Home / Lajme / Botë / Siri, vriten 4 ushtarë rusë

Siri, vriten 4 ushtarë rusë

Ministria e Mbrojtjes në Rusi tha se 4 ushtarë rusë u vranë në Sirinë Lindore nga militantë. “Katër ushtarë rusë u vranë nga militantët në Republikën Arabe Siriane”, njofton ministria. Në njoftim u tha se shkëmbimi me armë zjarri ndodhi kur disa grupe të terroristëve sulmuan qeverinë siriane gjatë natës.

Dy këshilltarë u vranë gjatë sulmit ndërsa 5 pjesëtarë tjerë të stafit u plagosën, dy nga të cilët ndërruan jetë nga plagët.

Rusia ka zhvilluar një sërë sulmesh në Siri që nga viti 2015, për të ndihmuar përfundimin e luftës civile në favor të presidentit sirian Bashar al-Assad.

Zyrtarisht, Rusia ka humbur rreth 90 vetë nga personeli ushtarak i vendosur në Siri, gjatë luftës civile në këtë shtet.

Gjithashtu lexo

Sulm me armë në një festival në SHBA, një i vdekur, 20 të plagosur

Një person u vra dhe të paktën 20 persona u plagosën gjatë një sulmi me …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *