Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Janė dhėnė 410 vėrtetime pėr kėrkim tė sė drejtės pėr azil
7 korrik-Nė periudhėn prej 19 qershorit 2015 deri sot nė ora 8, janė ndarė vėrtetime pėr gjithsej 9.005 shtetas tė huaj, prej tė cilėve 6.964 janė meshkuj, 1.140 femra, 861 janė fėmijė tė cilėt i shoqėrojnė mbajtėsit e vėrtetimit, si dhe 40 fėmijė tė tjerė pėr tė cilėt ėshtė dhėnė vėrtetim pėr konfirmim e qėllimit pėr dorėzimin e kėrkesės pėr njohjen e sė drejtės pėr azil
Qytetarėt e pengojnė rrėzimin e garazheve nė Vodno
7 korrik-Sipas banorėve, kontesti pėr garazhet nė rrugė qorre nė Vodno nuk ėshtė mė vetėm rezistencė lokale. Pėrveē pronarėve tė garazheve dhe fqinjėve, prezent ishin edhe “Mbrojtėsit e parqeve”, njerėz tė opozitės por edhe banorė tė komunės Qendėr nga vendet ku nė vitet e kaluara u prisnin drutė para ndėrtesave.
Dy gra janė paraqitur tė zhdukura nė Manastir dhe Tearcė
7 korrik-Nė stacionin policor nė Tearcė, mbrėmė nė orėn 22:15, 41 vjeēari R.SH nga fshati Sllatinė i Tetovės, ka paraqitur se mė 3 korrik rreth orės 11 nga shtėpia ėshtė larguar dhe nuk ėshtė kthyer bashkėshortja e tij 27-vjeēare e pakurorėzuar.
Amnesty International :Emigrantėt keqtrajtohen nė Ballkan
7 korrik- Por e vetmja gjė qė gjejnė kėtu ėshtė vetveten si viktima tė dhunės dhe keqpėrdorimeve, si dhe nė mėshirė tė sistemeve tė dėshtuara pėr azil. Serbia dhe Maqedonia janė shndėrruar nė njė pikė grumbullimi tė emigrantėve dhe refugjatėve qė askush nė BE nuk ka dėshirė ti pranojė” , thuhet nė shkrimin hyrės tė raportit.
Gruevski: Nuk ka kushte pėr takim tė ri liderėsh
7 korrik-Ndėrkohė nga ana tjetėr opozita brifonte se tashmė e ka thėnė propozimin e saj tė fundit dhe se topi ėshtė tek pala tjetėr dhe se pret deklarimin e VMRO DPMNE-sė dhe gatishmėrinė e tyre pėr takim tė ri liderėsh.
“Oferta e fundit”, LSDM-ja kėrkon dorėheqjen e Gruevskit 150 ditė para zgjedhjeve
7 korrik-Ndėr tė tjera nė pakon e kėrkesave ėshtė kėrkuar qė opozita tė udhėheqė me katėr ministri atė tė MPB-sė, Bujqėsi, ministrinė pėr punė dhe politik sociale dhe Financat dhe jo tė ketė vetėm kontrollues tė ministror.
Prodhohet treni i parė pėr Maqedoninė
7 korrik-Me 15 milionė euro tė kredisė ėshtė financuar edhe blerja e 150 vagonave bartės pėr HM-Transport, ndėrsa me 10 milionė euro rindėrtimi i lokomotivave ekzistuese dhe garniturave.
Naser Eshtrefi dėnohet me 14 vjet burg
7 korrik- “Nė seancėn kryesore tė djeshme prokurori publik dhe mbrojtėsi i tė akuzuarit i thanė argumentet pėrfundimtare, dhe pas kėshillimit. kėshilli kompetent gjyqėsor sjell vendim qė i akuzuari shpallet fajtor pėr krimin e vrasjes sipas nenit 123 paragrafi 1 i Kodit Penal.
Sot 38 gradė, nesėr edhe mė nxehtė
7 korrik-Nesėr dhe tė enjten do tė jetė moti mė i nxehtė me rritje tė temperaturave. Tė enjten pasdite pritet reshje tė shiut. Tė premten do tė shėnohen ulje tė temperaturave pėr 3 deri 4 gradė Celsius.
Ivanov nė Kroaci
7 korrik-Ivanov do tė marrė pjesė nė programin kulturoro-artistik tė SHKA "Vėllezėrit Milladinov" nga Kroacia, me ē'rast do tė vendosė kurorė nė varrin e Josip Juraj Shtrosmaer.
Ku gjendet “Barack Obama” i Maqedonisė?
6 korrik-Ish-Lideri i “Demokracisė sė Re” Imer Selmani synonte postin e presidentin nė stilin e Barack Obamės, duke kėrkuar vota nė gjuhėt e tė gjitha etniteteve nė vend. Ai me kėtė stil fitoi bindshėm mbi 150 mijė vota, duke rrezikuar kandidatėt maqedonas.
Liderėt nuk u takuan as sot
6 korrik-Nėse dėshton ky raund bisedimesh, rrezikohet i gjithė procesi i filluar me ndėrmjetėsimin e Bashkimit Evropian dhe Marrėveshja e Pėrzhinos e arritur mė 2 qershor, qė pėrmban edhe organizimin e zgjedhjeve tė parakohshme nė prill tė vitit tė ardhshėm.
Komunat shqiptare me numėr mė tė madh tė tė punėsuarve
6 korrik-Pėr dallim prej Tetovės, ka edhe komuna tė tilla si Zėrnovci ku ndėrtesa komunale ka vetėm 9 tė punėsuar qė iu shėrbejnė 3 264 qytetarėve. Njė komunė tjetėr shqiptare, Saraji kryeson pėr nga tė punėsuarit pėr kokė banori.
Shehabi nė konflikt interesi, edhe sekretar shtetėror edhe kryetar i “El Hilall”
6 korrik-Shehabi tė njejtėn gjė e ka bėrė edhe derisa ishte deputet i Parlamentit. Ai sė fundi duke qenė edhe si sekretar shteti, ka shpėrndarė ndihma dhe aktivitete tjera nė emėr tė organizatės humanitare “El Hilal”.
Nuk do tė ketė marrėveshje mes Gruevskit dhe Zaevit, nė pritje tė Nuland-it
6 korrik-Kryeministri Gruevski deri tani ka bėrė shumė kompromise, por ai nuk lėshon karrigen e kryeministrit. Gruevski pranon ēdo marrėveshje tjetėr, duke i ofruar ministritė kyēe opozitės maqedonase. Ai ka dhėnė sinjale pėr mundėsinė e tėrheqjes vetėm 3 muaj para organizimit tė zgjedhjeve tė reja
RDK kėrkon bashkėpunim ndėrpartiak
6 korrik-Antarėt e Kryesisė Qėndrore theksuan se stėrzgjatja e gjetjes sė njė zgjidhje pėr krizėn politike nuk ėshtė asgjė tjetėr pėrpos njė teatėr dhe lojė e aktorėve politik, por me pasoja tė rėnda pėr popullatėn dhe vendin nė pėrgjithėsi.
Arif Selami, kryetar i ri i degės sė Tetovės
6 korrik0 “Mė lejoni tė shpreh krenarinė time qė sot, nė qytetin e Tetovės, tė shoh kaq shumė njerėz qė i bashkon njė gjė e madhe dhe e vetme: dėshira pėr njė jetė mė tė mirė! Mė keni bėrė sot njė burrė tė lumtur e qofsha gjithnjė i tillė mes jush! Zoti ju bekoftė, Zoti i bekoftė shqiptarėt kudo qė janė!”, tha Taravari.
Policia ka konfirmuar 20 kundėrvajtje te motoēiklistėt
6 korrik-Sipas tė dhėnave tė tij mė shumė raste edhe atė shtatė janė pėr mbajtjen e helmetės mbrojtėse, pesė kundėrvajtje ishin pėr motoēikleta pa regjistrim, ndėrsa nė tre raste motoēiklistėt kanė drejtuar pa leje.
Tahiri flet pėr dėnimin me vdekje
7 korrik-Po ashtu, ministri nė vijim tė arsyetimit tė tij nė pėrgjigje tė interesit tė qytetarėve pohon se ka propozuar zyrtarisht dy nisma, tė cilat shpreson t’i nėnshtrohen debatit nga ekspertet e institucioneve pėrkatėse, por edhe tė reformės nė sistemin e drejtėsisė.
Frikė nė arrati: Historia e njė tė mbijetuare tė Srebrenicės
7 korrik-“Them gjithmonė, nėse ata pyje do tė mund tė flisnin… Vdiqėn shumė njerėz. Edhe nė pusinė e parė. Ne ia mbathnim, mbijetonim, shkelnim mbi tė vdekur pa parė fare,” rikujton Fatima. Ajo thotė se mbante njė granatė me vete pėr tė vrarė veten, nė rast se kapej nga forcat serbe tė Bosnjės.
Portret: Gjeniu qė po e tmerron Evropėn
6 korrik-Tensionet e fshehura dolėn hapur nė pah nė bisedimet pėr pėrmbylljen e paketės sė dytė tė kredisė. Tė majtėt e partisė u tmerruan, qė Cipras po pranonte masat e gjera tė kursimeve. Argumenti i tyre ishte, se u ėshtė premtuar diēka tjetėr zgjedhėsve.
Edhe njė krim tjetėr nė Shqipėri, maskat djegin autobusin
6 korrik-Pėr ngjarjen nė fjalė policia ka shoqėruar rojėn e parkingut. Sipas dėshmisė sė tij tė cilėn A1 Report e mėson pėrmes burimeve nga policia, autobusi me targa AA 613GN nė pronėsi tė personit me iniciale S.D ėshtė djegur nga dy persona, tė cilėt sipas rojės kanė qenė me maska
Dorėhiqet ministri Varoufakis: Do ‘vesh’ urrejtjen e kreditorėve
6 korrik-Ai ka thėnė se referendumi i djeshėm do tė hyjė nė historinė e greqisė teksa thekoson se do tė mbėshtesė Tsipras, qeverinė dhe Ministrin e ri tė Financave nė ēuarjen pėrpara tė “JO” sė popullit grek.
Vrasėsit tė turistėve ēekė iu falėn 6 vjet burg
6 korrik-“Faleminderit policisė dhe banorėve tė Dukagjinit pėr arrestimin nė kohė rekord tė njeriut, qė ndoshta duhet tė ishte ende nė burg pėr krimet e mėparshme, e jo tė vriste pėrsėri”, shkroi ministri.
Policia dhunon njė tė ri, e ngatėrroi me autorin e vrasjes sė turistėve
5 korrik-Denoncimin e ka bėrė babai i djalit, Gjovalin Gjuraj, i cili tha pėr “News24” se policia ka dhunuar tė birin 22-vjeēar pasi e ngatėrroi me autorin e vrasjes sė turistėve ēekė.
Murgesha ēeke: Shqiptarėt janė populli im
5 korrik- Ajo reagoi ndaj vrasjes sė dy tė rinjve turistė ēekė, duke qenė se edhe vetė ėshtė nga Ēekia. Reagimin e saj, rrjetet sociale e morėn dhe e shpėrndanė menjėherė.
Mbi 1000 shqiptarė dhe maqedonas nė iftarin e pėrbashkėt nė Kumanovė
5 korrik- Forumi Rinor Islam pėrmes kėtij ifari, pos shėnimit tė vlerės sė Ramazanit, tenton afrimin dhe njohjen e qytetarėve tė Kumanovės duke mundėsuar qė ata tė shijojnė prej mė afėr besimin, kulturėn dhe bindjet e bashkėqytarėve tė tyre. Aktivitete
Referendumi nė Greqi: Emigrantėt shqiptarė pėrgatisin valixhet
5 korrik-Kriza nė vend do i linte ata pa punė, aq mė tepėr, kur shumė prej emigrantėve ende nuk kanė marrė paratė nga pronarėt e tyre, qė kur bankat vendosėn kufizim nė tėrheqjen e parave
Babai i turistes: Edhe nė Ēeki tė vrasin pėr 20 Koruna
5 korrik-Madje, – shton Pavel Kosinova, – nė Ēeki tė vrasin pėr 20 Koruna (monedha ēeke).
Si torturuan pėr vdekje 13-vjeēarin, vrasėsi i dy turistėve ēekė
5 korrik-Nė gjykatėn e shkallės sė parė Besnik Kodra ėshtė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm, ndėrsa vėllai i tij Edmond Kodraj me 11 vite burg dhe Sokol Mjacaj me 10 vite burg, pėr veprėn penale te vrasjes nė bashkėpunim, raporton Shqip.
Sokol Mjacaj hipi me forcė nė veturėn e ēekėve
5 korrik-Mė pas autori ka dalė jashtė mjetit dhe ka qėlluar sėrish. Para se tė hipte me forcė nė veturė Sokol Mjacaj po lahej nė lumė. Autori ėshtė fshehur dhe policia ka nisur njė aksion pėr kapjen e tij dhe ka rrethuar zonėn.
Referendumi grek pėr tė ardhmen e vendit
5 korrik-Qeveria u ka bėrė thirrje votuesve, qė tė votojnė “Jo”, pėr tė qenė mė e fuqishme nė negociatat me huadhėnėsit, por kundėrshtarėt e kryeministrit Tsipras paralajmėrojnė se, kjo votė mund tė ēojė nė largimin e Greqisė nga Eurozona.
“Šiptarska plaža” e ndaluar pėr shqiptarėt
5 korrik-Janė tė vetmit nė platenė e ndėrtuar prej druri nga pronari serb, i cili ende nuk i ka finalizuar punimet pėrreth hapėsirės, tė cilėn e ka ndėrtuar edhe me ndihmėn e donacioneve tė huaja.
Tiranė, punonjėsi i bankės greke kapet me filma pornografikė me fėmijė
5 korrik-Operacioni policor “Pedofili” qė u konfirmua sot nė mbrėmje nga policia e Tiranės, bėri ndalimin e tė riut qė prej vitesh ėshtė punonjės IT nė disa nga bankat e vendit dhe sė fundi pranė njė banke greke.
Policia zvicerane e arreston gabimisht ish pjestarin e UĒK-sė dhe e fyen duke e quajtur kriminel
5 korrik-Shqiptarit i vihen prangat edhe njė kapuē para se tė transferohet nė makinėn e policėve. Mbas njė udhėtimi qė zgjati rreth dhjetė minuta, Xhaviti dėgjoi njė zė. Ishte njėri prej policėve qė i nervozuar tha: “Nuk ėshtė njeriu i duhur”.
Vriten dy turist ēekė nė Shkodėr
04 korrik -Njė djalė, Mikael Svatos 27 – vjeē dhe njė vajzė, Ana Kosinova, 36 – vjeē janė qėlluar me automatik nė makinėn e tyre
Mendoi se atij nuk do t’i ndodhte – u hodh nė ujė dhe u zhduk!
7 orrik-Siē thonė mediat amerikane, ai hoqi kėmishėn e tij dhe u pėrgatit pėr tė kėrcyer, dikush e paralajmėroi atė, por ai e ka injoruar, dhe vetėm sa hyri nė ujė filloi tė bėrtas pėr ndihmė.
“Mirupafshim roaming”, Bashkimi Europian arrin marrėveshjen
1 korrik-Pėr njė dekadė, Komisioni Europian ka qenė vazhdimisht duke punuar pėr tė ulur tarifat e roaming brenda BE-sė. Ēmimet pėr roaming thirrje, SMS dhe tė dhėnat kanė rėnė nė 80% qė nga 200
Diskoja pėrfshihet nga flakėt, qindra tė plagosur nė Tajvan
29 qershor-Mė shumė se 180 njerėz kanė lėndime serioze. Nė video nga vendi i ngjarjes shihet njė top i madh nė flakė qė papritur zgjerohet mbi parkun dhe dėgjohen njerėzit se si bėrtasin duke u larguar nėpėr flakė
Valdet Gashi rrėfen nga IS-i
23 qershor-«Kėtu kemi krejt ēfarė njihet nė Gjermani.» Nuk mungon asgjė, deri te «Milchnitte»-et dhe «Kellogg’s»-at. Nuk mungon asgjė, nėse aty-kėtu nuk ekziston ndonjė artikull, gjendet gjithmonė diēka e ngjashme si zėvendėsim.
Kėto metoda tė ekzekutimit nga ISISI-i do ju trondisi
23 qershor-Diku tjetėr nė kėtė video, militantėt e ISIS janė filmuar brutalisht duke vrarė tė burgosurit tė mbyllur nė njė makinė, duke i hedhur nė erė me raketa-hedhės, ndėrsa njė grup tjetėr i xhihadistėve kanė lidhur me zinxhir njė sėrė tė burgosurve pėr fyti me njė mjet shpėrthyes tė cilėt mė pastaj e kanė shpėrthyer.
Kosova pranon humbjen: Veliaj tė mbajė premtimet
23 qershor-Unė zgjodha kontaktin me qytetarin dhe jo fushatėn e luksit nė ekran, i bindur se kjo ishte zgjedhja mė e mirė pėr ju,” tha ai.“Fitues i kėsaj gare rezulton Erion Veliaj, tė cilin dua ta uroj dhe shpresoj qė tė mbajė premtimet dhe nuk do zhgėnjejė qytetarėt e Tiranės.
Turqit ndėrtojnė aeroport nė Rusi pėr 8 milionė pasagjerė
22 qershor-“Projekti do tė kushtojė rreth 210 milionė euro dhe do tė pėrfundojė gjatė dy viteve tė ardhshme. Qėllimi ynė ėshtė finalizimi i projektit para fillimit tė Kupės Botėrore tė FIFA-s mė 2018″, tha anėtar i bordit tė Limak, Serdar Bacaksız.
Nju Jork, mijėra shqiptarė me duart e tyre formuan shqiponjėn
22 qershor-Festimi me gjestin e shqiponjės, i cili ėshtė kthyer tashmė nė njė mėnyrė tė re festimi kudo pėr shqiptarėt, nuk kishte si ti mungonte edhe Paradės Shqiptare nė Nju Jork
Masakra nė kishė, Obama: Duhet tė bėjmė diēka pėr kėtė situatė
19 qershor-Edhe pse fillimisht u duk se tė dy krahėt do t’i jepnin pėlqimin e tyre, nisma u bllokua 5 muaj mė vonė nga njė grusht senatorėsh demokratė. Nuk ka ndonjė argument tė qenėsishėm qė tė mbėshtesė veprimin e tyre, do tė deklaronte asokohe shefi i Shtėpisė sė Bardhė. Por, mund tė them se kjo ishte njė ditė e turpshme pėr Uashingtonin, shtoi ai.
Studentėt qė ecin me celularė nė dorė do tė kenė njė vendkalim tė veēantė nė shkallėt e universitetit
19 qershor- Ditė mė parė, u njoftua se njė qytet nė Belgjikė kishte vendosur njė korsi tė veēantė pėr personat qė pėrdorin telefonin kur ecin. Kjo nuk ishte iniciativė e qeverisė belge, por e njė dyqani qė merret me riparimin e telefonave inteligjentė nė qytetin Antwerp, nė Belgjikė.
NASA paralajmėron: Toka do tė mbetet pa ujė!
18 qershor-Qė nga viti 2003, satelitėt e NASA-s kanė identifikuar ujėrat nėntokėsore duke matur peshėn gravitacionale nė Tokė, duke vėnė nė dukje vendet ku pesha e lartė e ujit ka shkaktuar gravitet tė fortė, mė pas i kanė plotėsuar ndryshimet nė vitin 2013.
Al Kaeda dorėzohet: Jemi tė shkatėrruar, kemi humbur luftėn!
12 qershor-Vitin e kaluar tė gjithė rekrutėt e rinj i janė bashkuar grupit tė ISIS-it i cili kohėt e fundit shpalli kalifatin dhe pushtimin e zonave tė reja nė Irak dhe Siri.
Ndahet nga jeta djali i Joe Biden, kishte punuar edhe nė Kosovė
31 maj-Lajmi u njoftua nga Shtėpia e Bardhė pėrmes njė deklarate, e sipas zyrės sė zv.Presidentit, shkak ishte beteja e gjatė me tumorin nė tru, tė cilėn Beau nuk e fitoi.
Shkėmbim zjarri mes policisė dhe trafikantėve tė drogės, 43 tė vdekur
23 Maj - Policia ndeshet me grupin kriminal, ku la shumė tė vrarė dhe disa tė plagosur .
SHBA, policia vret dy persona, hapėn zjarr nė njė ekspozitė me karikatura tė Muhamedit
SHBA, 04 Maj - Dy persona tė armatosur janė vrarė pasi hapėn zjarr jashtė njė konference tė mbajtur nė periferi tė Dallasit (SHBA). Gjithashtu, ėshtė plagosur njė roje sigurie e Curtis Culwell Center, aty ku po mbahej konferenca.
Stamboll, avioni i Turkish Airlines merr flakė nė ajėr
25 Prill - Avioni i Turkish Airlines me flakė nė ajėr dhe ėshtė detyruar tė bėjė ulje tė detyruar
Tragjedi ne kanalin e Siēilisė, pėrmbyset anija me rreth 700 emigrant!
19 Prill - Njė anije pėrmbyset nfėr kanalit te Siēilisė , sipas informatave tė para thuhet se nė anije janė rreth 700 emigrant nga Libija
Samsung ka gabuar pėr Galaxy S6 dhe S6 Edge
18 Prill - Koreanet e samsungut kanė gabuar me paisjet e s6 dhe s6 edge ne sasinė e prodhimit
Shkendija barazon me Aberdeen
03 Korrik - Pėrkundėr dominimit tė plotė tė takimit, skuadra shqiptare gjashtė minuta para pėrfundimit tė takimit barazoi rezultatin me golin e realizuar nga Kirovski
Hasani: Mund edhe te fitojm Aberdeen
01 korrik - “Shkėndija gjendet para njė sfide evropiane. Aberdeen gjithsesi se ėshtė ekip i fuqishėm, por ne kemi atutė tona. Nuk duhet tė kemi frikė, por tė besojmė nė vetėvete dhe tė shpresojmė nė sukses.
Duro:Ata janė favorit, ne do tė kėrkojmė rastin tonė
01 korrik - “Hasani dhe Ibraimi janė pėrforcime tė mėdha pėr ekipin ton, por na janė bashkuar mė vonė nė pėrgatitje.
Dentisti turk arbitėr nė ndeshjen Shkėndija-Aberdeen
01 Korrik - 38 vjeēari Tolga Özkalfa do tė jetė arbitri kryesor i takimit, ndėrsa asistentė do tė ketė bashkėkombasit e tij Ekrem Kan dhe Ibrahim Bozbej.
Zyrtare: Besart Ibraimi dy vite nė Shkėndijė
Super pėrforcim pėr ‘kuqezinjtė’ qė arrijnė tė sigurojnė pėr dy vite shėrbimet e sulmuesit 28 vjeēar Besart Ibraimit, i cili vitin 2009 u votua si futbollisti mė i mirė nė Maqedoni.
Zyrtare: Rikthehet Ardian Cuculi te Shkėndija (FOTO - VIDEO)
Ardian Cuculi firmos kontratė dy vjeēare me klubin Shkėndija, duke u rikthyer nė skuadėr vetėm 12-tė muaj pasi u largua drejt Partizanit tė Tiranės.
Zyrtare - Granit Xhaka vendosi se ku do tė luaj sezonin e ardhshėm
1 Qershor - Pėr mesfushori Kosovar Granit Xhaka u interesuan shum klube tė medha europiane por ai vendosi se ku do tė luaj pėr sezonin e ardhshėm.
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Shkėndija nė Kratovė mund Sileksin me rezultat 2:0 (VIDEO)
Shkėndija pėrfundimisht ka kapur rritėm tė mirė, duke koleksionuar edhe fitoren e katėrt me rradhė. Nė kuadėr tė xhiros sė 29-tė tė Ligės sė Parė tė futbollit tė Maqedonisė ‘kuqezinjtė’ fituan pastėr 0:2 nė transfertėn nė Kratovė, duke i shkaktuar Sileksit disfatėn e 11-tė nė duelet direkte ndėrmjet veti.
Shkėndija merr licencėn pėr garim nė Kupat Evropiane (VIDEO)
Komisioni pėr licencim pranė FFM-sė ka pranuar kėrkesėn e Shkėndijės pėr paisje me licencė dhe duke analizuar dokumentacionin e dorėzuar ka sjellė vendim pėr pėrgjigje pozitive.
Messi turpėron Guardiola-n, Barcelona pranė finales sė Berlinit
Dy magji tė Messi-t dhe goli i Neymar mposhtin 3-0 Bajernin e Pep Guardiola-s dhe i japin mundėsinė Barcelonės tė hedhė njė hap tė sigurt drejt finales sė madhe tė Berlinit.
United jepė Januzajn pėr Depayn
Manchester United mėsohet se dėshiron ta ofrojė anėsorin shqiptar Adnan Januzaj pėr tė nėnshkruar me Memphis Depay.
Granit Xhaka luan me bri tė thyer
Mesfushori shqiptar i Borussia Monchengladbach, Granit Xhaka, ka zbuluar se ai ėshtė duke luajtur me brinjė tė thyer.
Beteja e Shekullit i takon Floyd Mayweather
3 maj-Mayweather nisi sulmin e hershėm ndaj filipiniezit siē i fitoi edhe raundet tjera pėr tė dalė i pari nė tė tri vlerėsimet e gjyqtarėve nė meēin qė konsiderohet si mė fitimprurėsi i tė gjitha kohėve.
Kėto janė qiftet gjysmėfinale tė Champion Leagues
24 Prill - Nė Nyon tė Zvicrės ėshtė bėrė tėrheqja e shortit pėr ndeshjet gjysmėfinale tė Champion Leagues
Shorti i Uefa Champion League , Napoli shpėtoi lehtė
24 Prill - Sot nė Zvicėr ėshtė hedhuur shorti i ligės sė kanpionve
Live: Shorti i Ligės sė Kampionėve
24 Prill - Ka filluar ceremonia e tėrheqjes sė shorit nė Nyon tė Zvicrės
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio