Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Njė i plagosur nė njė incident nė Svillare tė Shkupit
Shkup, 06 Mars - Njė person ėshtė lėnduar nė njė incident qė ka ndodhur dje rreth orės 15 nė ēajtore nė fshatin Svillare e Poshtme nė Svillare.
Rrezikohen pėrmbytje nė pjesėn qendrore tė Shkupit
Shkup, 06 Mars - Nė pjesėn qendrore tė kryeqytetit ėshtė rritur niveli i lumit dhe se rrezikohen pėrmbytje. Jozyrtarisht mėsohet se uji ka depėrtuar edhe nė bodrumet e disa ndėrtesave pranė lumit, qė janė pjesė e ndėrtimeve nga projekti “Shkupi 2014”.
Shkup, plaēkitje e armatosur nė marketin "Stokomak"
Shkup, 06 Mars - Dy plaēkitės tė maskuar mbrėmė e kanė vjedhur marketin "Stokomak" nė bulevardin "Partizanski odredi" nė Shkup.
Aksident nė rrugėn rajonale Tetovė – Jazhincė
Nė rrugėn rajonale Tetovė – Jazhincė dje rreth orės 16 e 20 minuta vetura e tipit Mercedes ka humbur kontrollin dhe ka dalė nga rruga.
Digjet njė shtėpi nė rrugėn e Ilindenit nė Tetovė
Tetovė, 06 Mars - Dje rreth orės 1 e 30 minuta ėshtė hapur zjarr nė shtėpinė e 59 vjecarrit nė rrugėn e Ilindenit nė Tetovė pronė e M.N nga Tetova.
Ambasadori amerikan i OSBE-sė reagon pėr ngjarjet nė Maqedoni
6 mars-Karakteri i kėtyre ēėshtjeve kėrkon kujdes urgjent nga autoritet e Maqedonisė - qytetarėt nuk meritojnė asgjė mė pak" deklaroi Baer nė deklaratėn e cila u publikua edhe nė tuiter profilin e misionit amerikan. Nė deklaratėn e tij shtohet se liderėt politikė nė Maqedoni nga tė gjitha anėt munden tė kėrkojnė kėshillė dhe mbėshtetje nga misioni i OSBE-sė.
Nė Mavrovė 88 centimetra borė
6 mars-Sot nė mėngjes temperatura mė tė ulėta janė shėnuar nė Mavrovė - 4, Shkup 0 dhe 5 gradė nė Dojran dhe Gjevgjeli. Pėr momentin reshje tė borės janė vėrejtur nė Kriva Pallankė, ndėrsa reshje tė shiut ka nė Gjevgjeli dhe nė Dojran. Mė shumė erė ka nė Gjevgjeli dhe pėrkohėsisht tejkalon 25 km/h.
Sot shpėrthen bomba e shtatė e Zaevit
6 mars- bomba do tė publikohet rreth orės 14:00 ku do tė publikohen dėshmi tė tjera duke nxjerrė nė shesh "punėt e pista tė pushtetit" por nuk bėhet e ditur se pėr cilėn sferė do tė publikohen ato.
Pėrgjegjėsit heshtin-TV Koha nė vendin e krimit?!
5 mars- Ekipi i Televzionit Koha sot pėrsėri ka qėndruarė nė afėrsit tė stacionit pėr ngarkim shkarkim tė mbeturinave ku kanė aritur tė gjejė disa qen endacak pėr tė cilėt dyshohet se janė tė helmuar cilėt akoma qėndrojnė nė kėtė hapėsirė por tė mbuluar nga bora, transmeton Tv Koha.
Gruevski: Eurodeputetėt tė painformuar dhe jokompetent
5 mars-“Asgjė nuk injoroj, gjithēkaje i qasem seriozisht, tė gjitha deklaratat i dėgjoj seriozisht, por jo gjithkush qė jep deklaratė ėshtė i informuar plotėsisht”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministėr.
LSDM-ja ka zgjeruar paditė penale ndaj krerėve tė drejtorive sekrete
5 mars-“Kjo ėshtė paralajmėrim i asaj qė do tė vijojė nė periudhėn nė vazhdim, tė cilėn e kemi paralajmėruar disa herė si opozitė, tė shihni se si ishin zgjedhjetdhe pse rezultatetzgjedhore ishin tė tilla.Kjo ėshtė vetėm indikacion se kemi edhe gjėra tė tjera lidhur me kėtė tezė”, u shpreh StevoPendarovski, ish kandidat pėr kryetar shteti.
VMRO:LSDM tė pėrgjigjet ku i morri pėrgjimet
5 mars-Kėto janė oyetjet tė cilėt opinion I prźt nga LSDM-ja pėr skenarin tė cilin e pėrgatisin Zaev, Verushekvski, bashkėpuntorėt e tyre dhe shėrbimet e huaja. Kjo ėshtė e vėrteta tė cilėn qytetarėt kanė nevojė ta dijnė”, thuhet nė reagimine VMRO-DPMNE-sė.
Borė nė Maqedoninė perėndimore
5 mars- Nė Tetovė dhe Gostivar prej orėve tė para tė mėngjesit po vazhdojnė reshjet e borės. Reshjet intensive tė borės kanė mbuluar ēatitė e Tetovės
Tirana dhe Prishtina, tė heshtura pėr krizėn politike nė Maqedoni
5 mars- Por, vetėm pak ditė para shpėrthimit tė kėsaj afere nė Shkup ndodhėn vizitat e njėpasnjėshme tė zyrtarėve mė tė lartė shtetėror tė Tiranės dhe Prishtinės, si kryetari i Parlamentit shqiptar Ilir Meta, ministri i jashtėm i Kosovės, Hashim Thaēi, ministrja e mbrojtjes e Shqipėrisė, Mimi Kodheli dhe shumė zyrtarė tė tjerė, tė cilėt inkurajuan vendin nė rrugėn e evrointegrimeve dhe mbėshtetjen e ofruar nė kėtė proces.
Ndalesa pėr kamionė nė Strazhė dhe Mavrovė-Dibėr
5 mars-LAMM rekomandon kujdes nė drejtimin e automjetit, shpejtėsi tė adaptuar gjatė qarkullimit dhe respektim tė sinjalizimit tė vendosur rrugor. Kujdes tė veēantė duhet pasur nė akset tė cilat kalojnė pėrmes grykave malore, veēanėrisht nė akset rrugore Katllanovė - Veles, Mavrovė - Dibėr - Strugė, Demir Kapi - Udovė, Koēan-Delēevė, Vinicė-Berovė ku mund tė paraqiten shembje tė vogla tė dheut.
Gripi ende nė rritje, tė respektohen masat pėr parandalim
5 mars-Nė javėn e fundit nga muaji i fundit janė paraqitur 4.781 persona tė sėmurė me simptoma tė gripit nė territorin e tėrė shtetit, qė paraqet rritje tė numrit tė rasteve tė regjistruara nė krahasim tė javės sė kaluar pėr 43,7 pėr qind. Gjithsej deri mė tani janė paraqitur 18.652 persona me simptoma tė gripit.
Eksluzive Tv Koha- Skandaloze:Vijon helmimi masiv i qenve
4 mars-Kėshtu, kamera e Televizionit Koha arriti tė zbulojė dhjetėra qen tė ngordhur prej tė cilėve kundėrmon erė e rėndė. Banorėt pėr rreth edhe pse nuk kanė folur publikisht por vetėm kanė theksuar se kjo qė ndodh ėshtė njė katastrofė dhe tmerr ngase mund tė pėrhapet ndonjė epidemi.
Mogerini:Maqedonia tashmė ėshtė e destabilizuar
4 mars-Nė kėtė situatė tė caktuar nė veēanti ėshtė e nevojshme, unė lexova rekomandimet e Parlamentit Evropian dhe ndjek debatin dhe jam e gatshme qė tė ndjek atė sė bashku me komisionarin Han me tė cilin puna jonė nė Ballkan ėshtė e koordinuar dhe do tė mbetet nė agjendė”, deklaroi Federika Mogerini, Shefja e Diplomacisė sė BE-sė.
Shqiptari pėrdorte gruan dhe vajzat qė tė bėjė tregti me heroinė
1 Mars - Njė bandė e trafikimit tė drogės, e drejtuar nga njė shqiptar, ėshtė shkatėrruar nga policia greke.
SHBA-tė i deportojnė 150 serbė pėr shkak tė krimeve tė luftės
1 mars-Zyrtarėt e imigracionit kanė arritur deri tek tė dhenat nė lidhje tė rreth 150 personave nga Bosnja tė cilėt aktualisht jetojnė nė SHBA dhe tė cilėt kanė marrė pjesė nė masakrėn e Srebrenicės nė vitin 1995. Besohet se tė gjithė kėta janė serbė.
Sot 17 -tė vjet nga fillimi luftės nė Kosovė
28 Shkurt - Shtatėmbėdhjetė vjet nga fillimi luftės nė Kosovė 1998 - 2015
Eduarta Gashi : ” Nė Kosovė, vajzė me famė, tani shpreson ti pranohet azili nė Bonn “
28 Shkurt - Bukuroshja Eduarta Gashi nga Kosova qė u shpall miss Dardania kėrkon azil nė Bonn tė Gjermanisė
Nė 48 orėt e fundit asnjė kosovar s’ka emigruar pėrmes Serbisė
27 shkurt- Sipas saj, MUP nė bashkėpunim me kolegėt nga shtetet fqinje, si dhe Austrisė e Gjermanisė kanė parandaluar dukshėm kalimin e emigrantėve ilegalė nė Serbi respektivisht daljen nga Serbia.
Labinot Tahiri surprizė pėr familjen e Adem Jashari
25 Shkurt - Kėngėtari i njohur shqiptar, Labinot Tahiri ka ftuar qytetarėt e Kosovės qė me rastin e “Epopesė sė UĒK-sė” qė fillon mė 5 mars, ka ftuar qytetarėt qė tė japin ide rreth organizmit.
Shqipėri – Serbi, ja flamuri gjigant qė do tė shpaloset
24 Shkurt - Tifozėt shqiptarė kanė menduar njė ide interesante pėr ta pritur Pėrfaqėsuesen e Serbisė.
Mustafa: Nuk e meritojmė tė mbesim popull i ngujuar
22 shkurt-“Qytetarėt e Kosovės janė orientuar qartė pėr lidhje me civilizimin evropian dhe me vendet perėndimore. Kjo derė duhet sa mė shpejtė tė na hapet, sepse ėshtė rrezik qė njerėzit, disa pėr interesa tė tyre e tė tjerėt, nga humbja e shpresės po ia mėsyjnė nganjėherė edhe lindjes”, shkruan ai.
Sjellje e pahijshme e Edi Ramės nė Bruksel: Kryeministri fyen gazetaren
20 shkurt-Teksa Rama nė takimet qė pati u pėrpoq tė bindte partnerėt ndėrkombėtarė se Qeveria e tij po bėn hapa pėrpara nė funksionimin e demokracisė dhe shtetit ligjor, sjellja e tij ndaj gazetares me pėrvojė tė AbcNews nė Bruksel, Erisa Zykaj ishte krejtėsisht e kundėrta.
Vetėvendosje sot pritet tė bėjė publike dokumentet pėr Gjykatėn Speciale
19 shkurt- Burime tė “Kohės Ditore” brenda kėtij subjekti politik kanė thėnė se nuk ka kurrfarė dispozite ligjore, e cila do tė arsyetonte konfidencialitetin e tyre. “Ne do t`i bėjmė publike kėto dokumente pėr opinionin dhe do t`jua shpėrndajmė edhe juve”, ka thėnė ky burim.
“Big Brother” ka pėrgjuar dhe akoma do pėrgjoj
19 shkurt-“Normal, “Big Brother” ka pėrgjuar dhe akoma gjithēka do tė pėrgjoj. Jo se ka nevojė nga kjo, por thjeshtė, kjo ėshtė metoda e tij pėr ta treguar forcėn dhe fuqinė mbi qytetarėt e njė vendi, posaēėrisht mbi tė “padėgjueshmit, mbi jo lojalėt dhe mbi ata qė ankohen kundėr pushtetit. Ky qėllim ėshtė i akt i tmerrshėm, sepse buron apo i takon komunizmit, totalitarizmit dhe racizmi partiak”, ka vlerėsuar kreu i BFIM-sė.
Gjermania nis me kthimin masiv tė kosovarėve, nisen aeroplanėt e parė
18 shkurt- “Eksodi nga Kosova dhe abuzimi me tė drejtėn gjermane tė azilit duhet tė ndėrpriten menjėherė dhe nė mėnyrė efektive”, ka thėnė ministri bavarez i punėve tė brendshme Joachim Herrmann, nga partia qė ka shumicėn nė ketė land, CSU,
Thaēi: Edhe nė Beograd do tė valojė flamuri i Kosovės
Prishtinė, 17 Shkurt - Kosova kurrė nuk ka qenė mė e lirė, ndėrsa shtetet e Ballkanit kurrė nuk kanė qenė nė paqe me njėra-tjetrėn siē janė sot, ka thėnė zėvendėskryeministri i parė dhe ministri i Punėve tė Jashtme tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, nė njė intervistė pėr portalin pan-evropian “EurActiv” me rastin e shtatė vjetorit tė shtetėsisė sė Republikės.
Basha: Mirėnjohje SHBA-sė pėr pavarėsinė e Kosovės
Tiranė, 17 shkurt - Lulzim Basha shkruan nė Facebook se, rrugėtimi i Kosovės ende s’ka mbaruar, por rruga qė ka zgjedhur ajo ėshtė e drejta dhe mė e sigurta pėr kombin.
Prekazi, vendi i sakrificės dhe lirisė
Prekaz, 17 shkurt - Presidentja e vendit, Jahjaga tha se sė bashku me kryeministrin po bėjnė nderime institucionale dhe njerėzore pėr gjithė sakrificėn e atdhetarėve tė Kosovės qė sakrifikuan shumė pėr lirinė dhe pavarėsinė e shtetit ton.
Izet Haxhia: Anton Berisha, miku i Berishės e Bukoshit, solli nė Shqipėri atentatorėt e Gligorovit
16 shkurt- “I ka sjellė Tomė Berisha, njė mik personal i Saliut nga Kroacia dhe mik i Bujar Bukoshit”, thotė Haxhia, ish truproje e Berishės.
Komandant Dardani: Ne listė pash veteranė qė kurrė pushkėn me dore s’e kane kapur
15 shkurt-“Aty pash veteran qė kurrė pushkė me dorė nuk e ka kapur, kurse kanė mbetur jashtė listės njerėzit qė vėrtet kanė qenė pjesė e luftės dhe e betejave”, thotė Agushi pėr rajonipress.
Tre tė armatosur grabisin njė bankė nė Tiranė (VIDEO)
Tiranė, 14 Shkurt - Tre persona tė armatosur kanė grabitur filialin e njė bankė pranė stacionit tė trenit nė Tiranė rreth orės 13:00 tė ditės sė djeshme.
Aksident me motorēikletė , njė i lėnduar rėndė
28 Shkurt - Njė motorēiklist ka humbur kontrollin e motorēikletės dhe ėshtė rrezuar ku ka marrė lėndime tė rėnda
Merkeli dėnon vrasjen e politikanit tė njohur rus
28 Shkurt - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenė e para qė ka dėnuar vrasjen e politikanit tė njohur rus
Vetura shkel vajzėn pėr vdekje (VIDEO +18)
28 Shkurt - Njė vajzė duke dalur me vrap nga shtėpia e sajė ėshtė shkelur nga njė veturė ku e ka lėnė menjėher tė vdekur
iPhone i eksplodon nė xhep, padit Apple-in
28 Shkurt - Njė burrė ka pėsuar djegie tė shkallės sė tretė pasi iPhone 5C i ka eksploduar nė xhep ndėrsa ka paralajmėruar se do tė padisė kompaninė Apple.
Rusi, qėllohet pėr vdekje lideri i opozitės, Boris Nemtsov
Politikani rus, Boris Nemtsov, njė prej figurave kryesore tė opozitės, ėshtė qėlluar pėr vdekje
Dy vajza rrihet kurse e treta nxjer pistoletėn dhe ja vendon nė kokė (VIDEO +18)
27 Shkurt - Dy vajza rihen pėr njė djalė nė moment shfaqet nėna e njėrės nga vajzat dhe e nxjer pistoletėn dhe ja vendon nė kokė vajzės tjeter
Schumacher shet shtėpinė e tij nė Norvegji pėr 2.8 milion euro (FOTO)
27 Shkurt - Michael Schumacher ka shitur shtėpinė e tij tė pushimit nė malin norvegjez pėr 2.8 milionė euro
Shqiptaret mė tė bukurat nė botė pas Brazilit e Rusisė (FOTO)
27 Shkurt - Femrat shqiptare zėnė vendin e 3-tė pėr bukuri nė botė
Momenti kur nė ring grushtojnė edhe spektaktorėt! (FOTO)
26 Shkurt - Spektatorėt hyjnė nė ring dhe grushtohen ndėrmjet veti , kjo ndodh ne Anglinė veriore
The Rock dhe Ronaldo rrihen pėr Irinėn (VIDEO)
26 shkurt - Dwayne Johnson dhe Cristiano Ronaldo e kanė ndarė mejdanin pėr modelen ruse, Irina Shayk.
Vrasėsi monstruoz norvegjez Breivik i urren shqiptarėt
26 shkurt - Ēmenduria e psikopatit dhe vrasėsit mizor norvegjez, Andreas Breivik pas atentatit tė bėrė nė vitin 2011 nxjerrė nė sipėrfaqe edhe fakte tė reja.
Kerry akuzon direkt Putinin pėr Ukrainėn
26 Shkurt - Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka akuzuar presidentin e Rusisė, Vladimir Putin, pėr destabilizimin e Ukrainės me “rrėmbim tė tokave”.
Imami nga Zvicra: Dhunėn nuk mund ta shkaktojė feja e drejtė
25 Shkurt - „Ne duhet t`i analizojmė problemet nė formė autokritike, tė veprojmė nė formė preventive dhe tė ndėrmjetėsojmė me dije”, tha tė shtunėn imami i xhamisė Wil-it, Bekim Alimi. “Dhuna ėshtė dėshiruar shpesh nga njerėzit e jo nga Islami apo Krishterimi.”
Skandaloze: Kuzhinieri i batalionit bėn “banjo” nė kazan ushqimi, e me ata ujė e bėri supėn pėr ushtarė!
25 Shkurt - Victor Gambola kuzhinjeri i cili me ujin qė ka larė trupin e tije bėn supė pėr ushtarėt
Nė Dubai bien para nga qielli (FOTO/VIDEO)
23 Shkurt - Shoferėt duke vozitur nė Dubai nuk mund tė besonin syve kur fillioi tė bien “shi” me para nė mes tė qytetit tė Emirateve tė Bashkuara Arabe.
32 vrasėsit mė tė mėdhenj tė shekullit 20
23 Shkurt - Quhen tė tillė pasi shifrat e viktimave qė kanė lėnė pas i kalojnė mijėrat , shpeshherė edhe milionat. Emrat qė figurojnė nė listėn e vrasėsve mė tė mėdhenj tė shekullit tė 20-tė, janė mė sė shumti diktatorė. Shifra prej 60 milionė viktimash i faturohet orkestruesit tė kėsaj lufte, Adolf Hitlerit
Ushtria turke hyn nė Siri
22 Shkurt - Qindra trupa turke me automjete tė blinduara kanė hyrė nė Kobani tė Sirisė dhe kanė evakuuar njė varr historik osman dhe ushtarėt qė e ruanin atė.
GALAXY S6 OSE “VRASĖSI” I IPHONE
22 Shkurt - Dizajni i Samsung Galaxy S6 i cili pritet tė dalė nė fillim tė muajit mars.
Skandal: Barcelona sėrish nė gjyq , keqpėrdor 100 milion euro
2 Mars - Sandro Rosell, Juan Laporta dhe dy drejtorėt e fundit tė Barcelonas do tė paraqiten sėrish nė njėrėn nga gjykatat nė Barcelonė.
Ish presidenti i Parmės: Shqiptari mė mashtroi
28 Shkurt - Kanė filluar kėrcėnimet pėr ish-presidentin e Parmės, pasi klubi emilian ndodhet nė njė kaos tė vėrtetė.
Ish presidenti i Parmės: Shqiptari mė mashtroi
28 Shkurt - Kanė filluar kėrcėnimet pėr ish-presidentin e Parmės, pasi klubi emilian ndodhet nė njė kaos tė vėrtetė.
Hidhet shorti nė Europa League
27 Shkurt - Ėshtė hedhur shorti pėr 1/8-ėn e finales nė Europa League.
Messi , Pique dhe Fabregas nė kazinon e Londrės
23 Shkurt - Lionel Messi, Gerard Pique e Cesc Fabregas kanė shkuar nė kazino nė Londėr
Tronditet futbolli Spanjoll
23 Shkurt - Nje ngjarje e rende ka ndodhur mbreme gjate ndeshjes Elche vs Real Madrid
‘Mbeta i habitur nga humbja e Barcelonės’
23 Shkurt - Carlo Ancelotti ka mbetur i habitur nga humbja e Barcelonės.
Berlusconi nuk e shet Milanin pėr njė miliard euro!
Klubi i Milanit ka mohuar edhe njė herė njoftimet se kompania e Silvio Berlusconit, Fininvest, planifikon tė shesė pjesėn mė tė madhe tė aksioneve tė klubit italian.
Perez vendosi: “Po e shesim Ronaldon”
13 Shkurt - Cristiano Ronaldo mund tė shitet nė verė. Ky ėshtė vendimi qė sė fundi e ka marrė Florentino Perez.
E pabesueshme: Ja sa euro e shiti Taēi Parmėn
10 Shkurt - Skuadra e Parmasė mė nuk ėshtė nė duart e shqiptarėve. Kėta tė fundit ia kanė shitur klubit italian Giampetro Manentit pėr 1 euro.
Shkarkohet trajneri i Barcelonės
9 Shkurt - Krerėt e Barcelonės kanė marrė njė vendim tė rėndėsishėm pėr tė ardhmen e klubit.
Del Piero i gatshėm pėr Milanin: Ende mund tė luaj
8 Shkurt - Del Piero tek Milani
Simeone: Dua fitore ndaj Realit
7 Shkurt - Trajneri i Atletico Madridit, Diego Simeone, ka vendosur qė edhe nė derbin e madh kundėr Real Madridit, skuadra e tij tė luaj me stilin e njėjtė.
Seferi: Fati nuk ishte nė anėn time
1 shkurt-Boksieri shqiptar Nuri Seferi ka falėnderuar mbėshtetėsit e tij pėr pėrkrahjen nė meēin ndaj Krzystof Glowackit, tė cilin e humbi pas vendimit tė gjyqtarėve.
Wolfsburgu i jep leksion Bayernit nė humbjen e parė
Wolfsburgu ka arritur qė tė dėshmojė se do tė jetė pretendent pėr titull kėtė sezon nė Bundesliga pasi e ka mposhtur Bayern Munichun me rezultat 4-1 nė VW Arena. Kjo ėshtė humbja e parė kėtė sezon pėr bavarezėt nė Bundesliga.
Seferi: Do ta nokautoj Glowackin
Ėshtė bėrė matja zyrtare e boksierėve Nuri Seferi dhe polakut Krzystof Glowacki. Matje shumė interesante dhe nuk kanė kaluar edhe pa tensione sportive, siē ndodh gjithmonė nė sporte luftarake.
Nuri Seferi gati pėr meēin historik nė Poloni
25 janar-«Po ashtu dua qė nė kėtė rast tė falėnderoj edhe ish kampionin e botės Juan Carlos Gomez , Sparing Partnerin tim i cili u stėrvit sėbashku me mua gjatė stėrvitjeve intensive qė kisha nė kėtė periudhė. Shpresoj qė mbėshtetja juaj nuk do tė mungojė as nė Poloni. Tė bashkuar drejt fitorės », thotė Seferi.
Zyrtare - Real Madridi transferon super talentin
24 janar - Reali i Madridit transferon super talentin nga Brazili
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio