Home / Lajme / Rajon / Greqia pas ratifikimit të marrëveshjes në Maqedoni, duhet të njoftoj Këshillin e Evropës

Greqia pas ratifikimit të marrëveshjes në Maqedoni, duhet të njoftoj Këshillin e Evropës

Dje u ratifikua në Kuvendin e Maqedonisë marrëveshja e emrit. Me 69 vota “pro”, ndërsa nuk morën pjesë deputetët e opozitës.

Kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi pas ratifikimit të marrëveshjes e dërgoi tek kabineti i presidentit Gjorge Ivanov, i cili ka afat prej shtatë ditëve për ta nënshkruar.

Ndërsa Ministria e Punëve të Jashtme e njoftoi MPJ-në greke, e cila tani duhet të njoftojë Këshillin e Evropës se janë larguar të gjitha pengesat për integrimet e Maqedonisë.

Gjithashtu lexo

Diplomati Tahir Shabani ngushëllon Federatën, Komitetin Olimpik dhe familjen me rastin e vdekjes së Fadil Vokrit

Ngushëllime për ndarjen nga jeta e Legjendës të futbollit kosovar, Fadil Vokrri, kryetar i Federatës …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *