Home / Lajme / Botë / Singapor – Përplasen 2 anije, zhduken 5 marinarë

Singapor – Përplasen 2 anije, zhduken 5 marinarë

Pesë marinarë janë zdukur pasu dy anije u  përplasën në ujërat jashtë Singaporit. Përplasja ndodhi midis një anije cisterne indoneziane dhe një anije dominikane në orët e para të mëngjesit të së mërkurës (13 shtator), rreth 1.7 milje detare në jug-perëndim të Ishullit të Motrave.

Një bordin e anijes dominikane ishin 12 marinarësh, 11 shtetas kinezë dhe një malajzian. Shtatë nga shtetasit kinezë janë shpëtuar dhe u dërguan në spital ndërsa 5 prej tyre rezultojnë të humbur.

Ndërsa 26 anëtarët e ekuipazhit të anijes indoneziane nuk janë plagosur. Anija dominikane u përmbyt pjesërisht ndërsa anija cisternë u dëmtua vetëm në njërën anë, tha Autoriteti Portual Detar i Singaporit raporton BBC.

Autoritetet po por kyejnë operacion kërkim-shpëtimi me një helikopter dhe anije.

Aksidenti ka ndodhur në më pak se një muaj kur një anije amerikane u përplas me një anije cisternë në afërsi të Singaporit duke lënë të vdekur 10 anëtarë të ekuipazhit të SHBA.

Gjithashtu lexo

Lindje e Mesme, një shtet i ri drejt krijimit

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu shprehu mbështetje për krijimin e një shteti autonom kurd në Lindjen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *