Home / Horoskopi ditor / Këto janë fobitë tuaja sipas shenjës së horoskopit!

Këto janë fobitë tuaja sipas shenjës së horoskopit!

Fobia është përkufizuar si ndjenja e shqetësimit që provohet ndaj një objekti apo situate të caktuar e nga e cila duam të ikim apo të largohemi.

Nëse kjo nuk ndodh, ajo shkakton një seri simptomash që në gjuhën mjekësore quhen kriza ankthi: rrahje të shpejta të zemrës, mungesë ajri, tmerr për atë që mund të na ndodhë në të ardhmen, duar të cilat dridhen, djersë të ftohta etj.

Të gjitha këto reaksione vijnë nga një interpretim anormal i psikikës sonë ndaj diçkaje që ne e kemi shumë frikë, që një pamje (figurë) për shembull, mund të na dëmtojë aq shumë sa mund të na çmendë.

Kjo seri ankthesh mund të lidhet me një objekt të veçantë ose situatë (frike) ose më pak se kaq (në rastin e fundit bëhet fjalë për një çrregullim ankthi të përgjithësuar).

Por e dinit që fobitë lidhen edhe me shenjën tuaj të horoskopit?

Është portali Zodiac Mind ai që ka bërë një artikull lidhur me fobitë e shenjave të horoskopit të cilin juve ua sjell intv.al.

Ja cilat janë ato:

Peshorja dhe Binjakët- Pistantrofobia
Pistrantrofobia është frika e zakonshme ndaj besimit tek njerëzit, për shkak të eksperiencave të shkuara të marrëdhënieve të përfunduara keq.

Virgjëresha dhe Gaforrja- Thantofobia
Frikë nga vdekja e dikujt, një personi të afërt

Shigjetari dhe Bricjapi- Philofobia 
Frika nga të rënit në dashuri ose të qenurit i dashuruar.

Demi dhe Peshqit- Atelfobia
Frika nga joperfeksioni. I shohin gjërat me detaje dhe dashurojnë perfeksionin.

Akrepi dhe Ujori-Kainotofobia
Frikë nga ndryshimet, nga risitë, gjërat e reja

Luani dhe Dashi- Autofobia
Frika nga të qenurit vetëm

 

Gjithashtu lexo

Horoskopi ditor – 10.09.2017

Dashi Edhe gjate kësaj dite jeta juaj ne çift do jete e bukur dhe mjaft …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *