Home / Gatojca / Si të gatuajmë tiramisu

Si të gatuajmë tiramisu

Përbërësit: 5 kokrra vezë 1 filxhan çaji sheqer 500 gramë djathë Mascarpone 400 gramë biskota Savoiardi 4 kafe ekspres 2 luge gjelle pluhur kakao për zbukurim disa luleshtrydhe për zbukurim pak kripë. 

Përgatitja: Në dy tasa ndajmë të verdhat nga të bardhat e tre vezëve, dy kokrrat e tjera i lëmë të plota te tasi me të verdhat. I rrahim me mikser derisa të bëhen si krem.

Shtojmë sheqerin dhe vazhdojmë e rrahim. Në tasin tjetër, ku kemi të bardhat e vezëve, shtojmë pak kripë dhe i rrahim fort derisa të bëhen si borë. Në tasin me kremin me të verdhat e vezëve shtojmë djathin Mascarpone dhe e përziejmë me kujdes. Shtojmë të bardhat e vezëve. Vazhdojmë e përziejmë ngadalë që të mos ulet volumi.

Në një tepsi vendosim një shtresë krem. Biskotat Savoiardi i lyejmë me kafe ekspres dhe i vendosim mbi shtresën e kremit. E përsërisim këtë veprim disa herë. Kjo është receta klasike e tiramisusë. Sipas dëshirës, në mes mund të vendosim feta luleshtrydhe ose copa çokollate.

Në fund, e spërkasim me kakao dhe e zbukurojmë me luleshtrydhe. Ëmbëlsira duhet të qëndrojë disa orë në frigorifer përpara se të konsumohet.

Gjithashtu lexo

Mish viçi në tigan me salcë të shpejtë

Koha e përgatitjes: 15 minuta Përbërësit për 4 persona: 500-600 gr mish viçi shumë i …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *