Televizioni Koha
Lajme > Botė > I bien pishman qė u blejtėn Celularė
I bien pishman që u blejtën Celularë
9 qershor-"Gjeneratat e fëmijëve të lindur pas vitit 2000 kanë fëmijëri më të ndryshme se gjeneratat që kanë lindur para tyre. Mungesa e shkathtësive kreative mund të ndikojë në koncentrim dhe durim, por edhe në zgjidhjen e problemeve të ndryshme", – pohon Emma Kenny nga revista amerikane "Media Psychologist"
I bien pishman qė u blejtėn Celularė
Çdo i katërti prind çdo ditë debaton me fëmijën për kohën që e kalon para TV-së, në kompjuter ose telefon, ndërsa shumica dëshirojnë që fëmijët më shpesh të luajnë në vend të hapur.

Gati 34 për qind e prindërve dëshirojnë tua marrin fëmijëve të tyre pajisjet që ua kanë dhuruar, sepse kanë vënë re probleme me durim, kreativitetin dhe aftësitë shoqërore, ka vërtetuar hulumtimi i kompanisë britanike, Hobbycraft.

Një e treta e tyre janë pishman që u kanë blerë telefona, kompjuterë dhe konzola për lojë, ndërsa një numri të madh të prindërve më së shumti i pengon që fëmijët e tyre shumicën e kohës e kalojnë para kompjuterëve dhe TV-së, në vend se të luajnë jashtë, shkruan Daily Mail. Përveç kësaj, më së shumti i brengos që fëmijët e tyre nuk dinë të jenë kreativë, por edhe e pranojnë që nuk i inkurajojnë sa duhet, ka vërtetuar studimi.

Edhe pse 73 për qind e prindërve mundohen që t’ua kufizojnë fëmijëve kohën që e kalojnë para ekraneve të vogla, gati gjysma e tyre në një moment megjithatë heqin dorë. Për arsyen e njëjtë edhe grinden, ndërsa çdo i katërti pohon që zënkat janë të përditshme. Përveç kësaj, pajisjet kanë ndikuar edhe në kohën e kaluar bashkë dhe kështu shumica e prindërve e pranojnë që për shkak të tyre kalojnë gjithnjë e më pak kohë me fëmijët, çka i bën që për festat e ardhshme t’u blejnë fëmijëve çfarëdo dhurate tjetër, përveç atyre teknologjike.

"Gjeneratat e fëmijëve të lindur pas vitit 2000 kanë fëmijëri më të ndryshme se gjeneratat që kanë lindur para tyre. Mungesa e shkathtësive kreative mund të ndikojë në koncentrim dhe durim, por edhe në zgjidhjen e problemeve të ndryshme", – pohon Emma Kenny nga revista amerikane "Media Psychologist".

Rreth 50 për qind e fëmijëve në moshën prej 3 deri 16 vjeç kanë videolojëra, ndërsa gjysma e tyre rregullisht argëtohen duke luajtur Nintendo Wii. Çdo i katërti fëmijë në dhomën e vet ka TV, ndërsa më pak se gjysma e tyre dinë të bëjnë avion nga letra


Publikuar: 09.06.2012 (13:05), Lexuar: 526 herė
Komentet

Komenti juaj
Ndalohet përdorimi i gjuhës degjenerues dhe fjalëve ofenduese ndaj individëve dhe ndaj grupeve specifike, si dhe komentimet që s`kanë të bëjnë me temën e artikullit.

Sondazh
Pėr moment nuk kemi asnjė sondazh
Rregullativė mė rigoroze pėr disponimin dhe pėrdorimin e armės zyrtare
27 nėntor-Nė pajtim me rregullativėn nė MPB gjegjėsisht me ndryshimet e reja dhe Ligjin pėr punė tė brendshme tė punėsuari u nėnshtrohen kontrollit tė paraparė tė sigurisė, i cili nėnkupton kontroll nga aspekti i sigurisė publike dhe shtetėrore.
Thellohet bashkėpunimi me USHT-sė dhe Universitetit tė Tiranės
27 nėntor- nė mėnyrė solemne nė Spitalin Klinik tė Tetovės gjegjėsisht nė Fakultetin e Shkencave tė Mjekėsisė ėshtė pėruruar Laboratori i Fiziologjisė, Patofiziologjisė, Imunologjisė dhe Hematologjisė si dhe Laboratorit hulumtues shkencor numėr 2. Hapja e kėtij laboratori ėshtė bėrė nė bashkėpunim me universitetin e Tiranės gjegjėsisht me fakultetin e mjekėsisė tė Tiranės. Poashtu profesorėt e kėtij universiteti do tė jenė pjesė e stafit akademik tė fakultetit tė shkencave tė mjekėsisė nė kuadėr tė USHT-sė
PDSH-ja akuzoi BDI-nė pėr diskriminimin e shqiptarėve
27 nėntor-U pru ligji pėr tekste shkollore dhe nga BDI u tha se do tė stopohet infektimi, ndotja dhe helmimi i nxėnėsve tė Maqedonisė me njėsi mėsimore ku ofendohet shqiptarėt, ndodh e kundėrta, tė gjitha tekstet shkollore janė tė njėjta..i shohim njėsit speciale bashkė me inspektorėt tė hyrave publike qė bėjnė haraē nėpėr ato pak biznese shqiptare”, tha Orhan Ibrahimi, deputet i PDSH-sė.
Copyright © 2014 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio