Home / Lajme / Botë / Japonezët zgjohen të tmerruar nga alarmi pasi raketa e Kim kalon mbi kokat e tyre

Japonezët zgjohen të tmerruar nga alarmi pasi raketa e Kim kalon mbi kokat e tyre

Koreja e Veriut ka gjuajtur një raketë që fluturoi mbi Hokkaido, në Japoni, dhe ra shumë larg në Oqeanin Paqësor.

Por mediat ndërkombëtare kanë publikuar disa pamje nga Japonia, dhe momentin kur banorët e Hokkaidos zgjohen të tmerruar nga sirenat që paralajmërojnë se raketa kalon mbi kokat e tyre.

Testi i fundit rriti edhe më shumë tensionet e krijuara pas lëshimit të një bombe të fuqishme bërthamore.

Raketa fluturoi mbi Japoni, duke rënë në Paqësor rreth 2,000 km në lindje të Hokkaido.

Muajin e kaluar, Koreja e Veriut gjuajti një raketë nga një zonë pranë kryeqytetit të Pheninin që gjithashtu fluturoi mbi Hokkaido dhe ra në oqean.

Sipas raporteve të fundit, Londra është më afër arsenalit të raketave të Koresë së Veriut sesa Los Anxhelosi.

Sekretari i Mbrojtjes Tory, Sir Michael Fallon, tha se Kim Jong-un ende nuk kishte armë që mund të arrinin Britaninë, por se ishte “shumë e shqetësuar”.

 

Gjithashtu lexo

Në Francë për shkak të ndryshimeve të Ligjit për punë janë bllokuar depot për karburante

Anëtarët e Sindikatës Tregtare Franceze i bllokojnë hyrjet në depot me karburante, duke protestuar kundër …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *