Home / AutoTech / Tech: ZTE ndërpret prodhimin e smartfonëve pas sanksioneve amerikane

Tech: ZTE ndërpret prodhimin e smartfonëve pas sanksioneve amerikane

Muajin e kaluar, Departamenti Amerikan i Tregtisë i urdhëroi kompanitë amerikane të ndalonin shpërndarjen e komponentëve të gjigantit kinez të telekomit ZTE. Arsyeja ishte shkelja e sanksioneve kundër Iranit nga ZTE. Në sfond, mosmarrëveshjet midis Pekinit dhe Uashingtonit lidhur me aksesin në teknologjinë e njohurive gjithashtu luajnë një rol. Përveç infrastrukturës së telekomit, ZTE gjithashtu prodhon smartfonë dhe është numri katër në tregun e SHBA me telefonat e saj celularë.

Humbja e aksesit në burimet amerikane po shkakton probleme për ZTE. Më 9 maj, grupi duhej të botonte një shënim në bursën e Hong Kongut duke deklaruar se “veprimtaritë e rëndësishme të biznesit të kompanisë kishin pushuar”. Në të njëjtën kohë, smartphones ZTE janë aktualisht në dispozicion në faqen e internetit të Grupit dhe disa platforma tregtare kineze online , sipas Nikkei Asian Review .

Në disa dyqane, pajisjet janë ende në dispozicion, por furnizimet kanë tendencë të përfundojnë në shumë vende. Analistët kishin pritur që ZTE të vuajë kufizimet e SHBA.

Gjithashtu lexo

Twitteri ndalon reklamat e kompanisë ruse

Twitter njoftoi sot se ka ndaluar reklamat e kompanisë ruse Kaspersky Lab, duke pretenduar se …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *