Home / Kryesoret / Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit (Video)

Tensione në Kuvend, ‘kacafytje’ mes VMRO-së dhe Talat Xhaferit (Video)

Tensione ne Kuvend mes deputeteve te VMRO dhe kryeparlamentarit Talat Xhaferit. Ja cka po ndodhe.

Nderkohe paraprakisht deputeti i kesaj partie reagoi kunder shqipes.

“Ligjin të cilin LSDM-ja dhe partitë shqiptare e kanë propozuar, në këtë formë siç është, vendin do ta çojë në dygjuhësi të
plotë, gjë që do të shkaktojë më vonë edhe federalizimin e Republikës së Maqedonisë.

Ky ligj nuk është kushtetues”, kështu është shprehur, sot, deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski në Komisionin për sistem politik dhe marrëdhënie në mes bashkësive etnike, ku po diskutohet për Ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Ai poashtu ka përkujtuar se politikanët shqiptarë, Ali Ahmeti dhe Arben Xhaferi, pas nënshkrimit të marrëveshjes kornizë,
kanë deklaruar se ata nuk arritën të bëjnë dygjuhësinë, sepse nuk mundën që ta ndryshojnë kushtetutën.

Gjithashtu lexo

Themeluesi dhe milioneri i Lëvizjes Besa në konventën e PDSH-së

Themeluesi, ideologu dhe milioneri i Lëvizjes BESA: Adnan Ismaili ( pronar i Logos-A dhe Tv …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *