Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Zaev:Shqiptarėt u dėnuan pafajshėm pėr rastin “Monstra”
Shkup, 27 Maj- Nė njė intervistė pėr gazetėn gjermane Di Cajt, lideri i LSDM-sė, Zaev theksoi se e vėrteta pėr Liqenin e Smilkovcės, mund qė tė nxis pėrplasje nė Maqedoni.
Nebi Hoxha, Kryetari i ri i OEMVP
27 maj-Hapjen e Kuvendit e bėri Kryetari aktual i Kuvendit, z.Xhemail Dauti, i cili mė pas ja kaloi fjalėn Komisionit tė punės, Komisionit verifikues dhe Kandidues, tė angazhuar pėr organizimin e procesit zgjedhor. Nė kėtė Kuvend, u zgjodhėn strukturat e reja udhėheqėse pėr mandatin e ardhshėm katėrvjeēar.
Skandal: Kryqi i kuq i Maqedonisė, 17.000 euro pėr Nepalin, 0 denarė pėr Kumanovėn
27 Maj - Kryqit tė kuq i Maqedonisė mė afėr i duket Nepali se sa Lagja e Trimave nė Kumanovė.
Zaevi sot para Qeverisė shpėrthen bombėn e radhės
27 maj-Bisedat e papublikuara kanė tė bėjnė me mbylljen e Televizionit A1, vrasja tek Liqeni i Smillkovcit, por edhe aksionet policore si 'Detonator' dhe 'Spiun'.
Gruevski nesėr nė Tiranė
27 maj-Nė kėtė samit do tė marrė pjesė edhe kryeministri i Serbisė, Aleksandar Vuēiē.Por, nė Tiranė nuk do tė jetė kryeministri grek, Alexis Tspiras, i cili ka refuzuar ftesėn e Edi Ramės.
BE sė shpejti me emisarin e saj nė Shkup
27 maj-Nė Konferencėn e sotme tė Shėrbimit pėr Punė tė Jashtme nė Komisionin Evropian zėdhėnėsja, Maja Koēianēiq, nuk ka pėrjashtuar mundėsinė se BE mund tė dėrgojė pėrfaqėsues special nė Maqedoni me mandat tė caktuar pėr zgjidhjen e krizės politike, si dhe pėrforcimin e sigurisė pėr parandalimin e konflikteve tė tjera pas asaj qė ndodhi nė Kumanovė.
Takimi i liderėve pa epilog konkret
26 maj-Zėdhėnėsi i PDSH-sė Luan Tresi poashtu ka theksuar se nė pjesėn e parė tė negociatave, Gruevski dhe Zaev kanė informuar ambasadorin amerikan Jess Baily dhe ate tė BE-sė, Aivo Orav, Thacin dhe Ahmetin, pėr takimin e tyre njė javė mė parė nė Strasburg, ku pėr 10 orė kanė biseduar me ndėrmjetėsimin e eurokomisionerit pėr zgjerim Johannes Hahn dhe eurodeputetėve tė Parlamentit Evropian.
Digjet njė veturė nė Sllatinė tė Tetovės
26 maj-Ende nuk dihen shkaqet e djegies sė veturės, njėsiti i zjarrfikėsve kanė arritur nė kohė duke e lokalizuar zjarrin mos merr pėrmasa mė tė mėdhaja
Deklarata e radhės e UĒK-sė nga Gostivari: Tradhtia na vrau 10 luftėtarė
26 maj- Tradhtia na vrau 10 luftėtarė dhe ka burgosur dhjetėra tė tjerė, tė cilėt vazhdojnė tė torturohem egėrsish nė burgjet sllavomaqedone. Kėtė nuk do ta harrojmė dhe nuk do ta falim kurrė. Ne kemi besim qė populli shqiptar nė IRMJ do tė dijė tė kėrkojė tė drejtat e tij, duke e flakur tej me zėmėrim kėtė klasė politike bandite, tė shitur dhe tradhėtare.
Filloi takimi i liderėve nė Klubin e deputetėve
26 maj-Ndėrkohė qė nuk mungojnė as ambasadori I SHBA-ve Xhes Bejli dhe euroambasadori Aivo Orav. Zaev kėsaj radhe ėshtė I shoqėruar nga zv/ kryetarja Radmilla Shekerinska.
Mblidhen sot sėrish liderėt, kėrkojnė dalje nga kriza
26 maj-Njėra prej kėrkesave qė ka lideri i opozitės Zoran Zaev ėshtė dorėheqja e Qeverisė dhe e vetė kryeministrit Nikolla Gruevski, kryeprokurorit Marko Zvėrlevski dhe drejtorit tė radiotelevizionit tė Maqedonisė. Zaev po ashtu kėrkon formimin e njė Qeverie kalimtare me mandat pėr organizimin e zgjedhjeve tė ardhshme parlamentare.
AKI: Katėr veta nga Grupi i Kumanovės bashkėpunonin me Shėrbimin Sekret tė Maqedonisė
26 maj-Plani ishte tė liroheshin dy prej njerėzve qė konsiderohen ndėr mė tė rrezikshmit nė Kosovė. Tė burgosurit – B.K. e B.B. – janė duke vuajtur dėnime tė rėnda pėr krime, pėrfshirė dhe vrasje. Kėshtu thuhet nė dokumente tė Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės dhe tė Policisė sė Kosovės, tė siguruara nga gazeta.
Prej nesėr fillon publikimi i “bombave” tė reja tė opozitės
26 maj-Pėrveē kėtij rasti ai pritet tė publikojė edhe mbylljen e TV A1, por edhe aksionet policore Detonator dhe Spiuni. Zaev kishte theksuar se para fillimit tė publikimit ishin pėrgatitur 102 dosje me audio pėrgjime, kurse para protestės sė madhe qė u mbajt me 17 maj nga ana e opozitės ishin publikuar vetėm 33 audiopėrgjime.
Qeveria sot vendos se kush e zėvendėson Sasho Mijallkovin
26 maj-Gjatė mbledhjes sė sotme qeveritare do tė diskutohet edhe pėr Byronė e sigurisė publike, pėr arsye se drejtori i deritanishėm Mitko Ēavkov, u emėrua ministėr i brendshėm, pasiqė Gordana Jankullovska dha dorėheqje.
Jam i shqetėsuar pėr atė qė ndodhi nė Kumanovė
25 maj-Komisari Han tashmė u bėri thirrje tė gjitha palėve dhe aktorėve tė involvuar tė bashkėpunojnė nė ndriēimin e asaj qė ndodhi nė Kumanovė. Gjithashtu ėshtė me rėndėsi qė ky rast nė mėnyrė pėrkatėse tė hetohet dhe tė mos shkaktoj tensione ndėretnike”, deklaroi ai.
Brenda javės pritet tė zgjidhet kriza politike nė Maqedoni?
25 maj-E gjithė kjo situatė detyroi Gruevskin qė tė lėshojė pe dhe nga Kabineti i tij qeveritar tė largojė dy ministrat mė tė pėrfolur nė aferėn e pėrgjimeve, ish ministren e Brendshme Gordana Jankullovska dhe ish ministrin e Transportit dhe Lidhjeve Mile Janakievski.
Fuere viziton protestuesit para Qeveris
Ndėrkohė, qytetarėt qė protestojnė para qeverisė i ka vizituar edhe ish ambasadori i BE-sė nė Shkup, Ervan Fuere, I cili gjatė vizitės nė kampin para qeverisė ka biseduar edhe me liderin opozitarė Zoran Zaev.
Aksident i rėndė nė Nish, dy gra tė vdekura nga Bogovina e Tetovės
Nė Fiat Punton flitet se kanė qenė nėna, gruaja shoferi dhe djali i tyre 3 vjeē. Nėna dhe gruaja e shoferit kanė ndėrruar jetė ndėrsa fėmiu ėshtė lėnduar.
Lushtaku dėnohet me 12 vjet burg, Selimi me 6 vjet
27 maj-Ndėrsa Sylejman Selimi 6 vjet burg pėr dhunėn ndaj dyshimtarit nė qendrėn e ndalimit nė Likovc.Sabit Geci lirohet nga akuza pėr krime lufte ndaj popullatės civile.
Aleksandar Vuēiē sot nė Tiranė, masa tė forta sigurie
27 maj-Nė 11:30 ėshtė parashikuar mbėrritja e delegacionit nė Pallatin e Brigadave, ku dhe do tė zhvillohet ceremonia e mirėseardhjes. Mė pas, pėr rreth 60 minuta, do tė zhvillohet njė takim mes dy kryeministrave, tė cilėt nė orėn 12:50 do tė jenė para mediave nė njė konferencė tė pėrbashkėt pėr shtyp.
Daut Haradinaj qan nė varrimin e Beg Rizajt
25 maj-Beg Rizaj ėshtė varrosur dje, nė varrezat e Gllogjanit. Pjesė e varrimit kanė qenė njė numėr i njerėzve nga e gjithė Kosova.
Vrasje mes shqiptarėve nė Vjenė tė Austrisė
25 maj-Kur tramvaja ndalet nė stacionin Johnstrasse, vėllezėrit qė nuk kishin as adresė vendbanimi, derisa zbresin njėri nga dy burrat tjerė qė ishin nė tramvaje nxjerr revolen dhe gjuan disa herė. Sipas policisė janė gjetur pesė plumba tė kalibrit 9 mm. Plumbat kapen tė dy vėllezėrit si dhe njė femėr 19 vjeēare, e cila priste pėr tė hyrė nė tramvaje.
Mirsad Ndrecaj sė bashku me Shefqet Krasniqi
25 maj-Sė fundmi ėshtė publikuar edhe njė fotografi e tij ku shihet sė bashku me hoxhėn Shefqet Krasniqi.
Maloku: Emri i Begut nė historinė e re tė Kosovės
24 maj- Para se tė mbahet tubimi mortor pėr nder tė Beg Rizajt janė bėrė homazhe nė Pallatin e Kulturės “Jusuf Gėrvalla”, ndėrkaq nė orėn 15 kortezhi me trupin e Begut do tė niset nga Deqani pėr nė varrezat e dėshmorėve nė Gllogjan ku edhe do tė bėhet varrimi i tij.
Selimi: Po rrezikohet edhe ndarja etnike e Ushtrisė sė Kosovės
24 maj-Deputeti Rexhep Selimi , sipas kumtesės partiake, paralajmėroi se “nė emėr tė sė drejtės qė Kosova tė ketė ushtrinė e saj, po na kanoset rreziku qė pėrmes mundėsisė sė vetos nga Lista Serbe, tė kushtėzohet krijimi i Forcave tė Armatosura tė Kosovės, me ndarjen e kėtij institucioni nė baza etnike.
Djali i Beg Rizės para fotografis sė babait
24 maj-Ndėrkaq, po vazhdojnė homazhet pėr Beg Rizajn nė Pallatin e Kulturės “Jusuf Gėrvalla” nė Deēan
Gėrxhaliu: Pėrfundon riekzaminimi i tė vrarėve nė Kumanovė
24 maj-Do t’i pėrpilojmė raportet tona tė autopsisė pėr secilin dhe do t’ia dorėzojmė Prokurorit tė Shtetit, sepse etika profesionale e do kėshtu. Nga etika profesionale nuk mė lejohet tė flas mė shumė. Prokurori i Shtetit do tė njoftohet me hollėsitė pėr ēdo gjetje qė e kemi pasur nė secilin trup”, ka thėnė Gėrxhaliu.
Autopsia e tė vrarėve po bėhet pa pritur dokumentet maqedonase pėr autopsinė
24 maj-Drejtori i Departamentit tė Mjekėsisė Ligjore, Arsim Gėrxhaliu ka thėnė se deri tani ka pėrfunduar autopsia pėr 7 tė vrarėt
Nė Deēan po i bėhen homazhe Beg Rizajt
24 maj- Para arkivolit tė Beg Rizajt tė mbuluar me flamurin kombėtar po bėjnė roje nderi bashkėqytetarė tė tij tė veshur me uniforma tė UĒK-sė.
Beg Rizaj varroset sot nė Gllogjan
24 maj-Nė orėn 14:00 mbahet tubim mortor nė sheshin e Deēanit. Nė orėn 15:00 bėhet nisja e kortezhit funeral nga Qendra e Deēanit pėr nė Kompleksin Memorial nė Gllogjan, transmeton kp. Nė orėn 16:00, bėhet ceremonia e varrimit nė kompleksin Memorial tė Dėshmorėve tė Kombit nė Gllogjan.
Ministri i Jashtėm shqiptar nervozon deputetėt gjerman, vonohet nė takim
24 maj-Sapo Bushati ėshtė ulur kanė filluar kritikat e deputetėve gjermanė mbi reformat dhe gjendjen nė Shqipėri. Tė njėjtat burime i thanė lapsi.al se deputetėt gjermanė i mėshuan me forcė mospėrmbushjes sė reformave tė vendosura nga BE. Nė takim u ngrit edhe ēėshtja “Doshi” si dhe reforma territoriale qė sipas tyre ka krijuar “salamandra territoriale”.
“Eurovision 2015”: Triumfon Suedia, Elhaida shkėlqeu
24 maj-Pėrfaqėsuesja e Shqipėrisė, Elhaida Dani edhe pse ishte koutuar lartė para finales, nuk arriti mė shumė se vendin e 16 –tė me kėngėn “I’m alive”. Elhaida mori vetėm 34 pikė.
Jozefina dėnon deklaratėn e Ramės pėr veton pėr Maqedoninė
21 maj-Shqipėria pėr njė kapriēo tė kryeministrit tė saj dhe pėr qėllimin qė ky kryeministėr ka pėr tu dukur nė sy tė tė gjithėve do tė pėrballet edhe me pasoja, sepse ne nuk jemi ende njė vend qė tė kemi fuqinė pėr tė vendosur apo jo nėse do tė anėtarėsohet njė vend nė strukturat euroatlantike.
Smaka: Tė vrarėt nė Kumanovė tė varrosen si veteranė, Hyseni tė shkarkohet
21 maj-“Ligji ėshtė dhe si i tillė duhet tė zbatohet”, ka thėnė ai nė njė konferencė pėr media qė ka mbajtur nė selinė e partisė. Ndėrkaq, Ernest Luma, tha se tė vrarėt nė Kumanovė janė veteranė tė UĒK-sė dhe pėr kėtė nuk ka dilema.
Gjermania mbėshtet hetim transparent pėr Kumanovėn
21 maj-Gjatė njė vizite punė nė Gjermani, ministri i Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė, Ditmir Bushati, u takua me homologun e tij, Frank-Walter Steinmeier. Vend tė veēantė nė diskutimet mes dy ministrave zuri edhe situata nė rajon dhe zhvillimet nė Maqedoni.
Familjarėt: Na ktheni djemtė nė Kosovė!
20 maj--Ne protestojmė nė shenjė revolte ndaj institucioneve tona, tė cilat pėr mė shumė se njė javė qėndrojnė indiferent ndaj qytetarėve tė vet, tė cilėt vriten, rrahėn, e torturohen nga regjimi policor e diktatorial i Maqedonis
Shkėmbim zjarri mes policisė dhe trafikantėve tė drogės, 43 tė vdekur
23 Maj - Policia ndeshet me grupin kriminal, ku la shumė tė vrarė dhe disa tė plagosur .
SHBA, policia vret dy persona, hapėn zjarr nė njė ekspozitė me karikatura tė Muhamedit
SHBA, 04 Maj - Dy persona tė armatosur janė vrarė pasi hapėn zjarr jashtė njė konference tė mbajtur nė periferi tė Dallasit (SHBA). Gjithashtu, ėshtė plagosur njė roje sigurie e Curtis Culwell Center, aty ku po mbahej konferenca.
Stamboll, avioni i Turkish Airlines merr flakė nė ajėr
25 Prill - Avioni i Turkish Airlines me flakė nė ajėr dhe ėshtė detyruar tė bėjė ulje tė detyruar
Tragjedi ne kanalin e Siēilisė, pėrmbyset anija me rreth 700 emigrant!
19 Prill - Njė anije pėrmbyset nfėr kanalit te Siēilisė , sipas informatave tė para thuhet se nė anije janė rreth 700 emigrant nga Libija
Samsung ka gabuar pėr Galaxy S6 dhe S6 Edge
18 Prill - Koreanet e samsungut kanė gabuar me paisjet e s6 dhe s6 edge ne sasinė e prodhimit
Franca dėbon 200 shqiptarė nga njė strehimore
Francė, 14 Prill - Mediat Franceze kan publikuar dise infomaqcione se gjat mėngjesit tė sotėm autoritetet franceze kan dėbuar mė shumė se 200 persona kryesisht shqiptar duke u refuzuar tė drejtėn pėr azil tė cilėt ishin strehuar qė nga viti 2013.
Hillary Clinton hyn nė garėn presidenciale
Hillary Clinton filloi fushatėn e saj presidenciale pėr vitin 2016 ndėrsa njė pretendent tjetėr republikan pėrgatitet tė njoftojė kandidaturėn e tij.
SHBA, tėrhiqet bllokimi i ndėrtesės sė Kongresit
12 prill- Policia amerikane tha se ky person ka vdekur, pasi e kishte qėlluar vetveten me armė, nė pjesėn perėndimore tė ndėrtesės nė Kapitoll. Policia ka njoftuar se ky person e kishte njė trastė shpine, njė valixhe dhe njė shkrim qė thoshte diēka pėr “tė drejtėn sociale”
Ki Mun: Kampi i refugjatėve palestinezė njė kamp i vdekjes
10 prill-Ai ka paralajmėruar se luftetarėt e armatosur brenda kampit dhe forcat qeveritare siriane jashtė tij janė njė shpatė me dy teha pėr mijėra njerėzit e bllokuar brenda kampit.
Ndėrron jetė prokurori turk qė ishte marrė peng
1 prill-Fillimisht mediat turke raportuan se pas ndėrhyrjes sė forcave speciale, prokurori kishte mbetur i plagosur, por mė pas ishte ministri i Punėve tė Jashtme i Turqisė, Mevlut Ēavushoglu, i cili shkruajti nė "Tuiter" se Mehmet Selim Kiraz ka ndėrruar jete".
Bebja me numrin 12 nė ballė
27 Mars -Mjekėt kanė mbetur tė shokuar kur e kanė parė fėmijėn. Ai lindi nė njė spital nė Afrikėn e Jugut
Tragjedi nė Zvicėr: Vdes 23 vjeēari nga Rahoveci
27 Mars - Ėshtė fjalė pėr njė tė ri 23 vjeēar, mashkull, banor i regjionit tė Lozanės. Mėsohet jo-zyrtarisht se i ndjeri ėshtė nga familja e njohur Orllati, pronarė tė njė kompanie tė madhe e tė suksesshme tė ndėrtimit nga Lozana
Kush mund te fitoje ne Eurovizion 2015?
27 Mars - Faqja Oikotimes.com na njeh me tė favorizuarit: Suedia, Italia dhe Estonia janė shtetet qė mund ta fitojnė ēmimin e madh.
Meren ne pyetje prinderit e kopilotit Lubitz
27 Mars - Informata thonė se kapiteni, pasi nuk mund tė hynte nė kabinė, i kishte rėnė numrit pėr situata emergjente pėr tė hapur derėn, por kopiloti e kishte mbyllur sėrish kabinėn
Avioni gjerman rrėzohet nė Francė, 148 viktima.
24 mars-Ka zėra se avioni i 'GermanWings', i rrėzuar nė jug tė Francės, po udhėtonte shumė ulėt. Sipas 'France Info', avioni ėshtė pėrplasur nė kuotėn e 1800 metrave, ndėrkohė qė lartėsia e malit ku ėshtė rrėzuar arrin nė 3 mijė metra.Vendi i aksidentit ėshtė i vėshtirė pėr t'u mbėrritur, pasi ėshtė njė zonė me terren tė ashpėr.
Angela Martini: Nė jetėn time e kam pasur vetėm njė mashkull shqiptar. Cilin?
17 Mars - Top modelja e famshme shqiptare Angela Martini ,para njė kohe ka pas deklaruar,se vetėm njė mashkull shqiptar e ka pasur nė jetėn e saj
Shqiptari vret bullgarin pėr prostitucion nė Hamburg
16 Mars - Njė shqiptar i moshės 22 vjeēare ka ekzekutuar njė shtetas bullgar me njė pistoletė tė kalibrit 7,65 me disa plumba.
Rusi: Dy tė arrestuar lidhur me vrasjen e Nemtsovit
07 Mars - Dy persona tė dyshuar janė arrestuar lidhur me vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov, i cili ėshtė vrarė mė 27 shkurt nė Moskė
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Shkėndija nė Kratovė mund Sileksin me rezultat 2:0 (VIDEO)
Shkėndija pėrfundimisht ka kapur rritėm tė mirė, duke koleksionuar edhe fitoren e katėrt me rradhė. Nė kuadėr tė xhiros sė 29-tė tė Ligės sė Parė tė futbollit tė Maqedonisė ‘kuqezinjtė’ fituan pastėr 0:2 nė transfertėn nė Kratovė, duke i shkaktuar Sileksit disfatėn e 11-tė nė duelet direkte ndėrmjet veti.
Shkėndija merr licencėn pėr garim nė Kupat Evropiane (VIDEO)
Komisioni pėr licencim pranė FFM-sė ka pranuar kėrkesėn e Shkėndijės pėr paisje me licencė dhe duke analizuar dokumentacionin e dorėzuar ka sjellė vendim pėr pėrgjigje pozitive.
Messi turpėron Guardiola-n, Barcelona pranė finales sė Berlinit
Dy magji tė Messi-t dhe goli i Neymar mposhtin 3-0 Bajernin e Pep Guardiola-s dhe i japin mundėsinė Barcelonės tė hedhė njė hap tė sigurt drejt finales sė madhe tė Berlinit.
United jepė Januzajn pėr Depayn
Manchester United mėsohet se dėshiron ta ofrojė anėsorin shqiptar Adnan Januzaj pėr tė nėnshkruar me Memphis Depay.
Granit Xhaka luan me bri tė thyer
Mesfushori shqiptar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, ka zbuluar se ai ėshtė duke luajtur me brinjė tė thyer.
Beteja e Shekullit i takon Floyd Mayweather
3 maj-Mayweather nisi sulmin e hershėm ndaj filipiniezit siē i fitoi edhe raundet tjera pėr tė dalė i pari nė tė tri vlerėsimet e gjyqtarėve nė meēin qė konsiderohet si mė fitimprurėsi i tė gjitha kohėve.
Kėto janė qiftet gjysmėfinale tė Champion Leagues
24 Prill - Nė Nyon tė Zvicrės ėshtė bėrė tėrheqja e shortit pėr ndeshjet gjysmėfinale tė Champion Leagues
Shorti i Uefa Champion League , Napoli shpėtoi lehtė
24 Prill - Sot nė Zvicėr ėshtė hedhuur shorti i ligės sė kanpionve
Live: Shorti i Ligės sė Kampionėve
24 Prill - Ka filluar ceremonia e tėrheqjes sė shorit nė Nyon tė Zvicrės
Sulmi nė Goshnicė shtynė ndeshjen Shkėndija - Vardari
Pas incidenteve tė fundit qė ndodhėn nė Goshincė tė Likovės Federata e futbollit tė Maqedonisė ka vendosur tė shtyjė pėr afat tė pacaktuar zhvillimin e ndeshjes Shkėndija-Vardari. Vendimi pėr orarin e ri merret tė mėrkurėn.
Tri ndeshje moslojė pėr Shkėlzen Gashin
Shkėlzen Gashi ėshtė dėnuar me tri ndeshje moslojė nga Federata Zvicerane e Futbollit pėr kartonin e kuq qė mori nė ndeshjen kundėr FC Zurich.
‘Ringjallja’ e CR7 nė garėn pėr golashėnuesin mė tė mirė
Ishte njė periudhė gjatė tė cilės tė gjithė e kritikuan Cristiano Ronaldon, mirėpo futbollisti mė i mirė nė botė nė dy vitet e fundit, u kthye nė mėnyrė tė furishme.
“Ballistėt” nesėr i bojkotojnė futbollistėt e Shkėndijės
Tetovė, 14 Prill - “Ballistėt nesėr bėjnė BOJKOT ! Si pasojė e performansės tė lojtarėve tė klubit tonė, ne Ballistėt vendosėm qė e vetmja mėnyrė pėr tė shprehur pakėnaqėsinė tonė ėshtė nėpėrmjet bojkotit.
Chelsea sigurt drejt titullit
Vuajtėn deri nė fund, por nė fund e arritėn golin e shumėkėrkuar qė ia siguroi tri pikė.
Renova fiton ndaj Shkėndijės (VIDEO)
Tetovė, 08 prill - Ndėrsa nė pjesėn e dytė gjegjiėsisht nė minutėn e 50 Renova ka kaluar nė epėrsi me rezultat 1-0 pėrmes futbollistit Emran Ramadani. Nė minutėn e 63 Shkėndija ka ngelur me 30 futbollistė pasi qė Pollozhani ndėshkohet me karton tė kuq. 10 minuta mė vonė Shkėndija ngel me 9 futbollistė pasi qė edhe Sedat Berisha ndėshkohet ma karton tė kuq.
Mediat serbe, janė duke e pėrjetuar njė ‘traum’ nga fitorja e Shqipėrisė!
30 mars-Ndėrkohė, ‘sportske.net’ kishte kėtė titull: “Problem pėr serbėt, fitore e re e Shqipėrisė”
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio