Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Skandal:Pyetja nė gjuhėn shqipe-pėrgjigjet maqedonisht
30 janar-Pyetja ka tė bėjė me pėrcaktimin e Kongresit tė Affabetit tė gjuhės shqipe.Pyetja ėshtė shkruar nė gjuhėn shqipe kurse nė pėrgjigjet ku duhet tė rrethohen janė tė shkruara nė gjuhėn maqedonase.Deri mė tash asnjė zyrtarė nga Ministria e Arsimit nuk ka dalur me qėndrim zyrtarė rreth kėtij skandali.
RDK kėrkon qeveri teknike pėr zgjidhjen e problemeve tė Maqedonisė
Gostivar, 30 Janar - Kryetari i RDK-sė Vesel Memedi ka takuar kėshilltarėt e lartė politik tė Bashkimit Evropian nė Shkup, Petra Andersson-Erhardy dhe Kamila Duda-Kawecka.
Nesėr skadon afati pėr vendosjen e arkave fiskale me GPRS
30 Janar - Tė gjitha ndėrmarrjet tė cilat kryejnė qarkullim tė parave dhe shėrbimeve, pėr tė cilat pagesa bėhet me para tė gatshme, deri nesėr kanė afat tė instalojnė aparat fiskal me GPRS.
Pėrdhunohet 14 vjeēarja nga bashkėmoshatari i saj
Shkup, 30 Janar - Njė ngjarje makabre ka ndodhur nė njė nga shkollat e Shkupit, ku njė nxėnėse 14 vjeēare ėshtė dhunuar nga njė bashkėmoshatar i saj.
Monstra, 6 protestues dėnohen me nga 2.5 vjetė burgė
Shkup, 30 Janar - Gjykata e Apelit ka vėrtetuar fajėsinė e 6 protestuesve kundėr rastit “Monstra”, tė arrestuar gjatė protestave masive tė verės sė kaluar.
Shpati Kasapi dhe Mergim Mjeku vijnė me klipin ‘Befasisht’ (Video)
30 janar - Kėngėtari Shpat Kasapi vjen me klipin mė tė ri ''Befasisht''
Teste psiqike pėr zyrtarėt pėr t`i dhėnė leje pėr armė
30 janar-Sipas tij, psikologėt dhe psikiatrėt duhet tė japin raporte pėr gjendjen psiqike tė zyrtarit. Ndryshimi i ligjit pėr posedim tė armėve nga personat zyrtar vjen pas dy incidenteve me armė zjarri tė shkaktuara nga persona zyrtar, gjegjėsisht pjesėtarė policie dhe ushtarak
Xhamia e Larme e Tetovės nė bankėnotėn 200 denarėshe
30 janar- Njėra anė do tė mbajė zbulimet mesjetare tė ikonave tė Vinicės, ndėrsa nė anėn tjetėr tė kėsaj bankėnote do tė jetė elementi artistik nga fasada e xhamisė sė Larme nė Tetovė, njėri ndėr objektet mė tė rėndėsishme arkitekturore nga periudha e osmanlive.
‘Vlerėsim i korrupsoionit dhe antikorrupsionit nė Evropėn Juglindore’
30 janar-Projekti Platformė rajonale pėr antikorrupsion ėshtė financuar nga Bashkimi Evropian, ndėrsa e realizon Qendra pėr studim tė demokracisė nga Bullgaria dhe partnerėt e saj. Qėllimi ėshtė qė tė vendoset dialog me miratuesit e vendimeve nė nivel rajonal dhe kombėtar, si dhe tė rritet transparenca, legjimiteti dhe siguria e organizatave tė shoqėrisė civile.
Salla e kėshillit nė Tetovė si nė filma horor (VIDEO)
Tetovė, 29 Janar - Gjendjen nė tė cilėn ndodhet kjo sallė e ka konfirmuar edhe kryetari i kėshillit tė komunės sė Tetovės Hisen Xhemaili, i cili tha se objekti i komunės sė Tetovės ėshtė shumė i vjetėr, kurse ka marrė premtime nga administrata e komunės sė kjo sallė do tė rregullohet kėtė vit.
MPB-ja do tė veprojw nė bazė tė Kodit Penal (VIDEO)
Shkup, 29 Janar - Kundėr tė gjithė personave qė kanė marrė dhe marrin pjesė nė konflikte jashtė vendit, Ministria e brendshme do tė procedojė nė bazė tė Kodit Penal, kėshtu deklaroi Zėdhėnėsi i MPB-sė, Ivo Kotevski duke komentuar nismėn e BFI-sė pėr risocializimin e personave qė marrin pjesė nė luftėrat jashtė vendit, transmeton Televizioni Koha.
Partitė paramentare do tė pėrfitojnė para tė buxhetit (VIDEO)
29 Janar - Katėr partitė e mėdha parlamentare nė Maqedoni do tė pėrfitojnė para nga buxheti pėr formimin e Qendrave hulumtuese – analitike.
SASHK: Deklarata e Ademit presion ndaj mėsimdhėnėsve (VIDEO)
Shkup, 29 Janar - Deklarata e Ministrit tė Arsimit se me sindikatėn mund tė bisedohet vetėm pasi tė ndėrpritet greva, ėshtė presion ndaj mėsimdhėnėsve pėr tė hequr dorė nga bojkoti.
ADI denoncon institucionet mė tė korruptuara (VIDEO)
29 janar - Doganierėt, gjykatėsit, ministrat, policėt, inspektorėt tatimor, mjekėt, kryetarėt e komunave, liderėt e partive politikė, avokatėt, prokurorėt, nėpunėsit nė ministri dhe nė komunė, hetuesit, janė personat qė janė mė tė korruptuar nė Maqedoni.
Kėshilltarėt kėrkojnė prezencėn e shefave tė sektorėve (VIDEO)
Tetovė, 29 janar - Gati se dy vite qė kur kjo pėrbėrje e kėshillit tė komunės sė Tetovės funksionon, vėrejtjet e kėshilltarėve edhe tė opozitės por edhe tė mazhorancės nuk meren parasysh kur ėshtė nė pyetje pjesėmarrja e shefave tė sektorėve nė kuadėr tė komunės sė Tetovės.
Dorėhiqet kryetarja e sapo zgjedhur e PPD-sė, Teuta Llalla (VIDEO)
29 janar-Dorėheqja ime dėshmon se ka disa interesa madhore qė nuk mund tė shkelen pėr asnjė interes personal. Pėrpara asaj qė mu servua, unė zgjodha dorėheqjen me nder dhe nuk pranova tė notoj nė ujėrat e ndotura. Faleminderit tė gjithėve dhe mirupafshim nė Betejat e Ardhshme”, theksohet nė fund tė deklaratės.
Doktorantėt tetovarė motivim pėr gjeneratat e reja
28 janar-Qėllimi ėshtė qė njohuritė e fituara nga studimet t’i shfrytėzojė pėr tė mirėn e gjithė njerėzimit, dhe gjithashtu tė jemi shembull pėr tė gjithė studentėt shqiptarė, tė cilėt dėshirojnė tė studiojnė nė univerzitetet botėrore pėr tė kontribuar pėr tė mirėn e popullit tė tyre”, thotė Amiri. Megjithatė krahas ngritjes sė tyre profesionale dhe akademike, qėllimi i tyre ėshtė qė tė ndihmojnė studentėt shqiptarė tė cilėt dėshirojnė qė tė vazhdojnė studimet nė master dhe doktoraturė jashtė vendit.
‘Monstra’, shtyhet seanca gjyqėsore e tė akuzuarve pėr protestė tė dhunshme
28 janar-Familjarėt thonė se Gjykata po shkel Kushtetutėn duke iu cenuar atyre tė drejtėn e protestės. Nė grupin e dytė te tė arrestuarve pėr pjesėmarrje nė protesta, akuzohen 10 persona.
Spanjė:Rrėzohet helikopteri me drogė –Piloti shqiptar
29 janar- "Majori qė drejtonte helikopterin e nisur nga Maroku, ishte pjesėtar i Forcave tė Armatosura, ishte graduar nė vitin 2009", u shpreh Rama, pa dhėnė detaje rreth identitetit tė kėtij personi.
Vlorė, zbulohet njė laborator paketimi lėndėsh narkotike
29 janar-Rreth 150 kg hashash ėshtė gjetur nė njė banesė nė fshatin Mifol tė Vlorės, nė ambientet e shtėpisė sė Agron Velaj, ku njė dhomė e kėsaj shtėpie shėrbente si laborator, ėshtė zbuluar njė sasi e konsiderueshme hashashi i cili ishte grirė dhe presohej nė pako 1 kg.
Qeveri teknike dhe zgjedhje tė reja
29 janar- Pėr profesorin Riza Smaka, hapja e dialogut pėr qeveri teknike dhe aranzhimi i njė kalendari tė ri zgjedhor do tė duhej tė ndodhte pasi tė jetė arritur paraprakisht njė akordim politik pėr disa detyra, qė duhet tė kryhen nga qeveria aktuale.
Studentėt protestojnė para Rektoratit
29 janar-Nga ana e tij, rektori Ramadan Zejnullahu, ka kėrkuar qė tė takohet me kėtė grup protestuesish, por qė kėta tė fundit kanė refuzuar atė, duke vlerėsuar se komunikimi mund tė bėhet vetėm me media.
Hyseni: Prishtina ngjante nė qytetet e Lindjes sė Mesme
28 janar-“ Ėshtė absurd reagimi nė deklaratėn e Jabllanoviqit nė atė deklaratė. Kosova dhe shtetėsia e saj nuk varen as nga Jabllanoviqi dhe as nga tė tjerėt qė kundėrshtojnė Kosovėn dhe shtetėsinė e saj”, tha ai.
Mustafa mbledh sot kabinetin qeveritar
28 janar-Kjo mbledhje po mbahet njė ditė pas protestės qė u organizua nga Lėvizja Vetėvendosje dhe partitė tjera opozitare, protestė kjo qė la tė lėnduar dhjetėra protestues dhe pjesėtarė tė policisė sė Kosovės.
Arrestohet Shpend Ahmeti
27 janar-Ahmeti u shoqėrua drejt policisė, njofton RTK. Nė Qendren Emergjente tė QKUK-sė, janė dėrguar pėr ndihmė mjekėsore dhjetėra protestues, nė mesin e tyre edhe policė nė gjendje tė rėndė.
Gjendje e jashtėzakonshme, koktej molotovi nė drejtim tė Policisė
27 janar-Policia e Kosovės ka filluar tė pėrdorė pėrveē gazlotėsjellėsit, edhe autoblindė uji. Raportohet pėr protestues dhe policė tė lėnduar. Protestuesit ndodhen nė sheshin “Zahir Pajaziti”, ndėrkohė nė vendngjarje shihen edhe autoblinda uji. Protestuesit po gjuajnė me gurė nė drejtim tė Policisė.
A do tė radikalizohen pozicionet e Greqisė pėr kontestin e emrit?
27 Janar - Sipas gazetės greke “Kathimerini”, pozicioni i partisė Grekėt e Pavarur ėshtė qė Maqedonia duhet tė mbajė njė emėr brenda tė cilit nuk do tė jetė fjala “Maqedoni”.
Policia nuk i lejon protestuesit ta vendosin binėn
27 janar-Policia pėrmes njė komunikate pėr media ka bėrė me dije se nuk do tė tolerojė asnjė akt dhune gjatė protestės sė sotme, e cila sipas policisė nuk ėshtė paralajmėruar.
Historianėt sėrish kėrkojnė shkarkimin e Jabllanoviqit
26 janar- Nė fakt, nėse njė aplikanti qė i ėshtė mohuar azili, vullnetarisht largohet nga Austria, ka tė drejtė tė merr njė "ndihmė financiare". Megjithatė, kjo nuk ka tė bėjė me "reklamėn" 500 eurosh, por rreth 50 euro, transmeton Telegrafi.
Argjentina Ramosaj ėshtė shtatzėnė, andaj u fejua?
24 janar - Kėngėtarja shqiptare, Argjentina Ramosaj ėshtė shtatzėnė.
Shėnohet rėnie e re e monedhės Euro
23 janar-Lajmi pėr rėnien e monedhės ėshtė bėrė me dije nė ditėn kur Banka Qendrore Evropiane ka njoftuar se do tė derdhė miliarda euro nė ekonominė e rėnduar tė Eurozonės
Jahjaga, Papa Franēeskut: Kosova u inspirua nga Papa Gjon Pali II-tė dhe Nėnė Tereza
Presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, u prit sot nė Selinė e Shenjtė nė Vatikan nė audiencė private nga Shenjtėria e Tij, Papa Francesku.
Greqi, shqiptarja vret burrin me thikė
19 Janar - Ngjarja ndodhi mbrėmjen e sė shtunės nė qytetin verior tė Janinės, nė Greqi, kur Pandeli Jorgji, 52 vjeē u qėllua me thikė nė zemėr nga gruaja e tij.
Humb jetėn 24 vjeēari nga Sanakosi i Gostivarit nė aksident trafiku nė Itali
19 Janar - Bėhet fjalė pėr 24 vjeēarin Driton Beshiri nga fshati Sanakos, i cili ka vdekur pas njė pėrplasje tė makinės sė tij “Mercedes 200” me njė kamionė
Edhe sot protesta kundėr Jabllanoviqit
16 janar- Aktiviteti i shoqatave tė tė pagjeturve do tė organizohet pranė Ministrisė sė Kthimit nė Fushė Kosovė, dhe do tė pėrkrahet edhe nga studentėt. Protesta do tė vazhdojė edhe nesėr nė Gjakovė, qytetarėt e sė cilės, Jabllanoviq i quajti “egėrsira”.
Shpend Ahmeti: “Pastrimi” ėshtė uzurpuar nga njerėz tė LDK-sė
16 janar-“Kemi mbetur nė mes tė dy familjeve, atje e kemi vėllanė e Kamishit qė e mbyll deponinė kur do se thotė se nuk janė paguar borxhet, e kėtu e kemi njė person qė ka qenė asamblistė i LDK-sė, dhe ka hequr dorė pėr t’u bėrė drejtor i ‘Pastrimit’, pėr shkak tė konfliktit tė interesit”, ka thėnė Ahmeti, transmeton gazeta Blic.
Masakra e Srebrenicės, Haga konfirmon dėnimet e pėrjetshme pėr dy zyrtarė serbė
30 Janar - Drago Nikoliē u dėnua me 35 vjet burg, Radivolge Miletiē me 18 dhe Vinko Pandureviē me 13 vjet burg.
Reklamat qė u ndaluan – ne u sjellim tė plota (Video+16)
26 janar - Reklamat qė u ndaluan nga shteti pėr kompanitė e ndryshme
Lajmėrohet ‘Lavdrim Muhaxheri': Ende jam gjallė!
26 janar-“Njė mesazh tė fuqishėm pėr gjithė ata qė thonė se kam vdekur, gabim e kanė pėrsėri elhamdulilah gjithė mirė jemi prej Allahut. Allahu na forcoftė ju qafirė, lehni si qentė”, shkruan nė statusin e tij ‘Lavdrim Muhaxhiri’.
Ndėrron jetė Mbreti i Arabisė Saudite
23 janar - “Lartėsia e tij, Salman bin Abdulaziz Al Saud dhe tė gjithė anėtarėt e familjes dhe tė kombit mbajnė zi pėr Mbretin Abdullah bin Abdulaziz, i cili ndėrroi jetė saktėsisht nė 01:00 kėtė mėngjes”, thuhet nė njė deklaratė.
Sulm terrorist nė Tel Aviv, theren 12 pasagjerė nė autobuz
Jerusalem, 21 janar - Policia nė Izrael ka bėrė tė ditur se njė palestinez ka therur me thike 12 pasagjerė tė njė autobuzi, 4 prej tė cilėve ndodhen nė gjendje kritike pėr jetėn.
Hammond, Serbisė: Marrėveshja e Brukselit e rėndėsishme pėr negociatat me BE-nė
16 janar- Hammond ka theksuar se kryeministrit Vuēiē i ka thėnė se Britania e Madhe vlerėson "vendimet e tij tė rėnda dhe tė forta kur ėshtė fjala pėr tė ndryshuar ekonominė serbe", nė mėnyrė qė ta pėrshtatė dhe ta bėjė mė konkurrente dhe pjesė e ekonomisė evropiane.
Mediat serbe si Jabllanoviqi: “Egėrsirat” shqiptare sulmuan Vuēiqin
15 janar-“Disa kanė goditur makinat tona. Unė nuk e di nėse i kanė lėnduar kėmbėt. Nuk e shoh se kanė arritur rezultate. Ne kemi ardhur me mesazhe tė paqes. Nuk i ofendojmė”, ka thėnė ndėr tė tjerash kryeministri Vuēiq.
Merkel nė mbrojtje tė komunitetit mysliman
13 janar-Tė hėnėn, Merkel ka thėnė se “Islami i pėrket Gjermanisė”. Ajo po ashtu ka folur kundėr lėvizjes anti-islamike PEGIDA. Mbėrmjen e sė hėnės, rreth 25,000 mbėshtetės tė PEGIDA-s, apo Evropianėve Patriotė kundėr Islamizimit tė Evropės, janė mbledhur nė Dresden tė Gjermanisė
Vetėvritet hetuesi kryesor i tragjedisė sė Parisit
12 janar-Sipas informatave paraprake, Fred bėri vetėvrasje para se tė shkruan njė raport rreth asaj se ēfarė familja e njė prej viktimave i rrėfej rreth tragjedisė.Karrierėn e tij nė polici e filloi nė vitin 1997 nė Versajė, pastaj u kthye nė Limoges, ku qė nga viti 2012 shėrbeu si zėvendės drejtor i policisė rajonale
Liderė botėrorė do t’i bashkohen marshit nė Paris
11 janar-Presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, dhe ministri i Jashtėm, Hashim Thaēi, pritet tė marrin pjesė nė tubim, krahas kryeministrit britanik, David Cameron, kancerlares gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministrit tė Italisė, Matteo Renzi.
Sėrish terror nė Paris, njė person hap zjarr, dy tė vdekur. 5 gra e fėmijė merren peng
9 janar-Dyshohet se personi i armatosur ka edhe eksploziv me vete. Policia franceze nuk ka bėrė tė ditur identitetin e tij, por ka dhėnė njė detaj tė rėndėsishėm: Ky person ėshtė jashtėzakonisht i rrezikshėm.
Francė, lokalizohen terroristėt. Shkėmbim i dhunshėm zjarri, dyshohet pėr viktima
9 janar- Sipas informacioneve tė fundit tė mediave ndėrkombėtare, shkėmbimi i zjarrit ka ndodhur nė veri-lindje tė Parisit, ku terroristėt janė mbyllur nė njė ndėrmarrje dhe kanė marrė peng njė person.
20 vetura policore ndjekin terroristėt nė Paris
9 janar-Njė konvoj prej 20 veturave policore ėshtė duke i ndjekur dy terroristėt e dyshuar qė kanė grabitur njė veturė Peugeot 206 dhe kanė marrė njė peng.
“Financial Times”: Gazetarė budallenj, e gabuar tė provokohet Islami
8 janar-“Me kėtė nuk duhen justifikuar aspak vrasėsit, por ėshtė vetėm pėr tė thėnė se do tė i ishte i vlefshėm njė mirėkuptim nė publikime tė tilla, qė pretendojnė se mbėshtesin lirinė, kur ndėrkohė provokojnė myslimanėt”.
Masakra nė “Charlie Hebdo”: 7 arrestime, vetėdorėzohet njė prej tė dyshuarve
8 janar-Ata u arrestuan nė qytete tė ndryshme, nė qytetet e Reims, Charleville- Mézičres, si edhe nė zonėn e Parisit. Franca ėshtė nė zi pėr12 personat qė mbetėn viktima tė sulmit qė kish nė shėnjestėr revistėn satirike. Nė nderim tė viktimave, gjatė mesditės do tė mbahet njė minutė heshtje nė tė gjithė vendin.
Sulm me granatė dhe armė ndaj Taip Erdoganit!
02 Janar - Mediet vendase raportojnė se granata nuk shpėrtheu dhe nga ngjarja nuk pati tė lėnduar. Ndėrkohė policia njoftoi se autori i ngjarjes u arrestua nė Dolmabahce Palace nė Stamboll.
2014-ta, viti i pėrgjakshėm nė Siri, mes tė vrarėve 3500 fėmijė
2 janar-Shumica nga viktimat e vitit qė lam pas, sipas tyre, kanė qenė lufėtarė, 17 mijė xhihadistė, 15 mijė e 747 pjesėtarė tė forcave rebele si dhe 22 mijė e 627 pjesėtarė tė trupave tė regjimit dhe milicisė. Nė Irakun fqinj, qeveria ka njoftuar se gjatė vitit 2014 janė vrarė tė paktėn 15 mijė njerėz
Kinė: Nga rrėmuja e Vitit tė Ri nė Shangai – 35 tė vrarė
01 Janar - Raportohet se sė paku 35 vetė janė vrarė dhe mė se 40 tė tjerė janė plagosur, nga rrėmuja me rastin e festimit tė Vitit tė Ri nė qytetin jugor kinez, Shangai.
Nuri Seferi gati pėr meēin historik nė Poloni
25 janar-«Po ashtu dua qė nė kėtė rast tė falėnderoj edhe ish kampionin e botės Juan Carlos Gomez , Sparing Partnerin tim i cili u stėrvit sėbashku me mua gjatė stėrvitjeve intensive qė kisha nė kėtė periudhė. Shpresoj qė mbėshtetja juaj nuk do tė mungojė as nė Poloni. Tė bashkuar drejt fitorės », thotė Seferi.
Zyrtare - Real Madridi transferon super talentin
24 janar - Reali i Madridit transferon super talentin nga Brazili
Fitorja e Shqipėrisė ndaj Portugalisė, mė shokuesja sipas UEFA-sė
24 Janar - Fitorja e Shqipėrisė kundėr Portugalisė nė kuadėr tė kualifikimeve pėr Kampionatin Evropian 2016 ėshtė pėrzgjedhur nga UEFA
Shkėndija gjashtė ndeshje kontrolluese nė Antali
23 janar-Sa i pėrket sezonit pranveror, unė si gjithmonė jam optimist, pres njė Shkėndijė tė vėrtetė si qė dėshirojnė pronarėt dhe tifozėt tanė, besoj nė shumė fitore dhe nė pėrmirėsim tė pozitės momentale” tha Adrian Kozniku.
Adidas ndihmon Unitedin nė transferimin e Messit
Gjiganti i veshjeve sportive, Adidas raportohet se ėshtė i gatshėm qė ta ndihmojė financiarisht Manchester Unitedin qė ta transferojė Messin nė Old Trafford.
Vukēeviē dhe Adili pėrforcojnė mbrojtjen
16 janar-Mevlan Adili ėshtė mė i ri nė moshė dhe vjen si futbollist perspektiv. Rjedh nga shkolla e KF Shkupit, ku ishte standard nė ekipin e parė qė pėr momentin ėshtė lider i Ligės sė Dytė. Adili me Shkėndijėn ka firmosur kontratė pėr 2 vitet e ardhshme
Ashkovski dhe Azizi prezantohen me fanellėn ‘kuqezi’
13 janar-Ndryshe, Enes Azizi ėshtė i lindur nė Lozanė tė Zvicrės dhe ka nėnshtetėsi zvicerane dhe shqiptare. Me futboll ka nisur tė meret te skuadra e Lozan Sport, pėr tė qenė mė pas njė periudhė pjesė e Dardania Lozanės.
Kush do ta fitojė Topin e Artė ?
12 janar - Sonte nė mbrėmje tė gjithė sytė e adhuruesve tė futbollit janė nė Zurich tė Zvicrės, ku do tė ndahet ēmimi pėr futbollistin mė tė mirė nė botė pėr vitin 2014.
Shkėndija ndan pako pėr fėmijėt me nevoja tė posaēme
26 dhjetor-Shkėndija ka treguar edhe anėn e saj humane, duke dhuruar pako pėr fėmijėt me nevoja tė posaēme nė paralelet tek Qendra Ditore nė Tetovė dhe tjetra nė kuadėr tė shkollės fillore Liria.
Besir Demiri vishet ‘kuqezi’
23 dhjetor-Besir Demiri me futboll ka nisur tė meret nė moshėn 8-tė vjeēare te shkolla e futbollit Beshiktash nė Shkup, para se tė kalojė te skuadra e vendlindjes sė tij, Shkėndija e Haraēinės. Mė vonė do tė kalonte te KF Albarsa, para se ndryshimet qė ndodhėn ta bėjnė pjesė e KF Shkupit. Me angazhimin e tij, Shkėndija ēon nė 4 numrin e futbollistėve tė rinjė qė janė pjesė e pėrfaqėsueses U 21 tė Maqedonisė, nėse llogarisim edhe Egzon Bejtullain, Besmir Bojkun dhe Demir Imerin
Lulzim Ismaili boksier mė i mirė nė Pejė
21 dhjetor-Organizator teknik i edicionit tė Katėrt me radhė tė turneut ishte klub nga Peja” Besa” ,Nė kėtė eveniment ka pasur gjithsej 12 meēe me boksierė nga klubet e Kosovės,Shqipėris dhe Maqedonisė Klubi nga Tetova “Shkėndija boks” nė turneun tradicional tė fund vitit ėshtė paraqitur me tre boksierė tė grup moshave kadet dhe junior,Shpend Gafuri 52 kg Kadet dhe Lulzim Ismaili 64 kg e Lulzim Bajrami 81kg Junior
Ronaldo hyn nė histori, fiton gjithēka me dy skuadra (Foto)
21 dhjetor - Cristinao Ronaldoė ėshtė lojtari i vetėm nė historinė e futbollit qė ka arritur tė fitojė gjithēka me tė dy skuadrat.
Krasniqi mposhti polakun Sek, mbrojti titujt WBA dhe WBO
21 dhjetor-Nė meēin qė zgjati 12 raunde, Krasniqi tregoi edhe njė herė se ishte mė i pėrgatitur se boksieri polak, ndėrsa nė kėtė fitore, shumė e ndihmuan edhe bashkėvendėsit shqiptarė, qė kishin mbushur sallėn ku zhvillohej meēi. Boskieri junikas u tregua mė i mirė se polaku nė kėtė meҫ, duke fituar me vendim unanim tė gjyqtarėve, 115:113, 116:112, 116:112.
Ramos ėshtė Shqiptar , beri shqiponjėn me duar , provokim i radhės pėr Srbėt
17 dhjetor - Sergio Ramos ka festuar golin e mbrėmshėm ndaj Cruz Azul duke formuar shqiponjėn dy krenare me duar.
Shorti i LK: Barca pėrballė Cityt, PSG pėrballė Chelseat
15 dhjetor - Barcelona do tė ketė njė sfidė tė vėshtirė nė 16-shen e fundit tė Ligės sė Kampionėve, ndryshe nga rivalė tjerė spanjollė, Real Madrid dhe Atletico Madrid.
Reali spektakolar thyen rekordin e Barcės
13 dhjetor - Real Madridi ka shėnuar fitoren e 20-tė radhazi nė udhėtim me rezultat 4-1 ndaj Almerias, pėr tė thyer kėshtu rekordin e Barcelonės prej 18 fitoreve radhazi.
Shokohet Reali i Madridit
06 dhjetor - Sulmuesi Karim Benzema
Tevez kthehet tek Boca Juniors?
Menaxheri i Boca Juniors, Jose Requejo, ka folur pėr blerjen e sulmuesit tė Juventusit, Carlos Tevez.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio