Home / Shëndeti / Taravari: Pacientët e prekur nga virusi ‘Hanta’ janë në gjendje stabile, situata në Simnicë është nën kontrollë (Video)

Taravari: Pacientët e prekur nga virusi ‘Hanta’ janë në gjendje stabile, situata në Simnicë është nën kontrollë (Video)

Ministri i Shëndetësisë, Arben Taravari, sot ka mbajtur konferencë për shtyp rreth rastit në Simnicë të Gostivarit, shkruan Telegrafi Maqedoni.

 ”Pak më herët përfundoi seanca për sëmundje infektive dhe konstatuam atë çfarë kemi thënë para disa ditëve. Situata është nënkontroll. Inspektuam 8 pacientë prej fshatit Simnicë, prej të cilëve kishte frikë mos ekzistojnë simptome dhe ethe h dhe të gjithë pacientët janë me rezultate negative. Ai shtoi se janë marrë të gjitha masat dhe të gjithë pacientët do të lëshohen në shtëpi”.

Përndryshe, virusi Hanta u shkaktoi vdekje dy personave nga fshati Simnicë e Gostivarit dhe tetë të tjerë u spitalizuan për simptome të virusit të njëjtë. /Telegrafi/

Gjithashtu lexo

Të Panjohurat Efekte të Muçmollave Shqiptare

Muçmolla, fruti tipik që zbukuron oborret dhe kopshtet shqiptare Foto: WebLibrary Muçmolla është vogëlushja e …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *