Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Burgosen 12 persona mes te cileve edhe nje Gjykates nga Kumanova
08 Tetor - Njė nga tė dyshuarit ėshtė gjykatės i lartė nė Gjykatėn Themelore nė Kumanovė, dhe ngarkohet pėr pėrfshirjen e tij nė vepra kriminele me anė tė krimit tė organizuar si dhe pėr keqpėrdorim tė pozitės zyrtare.
Kryetari i PDSH z.Menduh Thaēi takon ambasadoren e OSBE-sė
08 Tetor - Nė takim duke folur pėr marrėveshjen e 2 Qershorit 15 korrikut dhe zbatimin e saj, Kryetari Thaēi vlerėsoi se kjo marrėveshje nuk do tė ketė asnjė vlerė pa eliminimin e mundėsisė sė manipulimeve
Dėshtoi marrėveshja mbi Kodin Zgjedhor
08 tetor - Grupi i punės, sėrish nuk arriti marrėveshje pėr Kodin Zgjedhor, nė bisedimet qė zgjatėn deri nė orėn 4 tė mėngjesit tė sotėm.
Kryetari i PDSH-sė Menduh Thaēi realizoi takim me Ambasadoren e OSBE-sė
08 Tetor - Kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare, z.Menduh Thaēi sot nė zyrat e OSBE-sė nė Shkup realizoi takim me shefen e Misionit tė OSBE-sė nė vend, Ambasadoren, Nina Suomalainen.
Talat Xhaferi e tėrhoqi propozim-ligjin pėr “bombat”
08 Tetor - Talat Xhaferi dhe Krste Mukovski sonte e kanė tėrhequr propozim-ligjin me tė cilin partitė pushtetare kanė kėrkuar qė tė ndalohet publikimi i “bombave”,
Aksion i madh policor nė fshatin Haracinė
08 Tetor - Nė fshat gjenden forca tė mėdha policore qė kanė arritur me disa autoblinda por nuk dinė shkakun pėr aksionin
Vazhdojnė edhe sot bisedimet rreth Kodit Zgjedhor (VIDEO)
Shkup, 08 Tetor - Pas dėshtimit qė ndryshimet e Kodit Zgjedhor tė pėrkufizohen nė afatin e parashikuar mė herėt nga komisari evropian Johanes Han, bisedimet politike vazhdojnė edhe sot nėn patronazhin ndėrkombėtar.
Xhaferi nuk tėrheq ligjin pėr mospublikimin e ‘bombave’ (VIDEO)
Shkup, 08 Tetor - Koordinatori i BDI-sė, Talat Xhaferi konfirmoi se nuk ka pėr ta tėrhequr nėnshkrimin e tij pėr ligjin qė bllokon bombat e opozitės.
Reagon LR-PDSH ne lidhje me propozim-ligjin e BDI-VMRO (VIDEO)
Tetovė, 07 Tetor - Kjo ėshtė tendencė e fundit e BDI-sė pėr ti bėrė atentat njėherė e pėrgjithmonė lirisė – lirisė sė fjalės. Kėtė e kanė bėrė nė mėnyrė tinėzare 13 vite me radhė prej kur u instaluan nė skenėn politike, tani e bėjnė shumė publikisht me propozime konkrete nė Parlament. Me propozim-Ligj.
BESA kundėrshton ashpėr pr/ ligjin pėr mospublikimin e bombave (VIDEO)
Shkup, 08 Tetor - Kjo tendencė pėr tė ndaluar gjithēka qė ėshtė nė dėm tė tyre dhe pėr tė kontrolluar gjithēka, lirisht mund tė krahasohet me diktatorin verikorean Kim Jong, madje pėr shumėēka ai mund t’u marrė lakmi qeveritarėve tanė, thuhet nemes tjerash nė njoftimin e Lėvizjes BESA.
Nikolova: Do ta padis KSHZ pėr shkurtimin e tė drejtave tė njeriut (VIDEO)
Shkup, 08 Tetor - “Do ta padis KSHZ-nė pėr shkurtimin e tė drejtave tė njeriut. Secili i burgosur ka tė drejt qė si qytetar ta jap nėnshkrimin e tij pėr iniciativėn qytetare.
Njė dhunė familjare dhe disa vepra tjera penale (VIDEO)
Tetovė, 07 Tetor - Nė rastin e parė policia e Tetovės njofton se gjatė ditės sė djeshme nė njė familje Tetovare ėshtė denoncuar njė rast pėr dhunė familjare. Nė rastin e dytė policia e Tetovės njofton edhe pėr dy raste tė tjera tė prerjes sė drunjve pėr djegje pa autorizim nė fshatin Tearcė.
Fėmijėt e qendrės edukative REA vizituan zjarrfikėsit (VIDEO)
Tetovė, 07 Tetor - Fėmijėt e qendrės edukative parashkollore REA sot vizituan hapėsirat e stacionit tė zjarrfikėsve ku nga afėr u informuan pėr punėn qė kryejn zjarrfikėsit.
Ced viziton qendrėn ditore nė Tetovė (VIDEO)
Tetovė, 07 Tetor - Qendra pėr edukim dhe zhvillim-CED sot vazhduan aktivitete e tyre me crast te fėmijėt me aftėsi tė kufizuara nėpėrmjet kėtij aktiviteti dhe mbėshtetje qe ju ofrua ata kėrkojnė dhe mbrojnė tė drejtat e tyre.
Ambasada amerikane: Ligji i bombave tė shqyrtohet nga grupet punuese (VIDEO)
Shkup, 07 Tetor - ėto ligje hapin ēėshtje serioze nė lidhje me lirinė e tė shprehurit, tė drejtėn e qytetarėve pėr privatėsi dhe qeverisjen e mirė, qė tė gjithė sė bashku duhet tė adresohen nė pėrputhje me obligimet ndėrkombėtare tė Maqedonisė’, thuhet nė qėndrimin e Ambasadės amerikane.
Vozitėsi nga Gostivari godet pėr vdekje kėmbėsorin nė Gjorce Petrov
07 Tetor - Furgoni i Tipit Fiat Dukato me targa tė Gostivarit e drejtuar nga vozitės A.J(40) nga Gostivari ka goditur kėmbėsorin Blagoja N. nga Shkupi.
RDK: Seancat gjyqėsore tė aferės sė pėrgjimeve tė emetohet direkt nė televizionet nacionale
07 Tetor - Ky propozim i fundit ėshtė kulminacioni i degjenerimit total tė kėtij pushteti dhe prandaj kėrkojmė ndėrhyrje urgjente tė komunitetit ndėrkombėtarė
Veljanovski dorezon ligjin per ndalimin e bombave ne kuvend. LSDM bllokon bisedimet
07 Tetor - Kreu i Kuvendit Trajko Veljanovski ka dorėzuar Ligjin pėr ndalimin e "bombave" para deputetėve, gjė qė nėnkupton se kompromisi i cili donin tė arrinin partitė pėr tė kthyer ligjin nė ripėrpunim nuk do tė jetė i mundur.
Aksidentohen dy automjete me tifozė
08 Tetor - Dy automjete janė pėrfshirė nė njė aksident rrugor paraditen e sotme, nė tė dalė tė qytetit tė Vlorės.
VV: “Zajednica” do tė krijojė spitale etnike nė Kosovė (VIDEO)
Nėnkryetarja e VV-sė ka ripėrsėritur qėndrimin e tyre se nuk do tė lejojnė qė tė implementohet kjo marrėveshje, dhe qėnė Kosovė tė krijohen spitale etnike.
Arrestohet pėr armėmbajtje pa leje, Ballist Morina (VIDEO)
Tiranė, 07 Tetor - Njė ditė para ndeshjes Shqipėri- Serbi, Ismail Morina, tė njohur si Ballisti, ėshtė arrestuar nė Tiranė.
Rama: Sė shpejti nė Tiranė samiti i parė i diasporės (VIDEO)
Nga Shtetet e Bashkuara te Amerikes, kryeministri Edi Rama lajmeroi organizimin e te parit samit te diasporas per te konsideruar opinionet, vlerėsimet, gjykimet dhe paragjykimet e mundshme nė Diasporė lidhur me Shqipėrinė. Ketij qellimi do t’I vije ne ndihme edhe anketa me diasporėn shqiptare nė Amerikė.
UNESCO sot shqyrton kėrkesėn e Kosovės pėr anėtarėsim
Prishtinė, 03 Tetor - Kėshilli Ekzekutiv i UNESCO-s, ėshtė thėnė se do tė shqyrtojė kėrkesėn e Kosovės pėr anėtarėsim nė kėtė Agjenci tė OKB-sė.
Bllokimi i Kuvendit acaron raportet PDK-LDK (VIDEO)
Prishtinė, 02 Tetor - Salih Morina, nėnkryetar i Grupit Parlamentar tė LDK-sė paralajmėron se partnerėt e koalicionit duhet tė vendosin pėr kėtė, sapo tė kthehet kryeministri Mustafa dhe zėvendėsi i tij, Hashim Thaēi, nga vizita nė Shtetet e Bashkuara.
Dy tė vrarė dhe njė i plagosur nė Tiranė (VIDEO)
Tiranė, 02 Tetor - Dy tė vdekur dhe njė i plagosur ėshtė bilanci i njė atentati, ndodhur mbrėmjen e sė enjtes pranė Lulishtes “1 Maji” nė Tiranė.
Pacolli humbi Google-in pėr 100 mijė dollarė
28 Shtator - Ai pėrmes Facebookut ka treguar se nė vitin 1997 themeluesit e Google-it e kishin lutur tė investonte nė idenė e tyre, por ai i kishte refuzuar.
Gold Ag dhe Shaqir Cėrvadiku sjellin kėngė "Shqiptar Stambolli"
21 shtator-Kėnga ėshtė njė bashkėpunim mes dy kėngėtarėve tė zhanreve tė ndryshme, gjegjėsisht REP-it dhe muzikės Popullore. Secili nė mėnyrėn e vet pėrcjell mesazhin kushtuar shqiptarėve tė Turqisė. Poashtu nė kėtė kėngė edhe njė recital nga Ēun Lajēi, transmeton Tv Koha.
Haradinaj: Ndjej dhimbje te madhe per djemt qe humben jeten ne Kumanove.
21 Shtator - “Kumanova ėshtė njė dhimbje pėr shqiptarėt. Tė mos harrojmė kemi dhjetėra jetima, kemi gra qė kanė mbetur pa burra, familje qė janė nė zi.
Sllovenia pėrdor gaz lotėsjellės ndaj refugjatėve
19 shtator-Kalimi kufitar Harmica ka qenė plotėsisht i bllokuar. Policia e Sllovenisė ka gjuajtur gaz lotsjellės dhe njė grua ėshtė alivanosur, pas sė cilės refugjatėt janė tėrhequr.
Kryeministri Mustafa nuk paraqitet nė Kuvend. Kadaj-Bujupi: Isa Mustafa po fshihet skutave
17 shtator-Nėse me keni quajtur komandant pėr kėtė zonė unė jam nė gjendje me dhanė pėrgjegjėsi edhe para ligjit”, ka thėnė Haradinaj nė seancėn e Kuvendit tė Kosovės.
Mediat serbe: Hashim Thaēi, njeri i Amerikės
17 shtator-Kishte perėnduar tashmė koha e ish-bashkėluftėtarėve. Disa prej tyre lanė PDK-nė, duke u shpėrndarė nė parti mė tė vogla, disa tė tjerė u bėnė “radioaktivė” pėr shkak tė pėrfshirjes sė tyre nė korrupsion apo krime lufte. Kėshilltarėt kryesorė tė sotėm tė Thaēit i takojnė shtresės urbane tė arsimuar nė perėndim, me lidhje tė mira ndėrkombėtare, njohje digjitale dhe me pikėpamje progresive.
Pallatet dhe biletat false shqetėsojnė shėrbimet sekret shqiptare
17 shtator-Ekspertė tė anti-terrorit, por edhe ata tė SHISH kanė zbirtur nė terren dhe dy nga opsionet janė ose mbajtja nėn vėzhgim tė katėr pallateve si dhe banorėve tė tyre, ose zbrazja e pallateve disa orė para ndeshjes, transmeton javanews
Lu: Lufta kundėr krimit tė dalė mbi interesat politike
16 shtat0r-Pėr Shtetet e Bashkuara krimi mbetet krim dhe si i tillė trajtohet njėsoj. Ndaj nė fjalėn e rastit, konferenca “Antidroga, njė histori suksesi” nuk ishte njė pengesė pėr kryediplomatin amerikan nė Tiranė tė fliste edhe pėr korrupsionin dhe ndihmėn amerikane nė kėtė drejtim.
Basha: Droga, nė tė gjithė vendin. Narkotrafikantėt, nė Parlament
16 shtator-“Ka caktuar narkotrafikantėt nė administratė, nė Parlament, kryetarė bashkie. Emblema e Ramės janė roshėt, bushėt, bardhėt, ndonėt, peēėt e tė tjerė. Trafikantė tė dėnuar apo tė ndjekur qė administrojėn sot territore me pushtetin qė u dha Edi rama”, deklaroi kreu i PD.
Rama: Lufta ndaj drogės, njė sukses
16 shtator- “Gjithēka sot u shfaq kėtu dhe fatmirėsisht mori vulėn e dy partnerėve, dy ambasadorėve qė u pėrfshin drejt pėr drejtė nė emėr tė shteteve tė tyre nė kėtė pėrpjekje, nuk besoj se ishin gėnjeshtra dhe nuk besoj tė fusin ambasadorin amerikan tek ligji pėr dekriminalizmin”.
Ish-ushtaraku serb kėrcėnon Vuēiqin me varje nė shesh!
16 shtator-Pėrndryshe, Poēuēa nė shkurt tė kėtij viti, ėshtė arratisur nga Serbia para se tė shpallej flet-arresti pėr tė nga prokuroria, pasi kishte kėrcėnuar gratė nė tė zeza, nė atė kohė ai ishte zėdhėnės i njėsisė anti-terror pranė MUP-it tė Serbisė.
Dramė nė qiell: Bombarduesit rus dhe turq zihen nė ajėr, zmbrapsen rusėt
06 Tetor - Avionėt rus janė detyruar qė tė kthehen prapa, ka njoftuar ministria e jashtme nė Ankara sot. Incidenti ka ndodhur tė shtunėn. Ambasadori rus nė Ankara ka reaguar ashpėr ndaj kėtij incidenti.
Francė, fillon gjykimi i 35 shtetasve nga Maqedonia, Shqipėria dhe Kosova
06 Tetor -Nė qytetin francez Nansi ka filluar gjykimi i 35 personave tė dyshuar pėr tregti me drogė, mes tė cilėve janė edhe tre shtetas tė Maqedonisė.
Sulmet nė Siri, Rusia neglizhon thirrjet e BE, NATO dhe Turqisė
Rusia ka neglizhuar ēdo paralajmėrim e thirrje nga BE, NATO e Turqia, rreth fushatės bombarduese nė hapėsirėn ajrore turko-siriane.
Supermakina humbet kontrollin, 26 tė plagosur nė Maltė (VIDEO)
05 Tetor - Gara me vetura shkakton incident ku la tė plagosur 26 persona , 6 prej tyre nė gjendje kritike
NATO-ja dėnon shkeljen e hapėsirės ajrore turke nga Rusia
05 Tetor - Sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s, Jens Stoltenberg, dėnoi sot shkeljet e papranueshme tė hapėsirės ajrore turke nga ana e avionėve luftarakė rusė.
Tė rinjtė sfidojnė pishinėn e vdekjes (VIDEO)
Para se ata tė hidhen pishinėn e vdekjes, uji ėshtė shumė i qetė, por vetėm pak sekonda pasi ata notojnė nė tė dhe ngjiten mbi shkėmbinjtė qė e rrethojnė pishinėn e frikshme, niveli i ujit rritet papritur dhe 3 tė rinjtė bien sėrish nė ujin tashmė tė egėrsuar sė tepėrmi.
Obama: Sulmet ruse forcojnė shtetin islamik (VIDEO)
Presidenti amerikan Barack Obama tha se fushata ruse e bombardimeve nė Siri nė mbėshtetje tė Presidentit Bashar al-Assad vetėm sa po e forcon Shtetin Islamik.
SHBA, Plumba nė Kolegj, vriten 15 persona, 20 plagosen (VIDEO)
SH.B.A, 02 Tetor - 15 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 20 tė tjerė kanė mbetur tė plagosur si pasojė e tė shtėnave me armė nė kolegjin Umpqua nė Oregon tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
SHBA: Pėrkujtohet 11 shtatori, sulmi i radikalėve islamistė
11 shtator-Presidenti Barak Obama, do ta shėnojė kėtė pėrvjetor, me njė vizitė nė njė bazė ushtarake nė Maryland, pėrderisa Sekretari i Mbrojtjes, Ash Carter, do t’i bashkėngjitet zyrtarėve tė tjerė, nė njė pėrkujtim nė Pentagon.
Nė cilin qytet turk jetojnė mė shumė shqiptarė?
8 shtator-Historia nė bursa ėshtė thuajse e gjallė, pasi asgjė nuk ėshtė prishur, qė prej themelimit tė saj si kryeqyteti i parė i shtetit osman nė mes tė 1335 dhe 1413.
Sulmi nė tren nė Paris, mblidhen ministrat e Brendshėm europianė
29 gusht-Pasagjerėt arritėn tė neutralizonin njė person tė armatosur, duke e rrėzuar nė tokė. Prokurorėt francezė kanė akuzuar 25-vjeēarin maroken, Ayoub El- Khazzani si tė lidhur me sulmin.
Sulm nė Irak, 12 persona tė vrarė
26 korrik-Kryetari i Tuz Khurmatu, Ali al-Huasaini, tha se njė sulmues vetėvrasės shpėrtheu jelekun e tij tė ngarkuar me eksploziv nė njė pishinė ku dhjetėra burra dhe fėmijė po notonin. Njė sulmues i dytė shpėrtheu eksplozivėt nė njė motor, nė hyrje tė pishinės, teksa viktimat po largoheshin.
Shpėrthim nė Suruē tė Turqisė, 28 tė vrarė
20 korrik-Ngjarja ka ndodhur nė qytetin jugor Suruē, nė kufi me Sirinė, nė momentin kur nė qendrėn Federata e Socialistėve tė Rinj po zhvillohej njė aktivitet e ku tė pranishėm ishin rreth 300 vetė.
Vdes edhe kosovari i pestė nė Kazakistan
16 korrik-“Viktima ėshtė Hajrush Hoti, dhe ai ka ndėrruar jetė sot nė orėn 10 sipas kohėn tonė”.
“Mehmet Kosova” kapet “mat’
14 korrik-Edhe pse aktori nuk e ka pranuar lidhjen zyrtarisht, por mediat nė Turqi ka disa muaj qė shkruajnė pėr kėtė lidhje.
Koreja e Veriut konfirmon ekzekutimin brutal tė ministrit
14 korrik- Ai kishte mė pak se njė vit qė ishte vendosur nė kėtė post tė rėndėsishėm, por u ndėshkua pasi tregoi mungesė respekti dhe besimi tek lideri Kim Jong Un.
Jeta e pabesueshme e Armikut Publik nr.1
14 korrik-Ajo ėshtė qytetare amerikane dhe nuk ka akuza ndaj saj. Coronel ėshtė mbesa e Nacho Coronel, njė trafikant i njohur, qė u vra gjatė njė shkėmbimi zjarri me ushtrinė meksikane.
Itali:Polici vret tre persona pėr vendparkim
13 korrik-Sipas policisė italiane, Pezzella ka dalė nga shtėpia dhe ka filluar tė grindet me fqinjėt, tė cilėt ishin pronarė tė njė dyqani fruta-perimesh, pėr njė furgon qė sipas tij nuk ishte parkuar aty ku duhej.
Mediat serbe: Deklasuam Shqiperinė
09 Tetor - E pėrditshmja serbe Kurir.rs shkruan: “Serbia me golat e Kolarov dhe Ljajic deklason Shqipėrinė.
Lorik Cana: Une jam fajtor per humbjen
09 Tetor - Kapiteni i Kombėtares shqiptare, Lorik Cana ka thėnė se ai e merr pėrgjegjėsinė pėr humbjen ndaj Serbisė, pasi duhej tė ishte mė kėmbėngulės pėr tu rreshtuar mė mirė.
Ky ėshtė ekipi i Shqipėrisė etnike (Foto)
08 Tetor - Formacioni i De Biasit sonte qė luajnė kundėr Sėrbisė e kanė prejardhjen nga gjitha vendet ku flitet Shqip
Nis hyrja e tifozėve nė ‘Elbasan Arena’, masa tė rrepta tė sigurisė (Foto)
08 Tetor - Ka nisur hyrja e tifozėve nė stadiumin “Elbasan Arena”.
Modelja serbe: Jam marrė vesh me Ramėn, Serbia fiton 2:1
08 Tetor - Modelja serbe, Natas Saviaj ka thėnė se ėshtė marrė vesh me Edi Ramėn pėr rezultain e ndeshjes Shqipėri-Serbi.
Konfirmon Vucic: Nuk shkoj nė Elbasan.. Nuk lejohet asnje simbol i Kosoves
08 Tetor - Megjithėse kishte premtuar, nuk do tė jetė pranė lojtarėve serbė. Kryeministri i Serbisė, Aleksandar Vucic nuk do tė udhėtoj pėr nė Elbasan Arena pėr ta ndjekur ndeshjen Shqipėri-Serbi.
Talenti shqiptar nga Tetova, Halimi nė Akademinė e AS Roma
12 gusht-Pjesė e kėtyre tė fundit ishte dy vite tė plota, ndėrsa vitin e fundit kaloi nė radhėt e Teteksit po nga Tetova.Pas ndeshjeve mbresėlėnėse nė kėto klube Halimi mori njė ofertė nga menaxheri i mirėnjohur shqiptar nga Tirana, Andi Zorba
KF Shkėndija : Abdylmenaf Bexheti president i ri
20 korrik - Z. Lazim Destani ka sjellė pėrforcime nė strukturėn e klubit duke e emėruar nė postin e presidentit Prof. Dr. Abdylmenaf Bexhetin.
Drejtėsia erdhi nė vend, Shqipėria merr tri pikė
10 korrik-Dhėnia e tri pikėve nė tavolinė nga CAS, pas akteve tė dhunshme dhe raciste tė tifozėve serbė qė provokuan ndėrprerjen e ndeshjes Serbi-Shqiperi nė Beograd, tashmė i ka ngjitur kuqezinjtė e Shqipėrisė nė vendin e dytė nė Grupin I me 10 pikėt e grumbulluara, po aq sa edhe Danimarka, shkruan sportal.
Shkendija barazon me Aberdeen
03 Korrik - Pėrkundėr dominimit tė plotė tė takimit, skuadra shqiptare gjashtė minuta para pėrfundimit tė takimit barazoi rezultatin me golin e realizuar nga Kirovski
Hasani: Mund edhe te fitojm Aberdeen
01 korrik - “Shkėndija gjendet para njė sfide evropiane. Aberdeen gjithsesi se ėshtė ekip i fuqishėm, por ne kemi atutė tona. Nuk duhet tė kemi frikė, por tė besojmė nė vetėvete dhe tė shpresojmė nė sukses.
Duro:Ata janė favorit, ne do tė kėrkojmė rastin tonė
01 korrik - “Hasani dhe Ibraimi janė pėrforcime tė mėdha pėr ekipin ton, por na janė bashkuar mė vonė nė pėrgatitje.
Dentisti turk arbitėr nė ndeshjen Shkėndija-Aberdeen
01 Korrik - 38 vjeēari Tolga Özkalfa do tė jetė arbitri kryesor i takimit, ndėrsa asistentė do tė ketė bashkėkombasit e tij Ekrem Kan dhe Ibrahim Bozbej.
Zyrtare: Besart Ibraimi dy vite nė Shkėndijė
Super pėrforcim pėr ‘kuqezinjtė’ qė arrijnė tė sigurojnė pėr dy vite shėrbimet e sulmuesit 28 vjeēar Besart Ibraimit, i cili vitin 2009 u votua si futbollisti mė i mirė nė Maqedoni.
Zyrtare: Rikthehet Ardian Cuculi te Shkėndija (FOTO - VIDEO)
Ardian Cuculi firmos kontratė dy vjeēare me klubin Shkėndija, duke u rikthyer nė skuadėr vetėm 12-tė muaj pasi u largua drejt Partizanit tė Tiranės.
Zyrtare - Granit Xhaka vendosi se ku do tė luaj sezonin e ardhshėm
1 Qershor - Pėr mesfushori Kosovar Granit Xhaka u interesuan shum klube tė medha europiane por ai vendosi se ku do tė luaj pėr sezonin e ardhshėm.
Shtyhet pėr tė martėn ndeshja Shkėndija-Vardari
10 Maj - Situata e tensionuar nė Kumanov anulon ndeshjen e futbollit Shkėndija - Vardari, ndeshja do tė luhet tė Martėn nė stadiumin e qytetit nė Kėrēovė.
Renova fitoi Metalurgun nė Shkup
Skuadra e Renovės ka shėnuar fitore tė rėndėsishme 2:1 nė transfertėn me Metalurgun nė Shkup, duke marrė tre pikė tė rėndėsishme nė luftėn pėr pozitat qė sigurojnė pjesėmarje nė Kupat Evropiane.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio