Home / Kryesoret / Zjarret në Matkë dhe Makedonski Brod ende aktive

Zjarret në Matkë dhe Makedonski Brod ende aktive

Zjarret në Matkë dhe në fshatin Trebovle afër Makedonski Brodit ende janë aktive, njofton Qendra për Menaxhim me Kriza.

Sipas NP “Parqet dhe gjelbërimi”, zjarri afër digës Matkë është ende aktiv, por vetëm tymos në terren të pakalueshëm afër digës dhe nuk po përhapet. Ekipi i tyre çdoherë e ndjek.

Në shuarjen e zjarrit afër Trebovles, madje, janë angazhuar ARM-ja dhe popullatës vendore, ndërsa forcat e NP “Pyjet e Maqedonisë” janë nisur tek zjarri i cili përhapej drejt vendit Fojnik.

Janë aktiv edhe zjarret në fshatin Drenovë në vendin Drenovska Korija ku është përfshirë pyll me lis, ah dhe hir, në shpatat e Jakupicës së Epërme ku terreni është i pakalueshëm dhe mbi manastirin “Sv.Spas” afër Bogomilës.

Zjarre aktive ka edhe në fshatin Dren – Smollan, në fshatin Mogilec dhe në fshatin Blizansko.

Sipas QMK-së, zjarri në fshatin Sllatinë është me intensitet të zvogëluar në disa vende po digjen drunj të ulët.

Në zjarrin në fshatin Gurgurnicë ku po digjet barë i thatë, po intervenojnë ekipe të NP “Pyjet e Maqedonisë” dhe banorët lokal. Kanë dalë edhe përfaqësues nga Komuna Bërvenicë.

Zjarri tek fshati Barovo, Çiflik dhe Sveta Petkë është lokalizuar para se ta kaplojë pyllin me pisha. Edhe atje janë të pranishëm ekipe kujdestare të cilët po e ndjekin gjendjen. Janë lokalizuar edhe zjarret në fshatin Podvis, ku digjej pyll i ulët i degraduar, si dhe zjarri në fshatin Deviç.

Pjesërisht janë lokalizuar zjarret në Karaxhicë, afër fshatit Morani dhe Oreshani, por ekipe kujdestar vazhdimisht janë në terren. Tani për tani nuk ka nevojë për intervenim të aeroplanëve ose helikopterëve sepse intensiteti i stuhive të zjarri është zvogëluar.

Zjarri në fshatin rastesh ku janë rrezikuar shtëpitë në piedestal, është vënë nën kontroll nga ushtria dhe banorët lokal, por nuk përjashtohet që gjatë ditës për shkak të temperaturave të larta të përhapet drejt Zagradit dhe Bitovës.

Gjithashtu lexo

Lumi në Poroj të Tetovës ende mbetet pezull, banorët bllokojnë rrugën Tetovë-Jazhincë

Banorët e fshatit Poroj, sot (18 gusht), prej ora 14:00 e kanë bllokuar rrugën rajonale …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *