvan pauer ” në Tajvan.

Ministri i Ekonomisë Li Çi-Kung në konferencë për shtyp kumtoi se personi i cili e ka bërë gabimin do të dënohet, ndërsa ministri parashtroi dorëheqje për arsye morale.

Gjithashtu lexo

Lindje e Mesme, një shtet i ri drejt krijimit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu shprehu mbështetje për krijimin e një shteti autonom kurd në Lindjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *