Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
USHT do tė zbatojė sistemin elektronik tė pagesave
26 nėntor-“Sistemi Lyra Wallet do t’u mundėsojė tė gjithė studentėve qė nė mėnyrė elektronike t’i bėjnė tė gjitha pagesat e shėrbimeve ndaj universitetit, duke filluar nga pagesat e provimeve, semestrave dhe tė gjitha shėrbimeve tė tjera. Nėpėrmjet kėtij sistemi pagesat do tė mund tė bėhen nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė”, tha Festim Halili
Besimi nė mbledhjen e 12-tė tė Komitetit tė Pėrzier Parlamentar
26 nėntor- Zėvendėskryeministri Besimi realizoi takim me Sekretarin e pėrgjithshėm tė Kėshillit tė Evropės, Torbjorn Jagland, me tė cilin biseduan rreth rėndėsisė sė mbėshtetjes sė vendeve anėtare tė BE-sė nė procesin e zbatimit tė reformave nė vendet e Ballkanit perėndimor, me qėllim tė anėtarėsimit sa mė tė shpejtė tė kėtyre vendeve nė Bashkimin Evropian.
Gjorgjev: Qeveria do ndryshojė ligjin pėr posedim tė armėve
26 nėntor- Ai shpjegoi se do tė parashikohen situata tė caktuara qė do tė thonė parandalim nga kryerja e dhunės, gjegjėsisht ata zyrtarė tė cilėt nė kryerjen e detyrave tė tyre zyrtare sipas fuqisė sė ligjit janė ndeshur me armė nė rast kur nė qoftė se eventualisht do tė denoncoheshin se dyshohen pėr ndonjė vepėr tė caktuar
Njė nxėnės goditet me thikė
26 nėntor-Autori ka qenė njė i mitur nga fshati Gėrēec. Sipas policisė, personi ka marrė lėndime trupore, ndėrsa autori ėshtė larguar nga vendi i ngjarjes.
Pllakė pėrkujtimore nė Vratnicė pėr bombarduesin amerikan
26 nėntor- Kur bombarduesi u pėrplas nė vitin 1944, banorėt e Vratnicės ishin ata qė i erdhėn nė ndihmė aeroplanit tė rrėzuar. Ata ndihmuan tre tė mbijetuarit dhe varrosėn gjashtė anėtarėt e ekuipazhit qė kishin humbur jetė
Gostivarė:17 vjeēari lėndon tre nxėnės
26 nėntor- Ai ėshtė arrestuar nga ana e Policisė, ėshtė zhvilluar bisedė dhe tė njejtin, ėshtė gjetur thika tė cilėn e kishte hedhur kur ka ikur nga vendi I ngjarjes, dhe pas zbardhjes sė plotė do tė ketė edhe masa adekuate.
Rrotullohet vetura e policisė, 4 policė tė lėnduar nė Tetovė
26 nėntor-Sipas informatave jozyrtare, policia humbi kontrollin e automjetit sepse ata ishin duke u pėrpjekur pėr tė shmangur shkeljen njė njeriu qė kalonte mes autostradės.
Besimi pėr vizitė nė PE dhe nė Kėshillin e Evropės nė Strasburg
26 nėntor-Zėvendėskryeministri pėr eurointegrime ėshtė parashikuar qė vizitėn ta fillojė me takime tė ndara me shumė eurodeputetė, si Riēard Hovit, Alojz Petrle, Monika Makovej. Ai nesėr duhet tė takohet me raportuesin e PE-sė pėr Republikėn e Maqedonisė, Ivo Va
Tetova me ajėr mė tė ndotur, mė pas vjen Shkupi dhe Manastiri
26 nėntor-Nė kėto stacione ėshtė regjistruat tejkalim i koncentrimit tė grimcave PM10 nga ajo e lejuara dhe mbrėmė janė regjistruar 100 mikrogram nė metėr kub, ndėrsa nė Tetovė 273 mikrogram.
Pasi I vret tre persona bėn vetėvrasje
25 nėntor-Pasi ka mbetur pa armė autori i vrasjeve ėshtė larguar nė kodrat mbi Zletovė ku edhe ėshtė varur. .Banorėt e Zletovės thonė se ky nuk ėshtė incidenti i parė i tij. Ushtari edhe mė parė ka qenė agresiv.
Zaev vazhdon tė flasė pėr bombėn qė ka nė duar opozita
26 nėntor-Tė gjithė ata qė momentalisht kėrkojnė publikimin e dėshmive, duhet ta dinė se nuk do tė kishim qėllime tė mira ndaj shtetit nėse nuk e mendojmė mirė kėtė, nėse nuk e bėjmė nė kohėn e duhur, sipas strategjisė sonė, nėse nuk jemi tė bindur se do tė japin rezultat, kthjellim dhe normalizim tė shtetit, madje edhe largimin e sė keqes nga Maqedonia
Branitelli kishte planifikuar vrasjet deri sa ishte duke bėrė rroje
25 nėntor-Pas dėgjimit tė tė shtėnave ka dalė xhaxhai i tij i cili nuk ka arritur tė shpėtojė nga tė shtėnat. Nė skenėn e ngjarjes ka dalė edhe nėna e cila pasi ka parė rastin ėshtė e alivanosur nė ndėrkohė autori I krimit largohet pėr nė shtėpinė e prindėrve tė gruas sė tij.
Wohlers : Liderėt tė punojnė pėr marrėdhėnie mė tė mira ndėretnike
25 nėntor- Por, sipas tij, janė liderėt ata qė duhet tė punojnė pėr tė ndėrtuar raporte tė mira ndėretnike dhe pėr ta neutralizuar dhunėn. Uollers ia drejtoi tė njėjtėn thirrje edhe politikanėve nė Maqedoni, duke nėnvizuar se fshehja e problemeve apo heshtja ndaj tyre, ėshtė e dėmshme.
Ushtari profesionist Manoilov i dyshuar pėr vrasjen e trefishtė nė Zletovė
25 nėntor-Nė vendin e vrasjes dhe pėrreth janė tė pranishėm forca tė mėdha policore, tė cilat ende gjurmojnė pas tė dyshuarit pėr tė cilin nuk dihet nėse ėshtė i armatosur. Manoilov gjatė vrasjes ishte nė detyrė zyrtare.
Shefki Idrizi, shqiptari mė i pasur nė Maqedoni
25 nėntor - Pronari i kompanisė “Renova” Shefki Idrizi ėshtė biznesmeni mė i pasur shqiptar nė Maqedoni. Idrizi ėshtė radhitur nė vendin e pestė sa i pėrket biznesmenėve mė tė pasur nė Maqedoni.
Vrasje e trefishtė nė Zletov
25 nėntor-Nga MPB konfirmojnė se bėhet fjalė pėr vrasje tė trefishtė, por nuk zbulojnė identitetin e viktimave e as detaje tė tjera.
Buēkovski duhet ta vuajė dėnimin me burg
25 nėntor-Zoti Buēkovski ishte dėnuar sė bashku me shefin e shtatmadhorisė sė ushtrisė sė Maqedonisė, Metodije Stamboliski, pėr shkak tė pėrfshirjes nė blerjen dhe shitjen e pjesėve tė pėrdorura pėr tanke, me ē’rast ishte vlerėsuar se shteti ėshtė dėmtuar pėr 2.5 milionė euro.
"Lustrimi" shpallė edhe tre bashkėpunėtorė tė shėrbimeve sekrete
24 nėntor- Letrat qė ai i ka marrė nga familjarėt e tij tė afėrt ua ka dorėzuar shėrbimeve sekrete. Tė tre personat, janė shpallur bashkėpunėtorė tė shėrbimeve sekrete, janė gjallė dhe nė afat prej tre ditėve nė ueb faqen e Komisionit do tė shpallen dokumentet me tė cilat konfirmohet vendimi i tyre.
Prishtinė, kompromise nė prioritetet PDK – LDK
25 nėntor-Po ashtu, LDK kishte premtuar reduktimin e numrit tė ministrive pėr tė kursyer buxhetin.Por, lidhja e saj me PDK-nė mund tė shkaktojė efekt tė kundėrt, duke shtuar numrin e ministrive dhe duke e dėmtuar edhe mė shumė buxhetin pėr t’i rehatuar apetitet partiake.
Sot, 17 vjet nga luftimet e para frontale ndėrmjet UĒK-sė dhe policisė serb
25 nėntor- Nė tėrheqje e sipėr, forcat serbe, tė egėrsuara nga goditjet qė u kishte dhėnė UĒK, filluan tė qėllojnė majtas e djathtas pa mėshirė kundėr kujtdo qė shihnin dhe nė fshatin Llaushė ata vranė mėsuesin Halit Geci nė derė tė shkollės, i cili u varros me njė ceremoni tė madhe mė 28 nėntor 1997.
Gjermania kėmbėngul qė bisedimet BE-Serbi tė fillojnė rreth Kosovės
24 nėntor-Gjermania, ka thėnė ajo pėr Veēernej Novosti, transmeton Koha,.net, kėrkon qė kapitulli i parė i bisedimeve BE-Serbi, tė jetė kapitulli 35, kapitulli qė ka tė bėjė me normalizimin e marrėdhėnieve ndėrmjet Serbisė e Kosovės.
Ish-pjesėtari UĒK-sė dhe TMK-sė, siguron bukėn nėpėr kontejnerė
23 nėntor-“Hedhurinat nuk bėjnė shumė para, sepse ato blihen me kile, por mbetet diēka prej tyre. Ne fukarenjtė mjaftohemi edhe me pak”, thotė Sejdiu, shkruan Kosova Sot.
Vllasi: Mustafa kryeparlamentar, Thaēi kryeministėr
23 nėntor-Megjithatė ai shton se edhe pse ėshtė arritur marrėveshja PDK- LDK megjithatė po shihet se me kėtė marrėveshje ende nuk ėshtė kryer puna sepse nuk janė ndarė pozitat.
200 mijė njerėz nė shesh kundėr Edi Ramės
22 nentor - Kreu i PD-sė, Lulzim Basha ka thėnė se ne shesh jane 200 mijė protestues dhe i ka bėr apel Ramės tė dalė andej nga ėshtė fshehur e tė dėgjojė popullin e tij.
Tentonin tė hynin ilegalisht nė Angli, dy tė rinj shqiptarė digjen tė gjallė nė kamion
21 Nentor 2014 - Bėhet fjalė pėr 25-vjeēaren Erinda Kacorri, e cila ėshtė me origjinė nga Rrėsheni. Ajo ndodhej nė kamion sė bashku me djalin e dajės sė tė fejuarit, dhe do tė kalonte nė mėnyrė ilegale drejt Anglisė pėr t’u bashkuar me tė fejuarin e saj, njė i ri me origjinė nga Tropoja.
Mediat nė SHBA: Fund i bllokadės dhe i aleancės ad hoc
20 nėntor-“Marrėveshja me gjasė do tė mėrzisė partitė e tjera opozitare qė ishin bashkuar me Isa Mustafėn nė pėrpjekje pėr tė larguar Thaēin nga qeverisja e vendit”, thuhet nė kėto njoftime.
Mustafa: Pozitivė dhe konstruktivė ndaj atyre qė dėshirojnė tė punojnė me ne
19 nėntor-LDK respekton dhe vlerėson lart partnerėt e koalicionit paszgjedhor dhe mbetet e pėrkushtuar qė nė harmoni me rrethanat e reja tė krijuara dhe kriteret pėr mandatimin e institucioneve tė vendit tė gjejė zgjidhje e cila ėshtė nė interes tė kėtij partneriteti por edhe zgjidhje tė cilat hapin mundėsi reale pėr ndėrtimin e institucioneve tė qėndrueshme dhe funksionale.
Shtyhet ceremonia e rivarrimit tė eshtrave tė Isa Boletinit
18 nėntor-“Ishte paralajmėruar 28 nėntori, Dita e Flamurit kombėtar qė tė dy shtetet Kosova dhe Shqipėria tė organizojnė njė ceremoni, mirėpo kemi qenė pak me kohėn shkurt. Tjetra ėshtė se Shqipėria nė agjendėn kryesore e ka 70 vjetorin e ēlirimit nga fashizmi.
PDK-ja nuk zgjedh partnerė, me rėndėsi tė ketė shumicė shqiptare
“Mbi bazėn e parimeve do tė bėhen edhe numrat, rrjedhimisht edhe qeveria e re. Ēėshtja e dialogut, ēėshtja e gjykatės speciale dhe ēėshtja e integrimeve, janė parime mbi bazėn e tė cilave do tė ndėrtohet qeverisja e ardhshme”, ka thėnė ai.
Tirane, ndahet nga jeta kengetari i njohur “Doktor Flori”
17 nėntor-Siē mėsohet se kėngėtari i njohur i muzikės shqiptare ka shfaqur shqetėsime shėndetėsore dhe ka ndėrruar jetė vetėm pak ēaste pasi ka mbėrritur nė spitalin Universitar “Nėnė Tereza” nė Tiranė.
Isa apo Ramushi
17 nėntor- Ai ka deklaruar se aktualisht ky koalicion nuk ka qėndrim unik sa i pėrket postit tė kryeministrit dhe, sipas tij, pas lėshimit tė postit tė kryeparlamentarit, duhet tė ridizajnohet marrėveshja e bllokut.
Kuvendi konstituohet kėtė javė
17 nėntor-Nevoja pėr formimin e Kuvendit, thuhet se diktohet nga domosdoshmėria qė Kosova tė miratoj mė pas Ligjin pėr Buxhetin e vitit 2015, nė mėnyrė qė vendi tė mos zhytet nė njė krizė te thellė financiare e buxhetore.
Clinton - Clarkut: Bėhu president i Kosovės!
16 nėntor-Ndėrkohė, duke folur pėr politikėn ndaj Kosovės nė atė kohė, Clark ka thėnė se Presidenti Clinton i kishte thėnė krahut ushtarak qė nuk pajtohej me intervenimin nė Kosovė qė tė paraqisnin kundėrshtimet e tyre nė Kongres dhe nė publik. Udhėheqėsi i fushatės pėr shpėtimin e shqiptarėve nga gjenocidi serb kėto ditė ka postuar nė Twitter kėtė foto pas ēlirimit tė Kosovės.
LDK e AAK nuk duan kryeministėr me rotacion
16 nėntor- Por ideja e ridizajnimit tė marrėveshjes ėshtė kundėrshtuar ashpėr nga AAK-ja, e cila nuk dėshiron tė heqė dorė nga posti i kryeministrit dhe t’ia lėshojė kėtė post LDK-sė si partia mė e madhe nė Bllok.
Rama: Sa mė parė qė Serbia ta njoh Kosovė, aq mė parė do tė ēlirohet nga njė barė e rėndė
12 nėntor-“Faleminderit qė i dhanė pėrmasėn e duhur tė njė serioziteti solemn kėsaj rruge tė hapur ku u ndjeva krenar pėr median tonė dhe padyshim do doja qė dhe median nė Serbi ta shikoja tė ēliruar nga njė kompleks i ēuditshėm ndaj shqiptarėve tė sotėm”, tha Rama.
Rama nė Preshevė: Shqiptarėt nė betejėn e pėrbashkėt pėr Europėn e Madhe
11 nėntor-"Ne jemi te bindur se na eshte dhene nje mundesi historike sot, qė si pjesė e rajonit, ta kthejmė kėtė moment paqeje, nė njė paqe tė qėndrueshme", tha Rama.
Vdesin 26 minatorė nė Kinė
26 nėntor-Thuhet se deri te fatkeqėsia ka ardhur pasi qė njė termet i vogėl ka shkaktuar shkėndija, tė cilėt kanė ndezur pluhurin e qymyrit nė ajėr, duke shkaktuar mė pas zjarr.
Katalonja voton “pro” shkėputjes nga Spanja
Por referendumi nuk njihet nga Madridi. Gjykata Kushtetuese e shpalli pak ditė mė parė tė jashtėligjshėm referendumin
Xhamia e Wetzikonit shėnon 10 vjetorin e themelimit
Wetzikon, 08 nėntor - Nesėr mė 09 nėntor me filllim nė orėn 15.00, nė hotelin Drei Linden nė Wetzikon mbahet manifestimi qendror qė shėnon njė jubile shumė tė rėndėsishėm pėr komunitetin shqiptar me pėrkatėsi fetare islame nė Zvicėr, njofton Televizioni Koha.
Itali, presidenti dėshmon nė gjyqin ndaj mafias
28 tetor-Prokurorėt po hetojnė periudhėn dramatike tė dhunės sė mafias nė fillim tė viteve ’90, e shėnuar nga atentate me bombė dhe ekzekutime. Ata akuzojnė struktura tė shtetit se bėnė njė marrėveshje ilegale me Cosa Nostran pėr t’i dhėnė fund dhunės.
Hong-Kong, pėrleshje tė reja ndėrmjet protestuesve dhe policisė
19 tetor-Disa protestues, shumica e tė cilėve janė studentė, ishin pėrgjakur dhe lėnduar nė pėrleshje dhe u ėshtė dhėnė ndihmė mjekėsore. Demonstruesit kanė bartur ēadra dhe syze pėr tu mbrojtur nga shkopinjtė dhe spreji me piper i policisė
Presidentja argjentinase: Uashingtoni dėshiron tė mė vrasė
3 tetor-Fernandes dhe qeveria e saj ėshtė zemėruar me vendimin e gjykatės nė New York, se plani i fundit i Argjentinės pėr tė lėnė krizėn e borxhit ėshtė i paligjshėm dhe se kjo nuk do ta ndihmojė Buenos Airesin pėr tė zgjidhur kėtė krizė, e cila pėr herė tė dytė nė 13 vitet e fundit, vendi ka falimentuar.
Andreas Brehme, kampioni i botės qė pastron WC-tė
2 tetor-“Jemi tė gatshėm tė marrim nė punė Andreasin nė ndėrmarrjen tonė tė pastrimit tė banjove. Do tė kuptojė se ēfarė do tė thotė puna e vėrtetė dhe jeta e vėrtetė”, tha Straube.
Amerika do tė “zhduket” (VIDEO)
Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, duke gjykuar nga teoricienėt e konspiracionit, sė shpejti do tė pėrjetojnė njė sulm fatal bėrthamor.
Dy shqiptarė tė plagosur nė Basel
Basel, 18 Shtator - Tė shtėna armėsh dhe therrje me thikė ėshtė bilanci i njė incidenti qė ka ndodhur nė Basel, ku ishin konfrontuar shqiptarė, pėrfshirė edhe njė italian.
Polici i Indonezisė trondit botėn: E di se ēfarė ka ndodhur me aeroplanin e zhdukur tė Malajzisė
Shefi i Policisė sė Indonezisė, gjenerali Sutarman, ka zbuluar fakte tė pabesueshme gjatė njė takimi me zyrtarė tė lartė tė policisė dhe me pėrfaqėsues tė kompanisė ajrore “Malaysia Airlines”. Ai pohoi se e di ēfarė ka ndodhur me aeroplanin e zhdukur tė fluturimit “MH370”.
I akuzuari i parė pėr terrorizėm nė Gjermani, ėshtė shqiptar
13 Shator - I akuzuari i parė i Gjermanisė ėshtė kosovari Kreshnik B.(njėzetvjeēar) i cili akuzohet si luftėtar, pjesėmarrės nė bandat terroriste nė Siri dhe nė Irak.
Amerika nderon sot edhe tre shqiptarėt qė humbėn jetėn mė 11 shtator
Trembėdhjetė vjet pas sulmeve terroriste mė 11 shtator 2001 rreth 3.000 jetė amerikane nuk janė mė.
Sulmet e 11 Shtatorit 2001- 13 Vite pas
11 Shator - 13 vjet mė parė mengjesi i 11 Shtatorit u kthye nė njė ditė tė zezė pėr mbarė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės teksa qendra mė e madhe tregtare nė botė e Nju Jorkut u godit nga 2 avione tė cilėt shkaktuan edhe shkėrmoqjen e kullave binjake. SHBA-tė pėrkujtojnė cdo vit reth 3 000 viktimat e sulmit terrorist tė Al Kaedes
Vritet lideri i grupit islamist sirian Ahrar al Sham
Damask, 10 Shtator - Lideri i grupit islamist sirian Ahrar al Sham, Hasan Abud ėshtė vrarė nė sulmin me bombė gjatė njė takimi.
AI: Dėshmi nė rritje pėr krime lufte nė Ukrainė
7 shtator-Duke i dokumentuar incidentet e “sulmeve joproporcionale me predha, rrėmbimet, torturėn dhe vrasjet”, kjo organizatė me seli nė Londėr, ka njoftuar sot se tė gjitha palėt nė luftė kanė treguar “mospėrfillje pėr jetėt e civilėve”.
Vetėvritet aktori i famshėm botėror, Robbin Williams
Williams u bė i njohur nė mbarė botėn me rolet e tija nė komeditė klasike si Znj Doubtfire dhe Jumanji, ai poashtu luajti edhe nė shumė filma tė tjerė.Susan Schneider, gruaja e aktorit, lėshoi ​​deklaratėn e mėposhtme nė New York Times:
Vritet 19-vjeēari shqiptar nė Irak Fjalėt e tij para betejės sė fundit
10 gusht-Gjithashtu mėsohet se gjatė kėsaj kohe 19-vjeēari ėshtė njohur me emrin Musab, ndėrsa po kėshtu, mėsohet se ai ka qenė mjaft aktiv edhe nė internet duke publikuar thuajse pėrditė lajme nga lufta apo edhe citate dhe video nga skenat e betejave tė ndryshme ku merrte pjesė.
Izraeli njofton se po sulmohet sėrish me raketa
8 gusht-Zėdhėnėsi i Hamasit, Faėzi Barhum, ka thėnė se grupi islamik, qė e kontrollon Gazėn, e ka refuzuar shtyrjen e armėpushimit sepse forcat izraelite nuk i kanė pranuar kushtet e palestinezėve.
Renova demolon Vardarin, Shkėndija fiton Sileksin (VIDEO)
Skuadra e Renovės nė terren vendas me rezultatin 3:0 e ka mundur Vardarin, ndėrsa ekipi i Shkėndijės sot ka shėnuar fitore si mysafir nė ndeshjen kundėr Sileksit me rezultat 0:1.
Lenjani: Luajtėm mirė ndaj ‘tė mėdhenjve’ tė Francės
Anėsori i kombėtares sė Shqipėrisė, Ermir Lenjani, ėshtė shprehur i kėnaqur me paraqitjen e skuadrės sė tij kundėr Francės.
CR7: Njė rekord mė shumė, por ishte i veēantė
Cristiano Ronaldo ėshtė bėrė golashėnuesi mė i mirė nė histori tė Kampionatit Evropian (duke pėrfshirė fazat kualifikuese dhe ato finale), me golin qė shėnoi pėr kombėtaren e tij kundėr Armenisė.
Ndėshkime drastike pėr performansat e dobėta
Tetovė, 10 nėntor - Kryesia e klubit ka shqiptuar masa ndėshkuese pėr tė gjithė ekipin, qė gjobitet me 70% tė pagės mujore. Njėkohėsisht i kėrkohet ndjesė publikut pėr performansėn jo dinjitoze, ndėrsa paralajmėrohet se janari do tė sjellė ndryshime tė mėdha nė formacion.
Flamuri i Kosovės nė selinė e FIFA-s (Foto)
Flamuri i Republikės sė Kosovės ishte i vendosur nė selinė e FIFA-s nė Zurich.
Conte ka frikė nga Shqipėria
Trajneri i Italisė, Antonio Conte ka folur pėr miqėsoren kundėr Shqipėrisė.
Konfirmohet: Cana nuk ka pėsuar aksident
01 Nentor - “Pėrshėndetje! Shumė media shqiptare jo profesionale kanė pėrhapur dezinformata, Lorik Cana nuk ka pėsuar asnjė aksident”, thuhet nė profilin e tij zyrtar.
Fitojnė Shkėndija dhe Renova (VIDEO)
Tetovė, 29 tetor - Shkėndija vahdon serinė e fitoreve pas Horizontit, ishte skuadra e Metalurgut, e cila shijoi disfatėn 1-2 nė Tetovė. Ndėrsa Renova si mysafirė, me 1-0 mundi Pelisterin nė Manastir.
Boksieri kuq e zi ,Shpend Gafuri fitoi titullin kampion i grupmoshave kadet, pesha 50 Kg
22 tetor-KB Shkėndia boks –Tetovė nė kėtė javė u paraqit me gjashtė boksier, pėr boksierin mė tė mire tė klubit Lulzim Ismaili nuk kishte kundėrshtarė qė edhe ai kėtė vit tė mbroj titullin kampoin.Krenarinė klubit ja ktheu boksieri Shpend Gafuri i grupmoshave kadet pasha 50 kg,
Shkėndija pėson disfatė nga Vardari nė Tetovė
19 tetor- Por deri nė fund edhe pse kishin disa raste pėr tė shėnuar shkėndija nuk arriti qė tė barazojė rezultatin. Pėr shkaqe sigurie ekipi i SHkėndijės dhe Vardarit janė dakorduar qė nė ndeshjet mes tyre tė mos udhėtojnė tifozė mysafirė.
Vardari dhe Shkėndija arrijnė marėveshje – pa tifozė mysafirė nė ndeshjet nė Tetovė dhe Shkup
17 tetor-Vendimi pėr mėrėveshjen e arritur KF Shkėndija dhe KF Vardari e prezantuan nė mbledhjen teknike tė organizuar nė ‘Shtėpinė e futbollit’ nė tė cilėn morėn pjesė persona pėrgjegjės nga Ministria pėr Punė tė Brendshme e R.M., pėrfaqėsues nga Komisioni pėr siguri pranė Federatės sė futbollit tė Maqedonisė dhe personat zyrtar nga sektori garues i FFM-sė, raporton Tv Koha-Tetovė.
Ja si u pritėn heronjtė pas rikthimit nė atdhe
15 Tetor - Pas tmerrit tė pėrjetuar nė Beograd, futbollistėt e Kombėtares shqiptare janė pritur si heronj nė Aeroportin e Rinasit.
Shkėndija demolon Teteksin
28 shtator-Ka qenė Sedat Berisha ai i cili ka shėnuar golin e patė nė minutėn e 18 tė takimit pėr gėzim tė madh nė stadiumin e qytetit nė Tetovė tė mijėra tifozėve.
Shkėndija-Teteksi, pa ‘Vojvodė’
27 Shtator - Kryesia e Shkėndijės ka njoftuar drejtuesit e Teteksit se nuk do tė lejohet hyrja nė stadium e grupit tė tifozėve ‘Vojvodi’ pėr takimin tė dielės
Shkėndija fiton ndaj Vardarit, Renova mundė Gostivarin (VIDEO)
24 shtator - Me kėtė rezultat u shkua nė pushim, kurse nė pjesėn e dytė Shkėndija nė minutėn e 77 ka arritur tė shėnojė golin e fitores pėr gėzim tė madh tė tifozėve tetovarė.
Barazon Shkėndjia, Renova mundet nga Horizonti
Shkėndija tash pėr tash mban vendin e pestė me 12 pikė ose ka 6 me pak se Vardari i Shkupit. Renova e Xhepēishtit nga Tetova befasoi pėr tė keq, e cila si vendas u mund me rezultat 3:2 nga Turnovo.
Liga e Kampionėve, Dortmund-Arsenal nė qėndėr tė vėmendjes
Borusia Dortmund Arsenal ėshtė pėrballja mė interesante e mbrėmjes sė parė tė sezonit tė ri nė Ligėn e Kampionėve. Duel shqiptar sjell takimi nė Stamboll, ku Blerim Xhemaili me ekipin e ri Gallatasarajin pret Anderlehtin qė drejtohet nga Besnik Hasi.
Verratti rinovon me PSG deri nė 2019
Marco Verratti dhe Paris Saint Germain, njė martesė qė do tė zgjasė tė paktėn deri nė vitin 2019. Nė njė komunikatė nė faqen e tij nė internet klubi parizien bėri me dije se ka zgjatur kontratėn me mesfushorin e talentuar italian deri mė 30 Qershor tė vitit 2019.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2014 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio