Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Familjarėt e rastit "Monstra" po e humbin durimin
29 Maj - “Kėrkojmė nga Zoran Zaevi qė menjėherė tė publikojė materialin qė disponon, nė mėnyrė qė mos tė sfidojė ndjenjat e familjarėve dhe gjithė shqiptarėve.
Ahmeti: Ēdo krizė paraqet edhe njė mundėsi
29 maj- Ahmeti njohtoi ish kryeministrin e Sllovenisė Z.Peterle aktualisht Eurodeputet, mbi pėrpjekjet e Bashkimit Demokratik pėr Integrim pėr tė inicuar dijalog politik midis liderėve tė katėr partive mė tė mėdha nė vend si dhe mbi qėndrimet konkrete tė Bashkimit Demokratik pėr Integrim nė takimet e liderėve pėr dalje nga kriza.
Besim Hoda formon parti politike
29 maj- Me formimin e kėtij subjekti do tė rritet konkurrenca brenda bllokut politik shqiptar dhe se kjo do tė ndikojė nė pėrēarjen dhe humbjen e votės shqiptare, nė rast se nuk do tė ndodhė ndonjė mundėsi unifikimi
Fajon: Gruevski po krijon perandori tė rrejshme
29 maj-Ajo nė njė koment tė shkruar me titullin “Mbretėrit e rrejshme” ka vlerėsuar situatėn e pėrgjithshme politike me lirinė e shprehjes nė vendet e rajonit tė Ballkanit, ku Maqedonia sipas saj ėshtė nė pozitėn mė tė rėndė, ndėrsa mediat janė nėn kontrollin e pushtetit.
Delegacion i Asociacionit turk tė engjėjve tė biznesit nė Maqedoni
29 maj-Sipas agjendės, sot nė Shkup, ndėrsa nesėr nė Tetovė do tė mund tė prezantohen kompanitė qė kėrkojnė investim. Janė paraparė panele tė veēanta pėr ndėrmarrjet e vogla dhe tė mesme dhe pėr sipėrmarrėsit si dhe pėr investitorėt vendas potencialė engjėll tė biznesit.
Kryesuesi i Komitetit tė pėrzier parlamentar Peterle nė Maqedoni
29 maj-Nė takimin i cili pėr herė tė parė u mbajt nė mandatin e ri u shkėmbyen mendime mbi situatėn aktuale politike pas zgjedhjeve tė parakohshme parlamentare, sundimin e ligjit, reformimin e gjyqėsorit dhe administratės, luftės kundėr korrupsionit, pėr lirinė e shprehjes dhe mediave.
Arrestohet njė tetovarė dhe njė i ri nga Pėrshefca
28 maj-Dje poashtu pasdite ėshtėarrestuar 23 vjeēari L.A nga fshati Prshefcė I dėnuar me njė vit burg pėr vepėr penale “Pėrpunim i paligjshėm, mbajtje dhe tregti me arėm apo materie shpėrthyese”. Pas arrestimit i njejti ėshtė dėrguar nė burgun e Idrizovės.
Komuna e Tetovės filloi me sanimin e disa gropave
28 Maj - Sot nė komunėn e Tetovės filluan punimet pėr sanimin e gropave nė rrugėt e qytetit, me qėllim pėrmirėsimin e kalueshmėrisė dhe infrastrukturės rrugore nė qytet.
21 vjeēari ndalohet pėr 13 vjedhje nė Tetovė
28 maj-Sipas tė dhėnave tė tij, i dyshuari i ka kryer veprat penale nė mars, prill, dhe nė maj tė kėtij viti edhe atė nėntė nė automjete motorike tė udhėtarėve, tre nė dyqane dhe dy nė biēikleta
Katėr deputet pritet t'i bashkangjiten Lėvizjes sė Selės
28 Maj - Agjencia e lajmeve Ina plasoi informacionin se katėr deputet priten ti bashkohen Selės nė rast se ka zgjedhje tė parakohshme
Gruevski nė Tiranė: Nėse ishim anėtare e NATO-s, s'do tė ndodhte Kumanova
28 Maj - “Udhėheqėsit e vendeve tė Evropės juglindore duhet tė jenė tė kujdesshėm e tė pėrgjegjshėm nė deklaratat qė bėjnė, sepse qytetarėt i ndjekin ato
Rasti i Kumanovės, dėshmitė flasin pėr tradhėti
28 maj-Sipas gazetės, natėn e aksionit mbi 70 pėr qind e popullatės ishte evakuuar. Pavarėsisht dėmeve materiale dhe shkatėrrimit tė shtėpive, asnjė civil nuk ėshtė lėnduar. Vetėm 4 prej grupit e kishin ditur se e gjithė kjo ishte njė skenar.
Zaev-i as sot nuk e publikoi Monstrėn
27 Maj - Sot Kyretari i Lsdm-sė Zoran Zaev mbajti press konferenėn e tijė para qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė
Ahmeti dhe Thaēi kėrkojnė kryeministrin, presidentin ose kryeparlamentarin e Maqedonisė
27 Maj - Rrallė e hiē i kemi parė krerėt e partive shqiptare tė Maqedonisė tė flasin me njė gjuhė tė pėrbashkėt.
Tre tė lėnduar nė njė aksident nė Tetovė
27 maj- Nė kėtė aksident mbeti i lėnduar drejtuesi i Mersedesit ku ėshtė dėrguar nė spitalin e Tetovės ku pas kontrollit mjekėsor ėshtė dėrguar me urgjencė nė Spitalin e Shkupit, gjithashtu edhe SH.A 20 vjeēari nga Reēica ėshtė dėrguar nė spitalin e Tetovės bashkė me drejtuesin e Audi-sė.
Zaev:Shqiptarėt u dėnuan pafajshėm pėr rastin “Monstra”
Shkup, 27 Maj- Nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane Di Cajt, lideri i LSDM-sė, Zaev theksoi se e vėrteta pėr Liqenin e Smilkovcės, mund qė tė nxis pėrplasje nė Maqedoni.
Nebi Hoxha, Kryetari i ri i OEMVP
27 maj-Hapjen e Kuvendit e bėri Kryetari aktual i Kuvendit, z.Xhemail Dauti, i cili mė pas ja kaloi fjalėn Komisionit tė punės, Komisionit verifikues dhe Kandidues, tė angazhuar pėr organizimin e procesit zgjedhor. Nė kėtė Kuvend, u zgjodhėn strukturat e reja udhėheqėse pėr mandatin e ardhshėm katėrvjeēar.
Skandal: Kryqi i kuq i Maqedonisė, 17.000 euro pėr Nepalin, 0 denarė pėr Kumanovėn
27 Maj - Kryqit tė kuq i Maqedonisė mė afėr i duket Nepali se sa Lagja e Trimave nė Kumanovė.
Borisov : Pres njė zgjidhje tė shpejtė tė krizės politike nė Maqedoni
29 maj-Kryetari i LSDM-sė, Zoran Zaev, gjatė vizitės sė tij nė Sofje u takua me kryeministrin bullgar Bojko Borisov. Takimi u ndoq nga kreu i diplomacisė bullgare Daniel Mitov si dhe i dėrguari i socialistėve bullgar, Janaki Stoilov.
Vucic e ka zili kandidatin e PD'sė pėr Tiranė – derisa nuk ia mėson mbiemrin
28 maj-Por, deputetja Majlinda Bregu, e cila e ka shoqėruar Bashėn nė kėtė takim, i ka thėnė Vucicitt se nuk beson qė njė kandidat i tillė do t’ia garantonte njė fitore konsensuale nė Beograd.
“Drenica” bllokon magjistralen Drenas - Prishtinė
28 maj-Protesta e sotme ėshtė organizuar nga Shoqata e dala nga lufta dhe punėtorėt e administratės komunale, tė cilės i janė bashkuar edhe shumė qytetarė. Protesta ka pasur edhe nė Drenas.
Mustafės i kėrkohet ta informojė Kuvendin rreth ngjarjeve nė Kumanovė
28 maj-Kėrkesa ėshtė bėrė nga deputeti i lėvizjes “Vetėvendosje”, Rexhep Selimi, dhe ėshtė pėrkrahur nga deputetėt e tjerė. Ky takim pritet tė jetė informues dhe pėrfshin situatėn e sigurisė nė vend, sidomos pas incidentit nė Kumanovė.
Nishani i kėrkoi Vuēiēit tė drejta pėr shqiptarėt e Luginės
28 maj-Sugjerimin kreu i Shtetit ia dha Vuēiē gjatė pritjes qė i rezervoi nė Presidencė, ku i kėrkoi kujdes dhe mbėshtetje mė tė madhe pėr shqiptarėt e Preshevės.
Zhvillohet Forumi Ekonomik i Vjenės, Rama: S’kemi kohė tė kthejmė kokėn pas
28 maj-Nė tė njėjtat linja, kryeministri serb Vuēiē ka vlerėsuar diskutimet e zhvilluara me homologun shqiptar pėr temat e pėrbashkėta, duke e cilėsuar si shumė pozitive shkėmbimin e mendimeve.
Lushtaku dėnohet me 12 vjet burg, Selimi me 6 vjet
27 maj-Ndėrsa Sylejman Selimi 6 vjet burg pėr dhunėn ndaj dyshimtarit nė qendrėn e ndalimit nė Likovc.Sabit Geci lirohet nga akuza pėr krime lufte ndaj popullatės civile.
Aleksandar Vuēiē sot nė Tiranė, masa tė forta sigurie
27 maj-Nė 11:30 ėshtė parashikuar mbėrritja e delegacionit nė Pallatin e Brigadave, ku dhe do tė zhvillohet ceremonia e mirėseardhjes. Mė pas, pėr rreth 60 minuta, do tė zhvillohet njė takim mes dy kryeministrave, tė cilėt nė orėn 12:50 do tė jenė para mediave nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.
Daut Haradinaj qan nė varrimin e Beg Rizajt
25 maj-Beg Rizaj ėshtė varrosur dje, nė varrezat e Gllogjanit. Pjesė e varrimit kanė qenė njė numėr i njerėzve nga e gjithė Kosova.
Vrasje mes shqiptarėve nė Vjenė tė Austrisė
25 maj-Kur tramvaja ndalet nė stacionin Johnstrasse, vėllezėrit qė nuk kishin as adresė vendbanimi, derisa zbresin njėri nga dy burrat tjerė qė ishin nė tramvaje nxjerr revolen dhe gjuan disa herė. Sipas policisė janė gjetur pesė plumba tė kalibrit 9 mm. Plumbat kapen tė dy vėllezėrit si dhe njė femėr 19 vjeēare, e cila priste pėr tė hyrė nė tramvaje.
Mirsad Ndrecaj sė bashku me Shefqet Krasniqi
25 maj-Sė fundmi ėshtė publikuar edhe njė fotografi e tij ku shihet sė bashku me hoxhėn Shefqet Krasniqi.
Maloku: Emri i Begut nė historinė e re tė Kosovės
24 maj- Para se tė mbahet tubimi mortor pėr nder tė Beg Rizajt janė bėrė homazhe nė Pallatin e Kulturės “Jusuf Gėrvalla”, ndėrkaq nė orėn 15 kortezhi me trupin e Begut do tė niset nga Deqani pėr nė varrezat e dėshmorėve nė Gllogjan ku edhe do tė bėhet varrimi i tij.
Selimi: Po rrezikohet edhe ndarja etnike e Ushtrisė sė Kosovės
24 maj-Deputeti Rexhep Selimi , sipas kumtesės partiake, paralajmėroi se “nė emėr tė sė drejtės qė Kosova tė ketė ushtrinė e saj, po na kanoset rreziku qė pėrmes mundėsisė sė vetos nga Lista Serbe, tė kushtėzohet krijimi i Forcave tė Armatosura tė Kosovės, me ndarjen e kėtij institucioni nė baza etnike.
Djali i Beg Rizės para fotografis sė babait
24 maj-Ndėrkaq, po vazhdojnė homazhet pėr Beg Rizajn nė Pallatin e Kulturės “Jusuf Gėrvalla” nė Deēan
Gėrxhaliu: Pėrfundon riekzaminimi i tė vrarėve nė Kumanovė
24 maj-Do t’i pėrpilojmė raportet tona tė autopsisė pėr secilin dhe do t’ia dorėzojmė Prokurorit tė Shtetit, sepse etika profesionale e do kėshtu. Nga etika profesionale nuk mė lejohet tė flas mė shumė. Prokurori i Shtetit do tė njoftohet me hollėsitė pėr ēdo gjetje qė e kemi pasur nė secilin trup”, ka thėnė Gėrxhaliu.
Autopsia e tė vrarėve po bėhet pa pritur dokumentet maqedonase pėr autopsinė
24 maj-Drejtori i Departamentit tė Mjekėsisė Ligjore, Arsim Gėrxhaliu ka thėnė se deri tani ka pėrfunduar autopsia pėr 7 tė vrarėt
Nė Deēan po i bėhen homazhe Beg Rizajt
24 maj- Para arkivolit tė Beg Rizajt tė mbuluar me flamurin kombėtar po bėjnė roje nderi bashkėqytetarė tė tij tė veshur me uniforma tė UĒK-sė.
Beg Rizaj varroset sot nė Gllogjan
24 maj-Nė orėn 14:00 mbahet tubim mortor nė sheshin e Deēanit. Nė orėn 15:00 bėhet nisja e kortezhit funeral nga Qendra e Deēanit pėr nė Kompleksin Memorial nė Gllogjan, transmeton kp. Nė orėn 16:00, bėhet ceremonia e varrimit nė kompleksin Memorial tė Dėshmorėve tė Kombit nė Gllogjan.
Shkėmbim zjarri mes policisė dhe trafikantėve tė drogės, 43 tė vdekur
23 Maj - Policia ndeshet me grupin kriminal, ku la shumė tė vrarė dhe disa tė plagosur .
SHBA, policia vret dy persona, hapėn zjarr nė njė ekspozitė me karikatura tė Muhamedit
SHBA, 04 Maj - Dy persona tė armatosur janė vrarė pasi hapėn zjarr jashtė njė konference tė mbajtur nė periferi tė Dallasit (SHBA). Gjithashtu, ėshtė plagosur njė roje sigurie e Curtis Culwell Center, aty ku po mbahej konferenca.
Stamboll, avioni i Turkish Airlines merr flakė nė ajėr
25 Prill - Avioni i Turkish Airlines me flakė nė ajėr dhe ėshtė detyruar tė bėjė ulje tė detyruar
Tragjedi ne kanalin e Siēilisė, pėrmbyset anija me rreth 700 emigrant!
19 Prill - Njė anije pėrmbyset nfėr kanalit te Siēilisė , sipas informatave tė para thuhet se nė anije janė rreth 700 emigrant nga Libija
Samsung ka gabuar pėr Galaxy S6 dhe S6 Edge
18 Prill - Koreanet e samsungut kanė gabuar me paisjet e s6 dhe s6 edge ne sasinė e prodhimit
Franca dėbon 200 shqiptarė nga njė strehimore
Francė, 14 Prill - Mediat Franceze kan publikuar dise infomaqcione se gjat mėngjesit tė sotėm autoritetet franceze kan dėbuar mė shumė se 200 persona kryesisht shqiptar duke u refuzuar tė drejtėn pėr azil tė cilėt ishin strehuar qė nga viti 2013.
Hillary Clinton hyn nė garėn presidenciale
Hillary Clinton filloi fushatėn e saj presidenciale pėr vitin 2016 ndėrsa njė pretendent tjetėr republikan pėrgatitet tė njoftojė kandidaturėn e tij.
SHBA, tėrhiqet bllokimi i ndėrtesės sė Kongresit
12 prill- Policia amerikane tha se ky person ka vdekur, pasi e kishte qėlluar vetveten me armė, nė pjesėn perėndimore tė ndėrtesės nė Kapitoll. Policia ka njoftuar se ky person e kishte njė trastė shpine, njė valixhe dhe njė shkrim qė thoshte diēka pėr “tė drejtėn sociale”
Ki Mun: Kampi i refugjatėve palestinezė njė kamp i vdekjes
10 prill-Ai ka paralajmėruar se luftetarėt e armatosur brenda kampit dhe forcat qeveritare siriane jashtė tij janė njė shpatė me dy teha pėr mijėra njerėzit e bllokuar brenda kampit.
Ndėrron jetė prokurori turk qė ishte marrė peng
1 prill-Fillimisht mediat turke raportuan se pas ndėrhyrjes sė forcave speciale, prokurori kishte mbetur i plagosur, por mė pas ishte ministri i Punėve tė Jashtme i Turqisė, Mevlut Ēavushoglu, i cili shkruajti nė "Tuiter" se Mehmet Selim Kiraz ka ndėrruar jete".
Bebja me numrin 12 nė ballė
27 Mars -Mjekėt kanė mbetur tė shokuar kur e kanė parė fėmijėn. Ai lindi nė njė spital nė Afrikėn e Jugut
Tragjedi nė Zvicėr: Vdes 23 vjeēari nga Rahoveci
27 Mars - Ėshtė fjalė pėr njė tė ri 23 vjeēar, mashkull, banor i regjionit tė Lozanės. Mėsohet jo-zyrtarisht se i ndjeri ėshtė nga familja e njohur Orllati, pronarė tė njė kompanie tė madhe e tė suksesshme tė ndėrtimit nga Lozana
Kush mund te fitoje ne Eurovizion 2015?
27 Mars - Faqja Oikotimes.com na njeh me tė favorizuarit: Suedia, Italia dhe Estonia janė shtetet qė mund ta fitojnė ēmimin e madh.
Meren ne pyetje prinderit e kopilotit Lubitz
27 Mars - Informata thonė se kapiteni, pasi nuk mund tė hynte nė kabinė, i kishte rėnė numrit pėr situata emergjente pėr tė hapur derėn, por kopiloti e kishte mbyllur sėrish kabinėn
Avioni gjerman rrėzohet nė Francė, 148 viktima.
24 mars-Ka zėra se avioni i 'GermanWings', i rrėzuar nė jug tė Francės, po udhėtonte shumė ulėt. Sipas 'France Info', avioni ėshtė pėrplasur nė kuotėn e 1800 metrave, ndėrkohė qė lartėsia e malit ku ėshtė rrėzuar arrin nė 3 mijė metra.Vendi i aksidentit ėshtė i vėshtirė pėr t'u mbėrritur, pasi ėshtė njė zonė me terren tė ashpėr.
Angela Martini: Nė jetėn time e kam pasur vetėm njė mashkull shqiptar. Cilin?
17 Mars - Top modelja e famshme shqiptare Angela Martini ,para njė kohe ka pas deklaruar,se vetėm njė mashkull shqiptar e ka pasur nė jetėn e saj
Shqiptari vret bullgarin pėr prostitucion nė Hamburg
16 Mars - Njė shqiptar i moshės 22 vjeēare ka ekzekutuar njė shtetas bullgar me njė pistoletė tė kalibrit 7,65 me disa plumba.
Rusi: Dy tė arrestuar lidhur me vrasjen e Nemtsovit
07 Mars - Dy persona tė dyshuar janė arrestuar lidhur me vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov, i cili ėshtė vrarė mė 27 shkurt nė Moskė
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Shkėndija nė Kratovė mund Sileksin me rezultat 2:0 (VIDEO)
Shkėndija pėrfundimisht ka kapur rritėm tė mirė, duke koleksionuar edhe fitoren e katėrt me rradhė. Nė kuadėr tė xhiros sė 29-tė tė Ligės sė Parė tė futbollit tė Maqedonisė ‘kuqezinjtė’ fituan pastėr 0:2 nė transfertėn nė Kratovė, duke i shkaktuar Sileksit disfatėn e 11-tė nė duelet direkte ndėrmjet veti.
Shkėndija merr licencėn pėr garim nė Kupat Evropiane (VIDEO)
Komisioni pėr licencim pranė FFM-sė ka pranuar kėrkesėn e Shkėndijės pėr paisje me licencė dhe duke analizuar dokumentacionin e dorėzuar ka sjellė vendim pėr pėrgjigje pozitive.
Messi turpėron Guardiola-n, Barcelona pranė finales sė Berlinit
Dy magji tė Messi-t dhe goli i Neymar mposhtin 3-0 Bajernin e Pep Guardiola-s dhe i japin mundėsinė Barcelonės tė hedhė njė hap tė sigurt drejt finales sė madhe tė Berlinit.
United jepė Januzajn pėr Depayn
Manchester United mėsohet se dėshiron ta ofrojė anėsorin shqiptar Adnan Januzaj pėr tė nėnshkruar me Memphis Depay.
Granit Xhaka luan me bri tė thyer
Mesfushori shqiptar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, ka zbuluar se ai ėshtė duke luajtur me brinjė tė thyer.
Beteja e Shekullit i takon Floyd Mayweather
3 maj-Mayweather nisi sulmin e hershėm ndaj filipiniezit siē i fitoi edhe raundet tjera pėr tė dalė i pari nė tė tri vlerėsimet e gjyqtarėve nė meēin qė konsiderohet si mė fitimprurėsi i tė gjitha kohėve.
Kėto janė qiftet gjysmėfinale tė Champion Leagues
24 Prill - Nė Nyon tė Zvicrės ėshtė bėrė tėrheqja e shortit pėr ndeshjet gjysmėfinale tė Champion Leagues
Shorti i Uefa Champion League , Napoli shpėtoi lehtė
24 Prill - Sot nė Zvicėr ėshtė hedhuur shorti i ligės sė kanpionve
Live: Shorti i Ligės sė Kampionėve
24 Prill - Ka filluar ceremonia e tėrheqjes sė shorit nė Nyon tė Zvicrės
Sulmi nė Goshnicė shtynė ndeshjen Shkėndija - Vardari
Pas incidenteve tė fundit qė ndodhėn nė Goshincė tė Likovės Federata e futbollit tė Maqedonisė ka vendosur tė shtyjė pėr afat tė pacaktuar zhvillimin e ndeshjes Shkėndija-Vardari. Vendimi pėr orarin e ri merret tė mėrkurėn.
Tri ndeshje moslojė pėr Shkėlzen Gashin
Shkėlzen Gashi ėshtė dėnuar me tri ndeshje moslojė nga Federata Zvicerane e Futbollit pėr kartonin e kuq qė mori nė ndeshjen kundėr FC Zurich.
‘Ringjallja’ e CR7 nė garėn pėr golashėnuesin mė tė mirė
Ishte njė periudhė gjatė tė cilės tė gjithė e kritikuan Cristiano Ronaldon, mirėpo futbollisti mė i mirė nė botė nė dy vitet e fundit, u kthye nė mėnyrė tė furishme.
“Ballistėt” nesėr i bojkotojnė futbollistėt e Shkėndijės
Tetovė, 14 Prill - “Ballistėt nesėr bėjnė BOJKOT ! Si pasojė e performansės tė lojtarėve tė klubit tonė, ne Ballistėt vendosėm qė e vetmja mėnyrė pėr tė shprehur pakėnaqėsinė tonė ėshtė nėpėrmjet bojkotit.
Chelsea sigurt drejt titullit
Vuajtėn deri nė fund, por nė fund e arritėn golin e shumėkėrkuar qė ia siguroi tri pikė.
Renova fiton ndaj Shkėndijės (VIDEO)
Tetovė, 08 prill - Ndėrsa nė pjesėn e dytė gjegjiėsisht nė minutėn e 50 Renova ka kaluar nė epėrsi me rezultat 1-0 pėrmes futbollistit Emran Ramadani. Nė minutėn e 63 Shkėndija ka ngelur me 30 futbollistė pasi qė Pollozhani ndėshkohet me karton tė kuq. 10 minuta mė vonė Shkėndija ngel me 9 futbollistė pasi qė edhe Sedat Berisha ndėshkohet ma karton tė kuq.
Mediat serbe, janė duke e pėrjetuar njė ‘traum’ nga fitorja e Shqipėrisė!
30 mars-Ndėrkohė, ‘sportske.net’ kishte kėtė titull: “Problem pėr serbėt, fitore e re e Shqipėrisė”
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio