Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Tetovari magjistron nė fushėn e nanoteknologjisė nė Danimarkė
29 gusht-Titulli i temės ishte “A biosensor as a diagnostic tool for rheumatoid arthritis” .(Roli i biosensorėve nė diagnostifikimin e sėmundjeve reumatologjike) dhe u mbrojt nė Fakultetin e Shkencave Natyrore, drejtimi Nano, transmeton Flurudha.
Ademi: Gjatė zgjedhjes sė modelit zgjedhor, tė mos rrezikohet shumica e Badenterit nė Parlament
28 gusht-Sipas Ademit, gjatė zgjedhjes sė modelit zgjedhor duhet pasur kujdes qė tė mos rrezikohet shumica e Badenterit nė Parlament, respektivisht numri i deputetėve shqiptarė tė jetė mė i madh se deputetėt e pėrkatėsive tė tjera etnike jo-shumicė.
Brenda 24 orėve jepen 1.289 vėrtetime pėr emigrantėt nė Maqedoni
28 gusht-Sipas shtetėsisė, shumica janė shtetas tė Sirisė – 40..139, Afganistani – 2.339, Iraku – 2.229, Pakistani – 1.493, Palestina – 644, Somalia – 564, Bangladeshi – 347, Kongo-308, Nigeria-187, Kameruni-156, Eritreja-142, Etiopia-109, pėrderisa tė tjerėt janė nė numėr mė tė vogėl.
Hapet Qendra Tregtare “ETC” nėGostivar. Bejta: siguruan ekzistencėn 100 familje shqiptare,
“Sot po hapim objektin e dytė nė Republikėn e Maqedonisė, njė investim modest prej 6 milion eurove me njė numėr tė punėsuarve rreth 100. Ky numėr i punėsimeve do tė rritet edhe atė deri 1000 punėsime nė njė afat kohor prej 10 vitesh. Kemi ndėrtuar njė objekt tė bukur dhe funksional me ēmime tė volitshme dhe asortiment tė mjaftueshėm”, theksoi Kelmendi.
Tė pėrfundoj sa mė shpejt loja me marrėveshjen e Pėrzhinos
28 gusht-Rilindja Demokratike Kombėtare me tė drejtė pohon se vendi nuk ka kapacitet pėr lojėra tė kėtyre natyrave, dhe sa mė tepėr qė zgjatet realizimi i marrėveshjes sė arritur aq mė shumė shtohen edhe problemet e pėrditshme, me pasoja tė rėnda pėr popullatėn dhe vendin nė pėrgjithėsi.
OEMVP ndihmon Shipkovicėn
28 gusht-Delegacionin e mirėpriti Kryetari i Shtabit tė Emergjencės, z.Shabidin Seferi, Kryetari i Bashkėsisė Lokale, z.Zeqerija Qazimi dhe Arben Halili, koordinator nė terren.
BERZH do tė investojė 150 milionė euro nė Maqedoni
28 gusht- “Vlerėsoj se bashkėpunimi me Maqedoninė ėshtė i mirė. Nėse shikojmė mbrapa gjatė periudhės sė kaluar tė bashkėpunimit, BERZH ka investuar 1,4 miliardė euro nė investime nė Maqedoni.
Tė martėn do tė bėhet dezinsektimi hapėsinor nė territorin e komunės sė Gostivarit
28 gusht-Dezinsektimin do ta kryejė ndėrmarrja e autorizuar pėr kėtė lloj veprimtarie SH.T.P.SH DREAM-MS. Pėr dezinsektim do tė pėrdorėt Aqua-Kothrine tretur nė bazė tė kėrkesave tė Organizatės Shėndetėsore Botėrore (prej 50 deri 100 ml/hektar).
Fillon rekonstruimi i rrugės Industriale.
28 gusht-Bėhet fjalė pėr rekonstruim tė rrugės me gjatėsi prej 500 metra, gjerėsi 7,5 metra, trotuar me gjatėsi 500 metra, anėsorė tė rinj nė tė dy anėt, si dhe zhardinjerė me gjelbėrim nė mes. Punėt ndėrtimore pėr rekosntruimin e njė pjese tė rrugės Industriale pritet tė zgjasin 40 ditė
Rasti “Monstra” do tė lihet nė duart e Prokurorit Special
28 gusht-Nė rastin “Monstra” me burg tė pėrjetshėm janė dėnuar Halil Demiri, vėllezėrit Afrim dhe Agim Ismailoviq, Fejzi Haziri, Haki Haziri dhe Sami Luta, nėn akuzėn se kanė kryer vrasjen e pesėfishtė qė ndodhi mė 12 prill tė vitit 2012, afėr liqenit tė Smilkovcit. Ata janė dėnuar pėr veprėn mė tė rėndė, “terrorizėm”.
Policia arrestoi 4 kumanovarė pėr plaēkitje tė refugjatit
27 gusht-Plaēkitėsit fillimisht i kanė ofruar refugjatit transport deri nė kufi pėr 50 euro po mė pas i kanė vjedhur tė gjitha paratė qė ika pasur me vete. Refugjatit i janė marrė 1200 euro, 2 celularė dhe gjėsende tjera me vlerė.
Grupet punuese sot do tė diskutojnė pėr Prokurorin Special
27 gusht-Peter Van Hoyt i cili ėshtė njė ndėrmjetės nė bisedimet midis grupeve punuese partiake, pas takimit tė djeshėm pesė orėsh, Hoyt tha se ishte arritur pėrparim serioz pėr ligjin zgjedhor
Filluan Mbrėmjet e 54-ta Strugane tė Poezisė, u anashkalua gjuha shqipe
27 gusht-Edhe sivjet,festivali i Mbrėmjeve Strugane tė Poezisė, drejtohet nga drejtori aristik dhe regjisor i festivalit, regjisori Xheladin Poshka, ndėrsa pėrgjegjės pėr skenografinė ėshtė skenografi shqiptar Besart Kolonja-skenograf i diplomuar.
Prifti ndalon nė kishė vajin me shenjėn hallall!
27 gusht-Nė tekst thuhet ”Qė tė mos pėrzihen gjėrat”. Vaji hallall pėrdoret pėr pėrgaditje tė ushqimit dhe kėshtu mund tė ndikojė tek krishterėt duke u futur brenda nė to.
Arrestohen tre tetovarė
26 gusht- Sipas tė dhėnave tė tyre, M.A. (38) nga Tetova i cili duhet tė vuan njė dėnim tė pėrgjithshėm prej gjashtė vite e gjysmė pėr ‘tentim vrasje’ dhe ‘ armėmbajtje pa leje’ dhe ‘material spėrkatės’, ėshtė burgosur mbrėmė rreth orės 20:30 minuta.
Poroj: Kur ka delegacione dhjetė bagera pastaj vetėm njė
26 gusht-Pikėrisht nė kėtė vend qė e shiheni tani qėndroi i pari i ekzekutivit Nikolla Gruevski dhe ishim dėshmitar se nė ato ēaste punohej me intensitetin mė tė madh. Ndonėse, sot punėt nė Poroj stagnojnė dhe me kėtė ritėm tė punėve ato gėrmadha nuk mund tė pastrohen as pėr pesė vite. Lidhur
Prokurori Special, si do tė jetė baza ligjore?!
26 gusht-Partitė politike tashmė kanė hedhur disa propozime sa i pėrket kėtij prokurori. Derisa disa parti kėrkojnė ligj tė ri pėr Prokurorin Special, VMRO-DPMNE kėrkon qė ky prokuror tė vihet nė funksion pėrmes ndryshimit tė akteve nėnligjore.
I dėrguari i BE-sė vazhdon nė kėmbė, partiakėt me makina luksoze
26 gusht-Por nga ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e partive politike vazhdojnė me stilin e njohur me makinat superluksoze me xhamat e zinj. Piter Van Hojt kėtyre ditėve i pyetur rreth kėtij realiteti ai nuk ka dashur tė komentojė, por vetėm duke buzėqeshur me cinizėm.
VV: Policia gėnjeu pėr arrestimin e Zybės
29 gusht-Sipas LVV-sė, Salih Zyba, sė bashku me punėtorėt e sigurimit kanė shkuar pėr t’i pyetur se kush janė dhe ēka po bėjnė nė parkingun e Komunės, ndėrsa policėt civilė kanė filluar menjėherė tė ofendojnė dhe pastaj ta godasin Salih Zybėn dhe e kanė arrestuar atė, me ndihmėn edhe tė njė patrulle policore qė ka ardhur ndėrkohė.
ASHAK i shpreh ngushėllime familjes Krasniqi
28 gusht- Pėr punėn shkencore dhe angazhimin e tij nė planin shoqėror, politik dhe kombėtar mori shumė mirėnjohje dhe dekorata, ndėr tė cilat edhe “Medaljen e Artė tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit” nga Presidenti historik I. Rugova nė vitin 2003 dhe ēmimin “Nderi i Kombit” nga Presidenti i Shqipėrisė, B. Nishani nė vitin 2014.
Rama, nė rrėfimin e parė pas pushimeve. Samiti i Vjenės, lufta kundėr informalitetit dhe reforma nė drejtėsi.
21 gusht- Kryeministri jep argumentet e tij, pėrse nuk ka probleme brenda koalicionit, siē ėshtė pėrfolur masivisht nė media gjatė dy muajve tė fundit. Shefi i qeverisė shqiptare pohon se do tė ketė edhe reformim tė Kodit aktual Zgjedhor.
Tirana ndan 10 mijė euro pėr Tetovėn
13 gusht- Gjatė mbledhjes ėshtė diskutuar pėr buxhetin afatmesėm tė bashkisė dhe banesat sociale. Veliaj ka thėnė se “borxhi aktual i bashkisė ėshtė 30 milionė dollarė. Kontraktuesit kanė 8 muaj pa marrė rrogat”.
Shoferi nga Gostivari dyshohet pėr vdekjen e dy fėmijėve nė Serbi
10 Gusht - Aksidenti ka ndodhur nė afėrsi tė fshatit Kėrnjevė tė Velika Pllanės, natėn mes sė shtunės dhe tė dielės, rreth orės 2 e 20 minuta pas mesnate. Fėmijėt qė kanė humbur jetėn kanė qenė shtetas gjermanė, njėri nė moshė shtatėvjeēare kurse tjetrti vetėm disamuajsh,
Tuna dhe Cozman arrestohen nė Ulqin, u kapėn me marihuanė
01 Gusht - Policia malazeze mbrėmė e ka arrestuar Tunėn dhe Cozmanin nė Ulqin pasi qė tek ata ėshtė gjetur lėndė narkotike marihuanė.
Kosovarja tenton tė vetėvritet nė Gjermani vetėm qė tė mos kthehet nė Kosovė
31 korrik-Nė vendin e ngjarjes kishin dalė afėr 50 forca shpėtimi, duke filluar prej zjarrfikėsve, shėrbimet e shpėtimeve, policia, emergjenca, njė prift, tė cilėt u kujdesen edhe pėr familjen.
Thaēi: Ka pajtueshmėri qė tė miratohet Gjykata Speciale
29 korrik-Lideri i PDK-sė, Hashim Thaēi tha se mbledhja e grupit parlamentar ka qenė e zakonshme pėr tė diskutuar pėr pikat e rendit tė ditės pėr seancėn e nesėrme, por qė kanė diskutuar edhe rreth Speciales, pėr tė cilėn kanė rekomanduar qė riprocedimi dhe votimi tė ndodh javėn e ardhshme.
Serbia thotė se nė Kosovė mund tė ketė kampe pėr trajnimin e ushtarėve tė ISIS
29 korrik-Ai ka shtuar se nė Serbi nuk ka kampe pėr ushtrimin e luftėtarėve tė ISIS, por nuk pėrjashtohet mundėsia qė qendra pėr rekrutim tė ketė rreh e rreth saj, para sė gjithash nė Kosovė e Bosnjė e Hercegovinė.
Vuēiq konfirmon shkuarjen nė Shqipėri pėr ndeshjen me Serbinė
28 korrik-Madje, Vuēiq kujton vizitėn e Ramės nė Beograd menjėherė pas ndeshjes sė futbollit nėntorin e kaluar si shembull pėr pėrmirėsimin e klimės nė Ballkan, ndėrsa konfirmon se do tė shkojė nė Shqipėri pėr takimin e kthimit tė kualifikueseve tė Euro 2016.
Rama: Incidenti i Kumanovės ka nevojė pėr njė hetim transparent
25 korrik - Hetimi i pavarur dhe transparent pėr incidentin nė Kumanovė do tė jetė njė ndihmesė pėr tė gjithė”, kėto ndėrmjet tjerash tha Edi Rama nė intervistėn pėr Tv Telma.
Xhandarmėria serbe afėr Maqedonisė dhe Kosovės?
25 korrik - Ushtria dhe xhandarmeria serbe orėve tė fundit ka zbarkuar nė Luginėn e Preshevės, respektivisht afėr kufirit me Kosovėn (pėrgjatė 117 km)
Zbulohet emri dhe vendstrehimi i vrasėsit tė policit Enver Zymberi
23 korrik- Ristiq ka njoftuar tė tubuarit se nuk ka policė shqiptarė nė kėtė pikė kufitare. Burimi i tesheshi.com, thekson se Ristiq ka hipur mė njė automjet tė KFOR-it dhe u ka thėnė tė tubuarve: “Nuk ka mė asnjė shqiptar nė kėtė pikė kufitare dhe nuk do tė kėtė mė asnjėherė”.
Fatlum Vishesellės i vrarė nė betejėn e Kumanovės, i lind djalė
22 korrik-Familja dhe bashkėluftėtarėt e tij, djalit i kanė uruar jetė tė gjatė dhe tė lumtur duke e bekuar tė bėhet trim si i ati.
6 milionė euro mė pak pėr veteranėt e UĒK-sė
21 korrik-Kjo “tkurrje” ka ndodhur nė procesin e rishikimit tė buxhetit tė Kosovės pėr vitin 2015, ku nga 24 milionė euro, sa ishin ndarė fillimisht pėr kėtė kategori, tashmė janė lėnė nė dispozicion vetėm 18 milionė euro.
CIA: Berisha ndihmohej ushtarakisht nga bota islamike
19 korrik-“Nė tė shkuarėn, ata kanė kėrcėnuar se do tė drejtohen pėr ndihmė te shtetet islamike radikale, si Irani dhe Libia, nėse Perėndimi nuk do tė pėrgjigjet”, thuhet nė dokumentin e CIA-s, referuar gjendjes sė ushtrisė shqiptare, transmeton Shekulli.
Politikania Shamku vėrejtje pėr myslimanėt: Nuk quhet Fiter Bajram!
18 Korrik -Nė shqip kėtė festė e kemi quajtur Vitėr e jo Fiter. Madje nga gjyshja ime kam pasė dėgju edhe njė proverbė qė lidhej me emrin e kėsaj feste:
Zhduket serbi i dyshuar pėr vrasjen e Enver Hadrit
16 korrik-Drashkoviq ka dalė nga burgu i Mitrovicės sė Sremit nė fund tė vitit 2013, ku ka vuajtur dėnimin pėr vrasjen e njė personi tė quajtur Zvonko Pleēiq.
Sulmi nė tren nė Paris, mblidhen ministrat e Brendshėm europianė
29 gusht-Pasagjerėt arritėn tė neutralizonin njė person tė armatosur, duke e rrėzuar nė tokė. Prokurorėt francezė kanė akuzuar 25-vjeēarin maroken, Ayoub El- Khazzani si tė lidhur me sulmin.
Sulm nė Irak, 12 persona tė vrarė
26 korrik-Kryetari i Tuz Khurmatu, Ali al-Huasaini, tha se njė sulmues vetėvrasės shpėrtheu jelekun e tij tė ngarkuar me eksploziv nė njė pishinė ku dhjetėra burra dhe fėmijė po notonin. Njė sulmues i dytė shpėrtheu eksplozivėt nė njė motor, nė hyrje tė pishinės, teksa viktimat po largoheshin.
Shpėrthim nė Suruē tė Turqisė, 28 tė vrarė
20 korrik-Ngjarja ka ndodhur nė qytetin jugor Suruē, nė kufi me Sirinė, nė momentin kur nė qendrėn Federata e Socialistėve tė Rinj po zhvillohej njė aktivitet e ku tė pranishėm ishin rreth 300 vetė.
Vdes edhe kosovari i pestė nė Kazakistan
16 korrik-“Viktima ėshtė Hajrush Hoti, dhe ai ka ndėrruar jetė sot nė orėn 10 sipas kohėn tonė”.
“Mehmet Kosova” kapet “mat’
14 korrik-Edhe pse aktori nuk e ka pranuar lidhjen zyrtarisht, por mediat nė Turqi ka disa muaj qė shkruajnė pėr kėtė lidhje.
Koreja e Veriut konfirmon ekzekutimin brutal tė ministrit
14 korrik- Ai kishte mė pak se njė vit qė ishte vendosur nė kėtė post tė rėndėsishėm, por u ndėshkua pasi tregoi mungesė respekti dhe besimi tek lideri Kim Jong Un.
Jeta e pabesueshme e Armikut Publik nr.1
14 korrik-Ajo ėshtė qytetare amerikane dhe nuk ka akuza ndaj saj. Coronel ėshtė mbesa e Nacho Coronel, njė trafikant i njohur, qė u vra gjatė njė shkėmbimi zjarri me ushtrinė meksikane.
Itali:Polici vret tre persona pėr vendparkim
13 korrik-Sipas policisė italiane, Pezzella ka dalė nga shtėpia dhe ka filluar tė grindet me fqinjėt, tė cilėt ishin pronarė tė njė dyqani fruta-perimesh, pėr njė furgon qė sipas tij nuk ishte parkuar aty ku duhej.
Mendoi se atij nuk do t’i ndodhte – u hodh nė ujė dhe u zhduk!
7 orrik-Siē thonė mediat amerikane, ai hoqi kėmishėn e tij dhe u pėrgatit pėr tė kėrcyer, dikush e paralajmėroi atė, por ai e ka injoruar, dhe vetėm sa hyri nė ujė filloi tė bėrtas pėr ndihmė.
“Mirupafshim roaming”, Bashkimi Europian arrin marrėveshjen
1 korrik-Pėr njė dekadė, Komisioni Europian ka qenė vazhdimisht duke punuar pėr tė ulur tarifat e roaming brenda BE-sė. Ēmimet pėr roaming thirrje, SMS dhe tė dhėnat kanė rėnė nė 80% qė nga 200
Diskoja pėrfshihet nga flakėt, qindra tė plagosur nė Tajvan
29 qershor-Mė shumė se 180 njerėz kanė lėndime serioze. Nė video nga vendi i ngjarjes shihet njė top i madh nė flakė qė papritur zgjerohet mbi parkun dhe dėgjohen njerėzit se si bėrtasin duke u larguar nėpėr flakė
Valdet Gashi rrėfen nga IS-i
23 qershor-«Kėtu kemi krejt ēfarė njihet nė Gjermani.» Nuk mungon asgjė, deri te «Milchnitte»-et dhe «Kellogg’s»-at. Nuk mungon asgjė, nėse aty-kėtu nuk ekziston ndonjė artikull, gjendet gjithmonė diēka e ngjashme si zėvendėsim.
Kėto metoda tė ekzekutimit nga ISISI-i do ju trondisi
23 qershor-Diku tjetėr nė kėtė video, militantėt e ISIS janė filmuar brutalisht duke vrarė tė burgosurit tė mbyllur nė njė makinė, duke i hedhur nė erė me raketa-hedhės, ndėrsa njė grup tjetėr i xhihadistėve kanė lidhur me zinxhir njė sėrė tė burgosurve pėr fyti me njė mjet shpėrthyes tė cilėt mė pastaj e kanė shpėrthyer.
Kosova pranon humbjen: Veliaj tė mbajė premtimet
23 qershor-Unė zgjodha kontaktin me qytetarin dhe jo fushatėn e luksit nė ekran, i bindur se kjo ishte zgjedhja mė e mirė pėr ju,” tha ai.“Fitues i kėsaj gare rezulton Erion Veliaj, tė cilin dua ta uroj dhe shpresoj qė tė mbajė premtimet dhe nuk do zhgėnjejė qytetarėt e Tiranės.
Turqit ndėrtojnė aeroport nė Rusi pėr 8 milionė pasagjerė
22 qershor-“Projekti do tė kushtojė rreth 210 milionė euro dhe do tė pėrfundojė gjatė dy viteve tė ardhshme. Qėllimi ynė ėshtė finalizimi i projektit para fillimit tė Kupės Botėrore tė FIFA-s mė 2018″, tha anėtar i bordit tė Limak, Serdar Bacaksız.
Nju Jork, mijėra shqiptarė me duart e tyre formuan shqiponjėn
22 qershor-Festimi me gjestin e shqiponjės, i cili ėshtė kthyer tashmė nė njė mėnyrė tė re festimi kudo pėr shqiptarėt, nuk kishte si ti mungonte edhe Paradės Shqiptare nė Nju Jork
Masakra nė kishė, Obama: Duhet tė bėjmė diēka pėr kėtė situatė
19 qershor-Edhe pse fillimisht u duk se tė dy krahėt do t’i jepnin pėlqimin e tyre, nisma u bllokua 5 muaj mė vonė nga njė grusht senatorėsh demokratė. Nuk ka ndonjė argument tė qenėsishėm qė tė mbėshtesė veprimin e tyre, do tė deklaronte asokohe shefi i Shtėpisė sė Bardhė. Por, mund tė them se kjo ishte njė ditė e turpshme pėr Uashingtonin, shtoi ai.
Studentėt qė ecin me celularė nė dorė do tė kenė njė vendkalim tė veēantė nė shkallėt e universitetit
19 qershor- Ditė mė parė, u njoftua se njė qytet nė Belgjikė kishte vendosur njė korsi tė veēantė pėr personat qė pėrdorin telefonin kur ecin. Kjo nuk ishte iniciativė e qeverisė belge, por e njė dyqani qė merret me riparimin e telefonave inteligjentė nė qytetin Antwerp, nė Belgjikė.
Talenti shqiptar nga Tetova, Halimi nė Akademinė e AS Roma
12 gusht-Pjesė e kėtyre tė fundit ishte dy vite tė plota, ndėrsa vitin e fundit kaloi nė radhėt e Teteksit po nga Tetova.Pas ndeshjeve mbresėlėnėse nė kėto klube Halimi mori njė ofertė nga menaxheri i mirėnjohur shqiptar nga Tirana, Andi Zorba
KF Shkėndija : Abdylmenaf Bexheti president i ri
20 korrik - Z. Lazim Destani ka sjellė pėrforcime nė strukturėn e klubit duke e emėruar nė postin e presidentit Prof. Dr. Abdylmenaf Bexhetin.
Drejtėsia erdhi nė vend, Shqipėria merr tri pikė
10 korrik-Dhėnia e tri pikėve nė tavolinė nga CAS, pas akteve tė dhunshme dhe raciste tė tifozėve serbė qė provokuan ndėrprerjen e ndeshjes Serbi-Shqiperi nė Beograd, tashmė i ka ngjitur kuqezinjtė e Shqipėrisė nė vendin e dytė nė Grupin I me 10 pikėt e grumbulluara, po aq sa edhe Danimarka, shkruan sportal.
Shkendija barazon me Aberdeen
03 Korrik - Pėrkundėr dominimit tė plotė tė takimit, skuadra shqiptare gjashtė minuta para pėrfundimit tė takimit barazoi rezultatin me golin e realizuar nga Kirovski
Hasani: Mund edhe te fitojm Aberdeen
01 korrik - “Shkėndija gjendet para njė sfide evropiane. Aberdeen gjithsesi se ėshtė ekip i fuqishėm, por ne kemi atutė tona. Nuk duhet tė kemi frikė, por tė besojmė nė vetėvete dhe tė shpresojmė nė sukses.
Duro:Ata janė favorit, ne do tė kėrkojmė rastin tonė
01 korrik - “Hasani dhe Ibraimi janė pėrforcime tė mėdha pėr ekipin ton, por na janė bashkuar mė vonė nė pėrgatitje.
Dentisti turk arbitėr nė ndeshjen Shkėndija-Aberdeen
01 Korrik - 38 vjeēari Tolga Özkalfa do tė jetė arbitri kryesor i takimit, ndėrsa asistentė do tė ketė bashkėkombasit e tij Ekrem Kan dhe Ibrahim Bozbej.
Zyrtare: Besart Ibraimi dy vite nė Shkėndijė
Super pėrforcim pėr ‘kuqezinjtė’ qė arrijnė tė sigurojnė pėr dy vite shėrbimet e sulmuesit 28 vjeēar Besart Ibraimit, i cili vitin 2009 u votua si futbollisti mė i mirė nė Maqedoni.
Zyrtare: Rikthehet Ardian Cuculi te Shkėndija (FOTO - VIDEO)
Ardian Cuculi firmos kontratė dy vjeēare me klubin Shkėndija, duke u rikthyer nė skuadėr vetėm 12-tė muaj pasi u largua drejt Partizanit tė Tiranės.
Zyrtare - Granit Xhaka vendosi se ku do tė luaj sezonin e ardhshėm
1 Qershor - Pėr mesfushori Kosovar Granit Xhaka u interesuan shum klube tė medha europiane por ai vendosi se ku do tė luaj pėr sezonin e ardhshėm.
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Shkėndija nė Kratovė mund Sileksin me rezultat 2:0 (VIDEO)
Shkėndija pėrfundimisht ka kapur rritėm tė mirė, duke koleksionuar edhe fitoren e katėrt me rradhė. Nė kuadėr tė xhiros sė 29-tė tė Ligės sė Parė tė futbollit tė Maqedonisė ‘kuqezinjtė’ fituan pastėr 0:2 nė transfertėn nė Kratovė, duke i shkaktuar Sileksit disfatėn e 11-tė nė duelet direkte ndėrmjet veti.
Shkėndija merr licencėn pėr garim nė Kupat Evropiane (VIDEO)
Komisioni pėr licencim pranė FFM-sė ka pranuar kėrkesėn e Shkėndijės pėr paisje me licencė dhe duke analizuar dokumentacionin e dorėzuar ka sjellė vendim pėr pėrgjigje pozitive.
Messi turpėron Guardiola-n, Barcelona pranė finales sė Berlinit
Dy magji tė Messi-t dhe goli i Neymar mposhtin 3-0 Bajernin e Pep Guardiola-s dhe i japin mundėsinė Barcelonės tė hedhė njė hap tė sigurt drejt finales sė madhe tė Berlinit.
United jepė Januzajn pėr Depayn
Manchester United mėsohet se dėshiron ta ofrojė anėsorin shqiptar Adnan Januzaj pėr tė nėnshkruar me Memphis Depay.
Granit Xhaka luan me bri tė thyer
Mesfushori shqiptar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, ka zbuluar se ai ėshtė duke luajtur me brinjė tė thyer.
Beteja e Shekullit i takon Floyd Mayweather
3 maj-Mayweather nisi sulmin e hershėm ndaj filipiniezit siē i fitoi edhe raundet tjera pėr tė dalė i pari nė tė tri vlerėsimet e gjyqtarėve nė meēin qė konsiderohet si mė fitimprurėsi i tė gjitha kohėve.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio