Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
Tė dielėn akrepat e orės zhvendosen 60 min pėrpara, flemė 1 orė mė pak
27 Mars - Ky ndryshim i orės do tė ndodhė nė orėn 02:00 tė mėngjesit tė datės 30 mars ku akrepat do tė zhvendosen dhe ora do tė shėnojė 03:00.
Edhe Agnesa Vuthaj solidarizohet me tetovaret
27 Mars - Me fėmijėt dhe nėnat e qytetit mė tė helmuar nė Evropė! AJĖR PĖR TETOVĖN.
Dramė nė Gostivar
26 Mars - njė person i panjohur ėshtė ngjitur nė tarracėn e njė shtėpie, e ka hapur me dhunė derėn dhe ėshtė futur nė shtėpi duke marr me vete 300 euro nga ēanta.
Zaev: Kemi prova per deshtimin e regjistrimit, Monstren dhe Nikola Mladenovin
26 Mars - “Pėr rastin e vdekjes sė Nikola Mlladenov, pėr ‘Monstrėn’ dhe pėr raste tė tjera… Qytetarėt duhet ta dinė tė vėrtetėn. Kemi dokumente dhe prova se ēfarė ka ndodhur me regjistrimin”, deklaroi Zaev.
Aksidentohet 29 vjeēari nga Tetova
26 Mars - Mbrėmė nė udhėkryqin e Bulevardit tė Ilindenit dhe Dervish Carra , rreth orės 22 40 minuta vetura e tipi Pasat me targa tė Tetovės e drejtuar nga ana e vozitėsit J.A. i lindur nė vitin 1963 ka aksidentuar kėmbėsorin F.I.
Grupi “Kėpurdhat” nga Tetova kėrkon votėn tuaj
26 Mars - Grupi nga Tetova, “Kėpurdhat”, ėshtė bendi i vetėm shqiptar pjesėmarrės nė konkursin “Converse Rubber Tracks” qė mbahet nė Novi Sad tė Serbisė.
Sot do tė shpėrthej “bomba” e 14 e Zaevit
26 Mars - Ndryshe lideri i LSDM-sė pėr agjencinė bullgare tė lajmeve “Focus” Zevi tha se do tė publikojė ēdo gjė qė posedon pėr rastin “Monstra”, kur nė Liqenin Smilkovcė
BDI kėrkon tė jetė pjesė e dialogut VMRO-LSDM, qė do tė zhvillohet me mbikėqyrje ndėrkombėtare
26 Mars - Sekretari i Pėrgjithshėm i BDI-sė, Abdilaqim Ademi tha se situata politike duhet tė ndiqet me urtėsi dhe menēuri dhe se kongresit do ti do i propozohet qė edhe BDI-ja tė jetė pjesė e dialogut me mbikėqyrje ndėrkombėtarėve.
Thaēi takoi ambasadorin e Turqisė
25 Mars - Kryetari i Partisė Demokratike Shqiptare Menduh Thaēi sot nė selinė e tij priti ambasadorin turk Omyr Sholendil
Emisioni i Vasko Eftov-it ishte i bazuar nė propagandėn serbe
25 Mars - Eftov i dha mundėsi ish shefit tė shėrbimit sekret ushtarak serb, Stevan Gjoroviq, pėr tė dezinformuar, fyer dhe shpėrlarė trurėt shqiptarėve tė Maqedonisė
Zvicėr: Gjendet i vdekur njė shqiptar nga Gostivari
25 Mars - Albinfo.ch mėson se i ndjeri ėshtė shqiptar R.B. me origjinė nga Gostivari i Maqedonisė. Rreth orės 02:45 sigurimi i njė lokali kishte alarmuar policinė e Cyrihut
PDSH: BDI vret natėn e qan ditėn!
24 mars-Por nėse mendoni qė krimi i tyre pėrfundon kėtu, e keni gabim. Ende nuk i njihni mirė kėta tė BDI-sė. BDI-ja vazhdon me sistemin e saj te vjetėr tė punės, ministrat e BDI-sė “vrasin” natėn e deputetėt e BDI-sė qajnė ditėn.
Ahmeti takon Ambasadorin Turk
24 mars- Kryetari Ahmeti theksoi gatishmėrinė pėr intensifikim tė bashkėpunimit me autoritet turke nė drejtim tė zmadhimit tė shkėmbimit tregėtar, bashkėpunimit ekonomik dhe investimeve turke nė veēanti nė pjesėn veriperendimore tė Maqedonisė.
Nė USHT u promovua libri ,,Feriz Guri - Uragani i UĒK-sė”
24 mars-Rektori i Universitetit Shtetėror tė Tetovės, Prof. dr. Vullnet Ameti, babait tė dėshmorit tė kombit Feriz Guri, Faik Guri, i ndau njė dhuratė. Ndėrsa shoqata e dalė nga lufta e UĒK-sė, dega nė Kaēanik, i ndau mirėnjohje Rektorit tė USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ametit, Prof. Emin Kabashit, si dhe Prof. dr. Nusret Pllanės. Kėto mirėnjohje u ndanė pėr kontributin e dhėnė nė tė gjitha veprimtaritė kombėtare.
Shėnim i Ditės botėrore tė tuberkulozit
24 mars-Ngjarja, si edhe viteve tė kaluara, ėshtė organizuar nga Mekanizmi i koordinuar kombėtar me mbėshtetje tė Ministrisė sė Shėndetėsisė, pėrmes programeve tė mbėshtetura nga Fondi global pėr luftė kundėr HIV-SIDA, tuberkuloz dhe malaria, si dhe Instituti pėr sėmundje tė mushkėriv
30 raste tė dhunės familjare nė Tetovė dhe Gostivar
24 mars-Marjan Josifovski, zėdhėnės i SPB-sė nė Tetovė theksoi se megjithė kėtyre rasteve, kohėve tė fundit viktimat kanė nisur qė ti denoncojnė ato pranė organeve tė rendit dhe se policia ka ndėrmarrė masa pėr ndalimin e autorėve tė dhunės.
Propozim-ligji pėr tabletė pėr studentė nė seancė kuvendore
24 mars- Propozimi pėr miratim tė ligjit mes tjerash konsiderohet edhe si stimulim i drejtpėrdrejtė pėr kompanitė tė cilat janė pjesė e sektorit tė TI-sė.Pėr realizim tė kėtij ligji nevojiten 96.000.000 denarė, mjete tė cilat janė siguruar nga Buxheti i Ministrisė sė Shoqėrisė Informatike dhe Administratės.
Zaev: Shuma e parcelave qė lakmon Gruevski kap vlerėn 17 milion euro
23 Mars - Zaev tha se tani mė u bė qartė se si ėshtė qeverisė dhe peng i kujt ka qenė shteti pėr 9 vite me radhė. Ai tha se nuk do tė lejomė mė qė tė gėnjej Nikolla Gruevski.
Dėshmitari Miletiq: Kam parė shumė shqiptarė tė vrarė
25 Mars - Ai ishte ftuar nga policia serbe qė tė bėjė shikimin e vendit tė ngjarjes, pas vrasjes sė mbi 20 shqiptarėve, nga policė rezervistė, paramilitarė e ushtarė serbė,
Nė Beograd sot u dogjėn flamujt e NATO-s, SHBA-sė, BE-sė e Kosovės
24 Mars - Disa qindra mbėshtetės tė Partisė Radikale Serbe (SRS), janė mbledhur sot para ish-Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Beogradit pėr tė protestuar nė 16 vjetorin e fillimit tė bombardimeve tė NATO.
16 vjet nga fillimi i bombardimeve tė NATO-s
24 mars-Pėrfshirja e Aleancės Veri-Atlantike nė luftėn e Kosovės ka mundėsuar, pas fushatės 78-ditėshe, dėbimin e forcave serbe nga Kosova, kthimin e gati njė milion refugjatėve shqiptarė dhe instalimin e njė administrate ndėrkombėtare, e cila ka administruar vendin deri nė shpalljen e Pavarėsisė sė Kosovės, mė 17 shkurt 2008.
Rama: Mbajtja e Kosovės nėn regjimin e vizave, turp pėr BE-nė
23 mars-Kryeministri Rama tha se shqiptarėt e Preshevės kanė kėrkesa parimore pėr tė jetėsuar tė drejtat e tyre. Ai tha se realizimi i drejtave tė shqiptarėve nė Preshevė tė jenė nė proporcion me tė drejtat e serbėve nė Kosovė.
Mbledhja e qeverive shqiptare, Shkupi dhe Presheva me porosi
23 mars- Ndėrsa, Lėvizja “Vatra” qė pėrfaqėson ēėshtjen e shqiptarėve tė Luginės sė preshevės kėrkoi nga Qeveria e Shqipėrisė dhe ajo e Kosovės, tė fokusohen tek zhvillimet shqetėsuese nė Luginėn e Preshevės,.
Lufta e pasluftės
22 mars-Pėr pasojė, pakėnaqėsi tė shumta janė shfaqur pas publikimit tė listave pėr pesė zona operative, atė tė Llapit, Karadakut, Nerodimės, Shalės e Pashtrikut.
Refuzohen ish-luftėtarėt me libreza tė veteranėve tė UĒK-sė
Prishtinė, 21 Mars - Shkėlzen e Bekim Gashi nga Komuna e Klinės janė shprehur tepėr tė revoltuar, ngase emri i tyre nuk gjendet nė listat e veteranėve tė Zonės Operative tė Pashtrikut.
Opozita sot protestė nė Tiranė: Tė ikė Meta
19 mars-Kreu i grupit parlamentar demokrat Edi Paloka iu bashkua protestuesve duke mbajtur njė fjalė para tyre. Paloka u kėrkoi tė mos ndėrprisnin protestėn e tyre, pasi mė tej do t’i bashkohen edhe deputetėt e opozitės. Kjo sipas Palokės, pasi tė mbanin njė fjalė tė shkurtėr nė sallėn e Parlamentit.
Tronditet Serbia: Vajza serbe u konvertua nė myslimane
15 mars-“Edhe pse tash jetoj vetėm nė njė banesė me qera, nuk heqi dorė. Fuqia e fesė dhe dashuria pėr islamin mė jep forcė qė tė jem shembull pėr tė rinjtė”, thotė Hyrija.
Jahjaga e dekoroi gjenerallejtėnant Kadri Kastratin me “Urdhrin e Pavarėsisė”
13 mars-“Nėn udhėheqjen tuaj e kemi parė FSK-nė tė ngritet mbi ēdo sfidė, tė fuqizohet dhe tė kalojė barriera fizike, me shtrirjen e dorės sė ndihmės secilit qytetar tė Kosovės. Ju keni dhėnė kontribut tė ēmueshėm pėr ndėrtimin e vizionit pėr tė ardhmen e FSK-sė dhe transformimin e kėsaj force nė Forcat e Armatosura tė Kosovės, njė pėrgjegjėsi qė u mbetet ta jetėsojnė pasardhėsit tuaj”, tha Presidentja Jahjaga.
OKB s’mund ta formojė Gjykatėn Speciale
11 mars-Sipas tij, nėse nuk kalon nė Kuvendin e Kosovės e Kosovės, Gjykata Speciale nuk mund tė formohet nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara, pasi qė OKB-ja nuk ka mandat pėr tė formuar njė gjykatė tė kėtij lloji.
Kryeministri kosovar Mustafa pėr vizitė nė Shqipėri
9 mars-Gjatė vizitės, kryeministri Isa Mustafa po ashtu do tė zhvillojė takime edhe me personalitete tjera tė shquara tė jetės politike e akademike nė Republikėn e Shqipėrisė.
Deputeti Tom Doshi merret nė mbrojtje nga policia
8 Mars - Deputeti Doshi pasi kishte marrė dijeni se donin ta ekzekutonin, kishte shtuar forcat e sigurisė pranė vetes dhe qė nga shtatori lėvizte me “Audi”-n e blinduar.
8 Marsi, deputetet shqiptare sot nė Prishtinė nė seancė tė pėrbashkėt
8 mars- Nė njė njoftim nga Kuvendi i Kosovės bėhet e ditur se "nė shenjė tė 8 marsit, Ditės sė Grave, mbahet seancė e pėrbashkėt e deputeteve tė Kuvendit tė Republikės sė Kosovės me deputetet nga Shqipėria dhe Maqedonia, si dhe gratė politikane nga Mali i zi dhe Presheva."
Qazim Osmani, pėr 3.5 milionė euro synon ta blejė vilėn e Millosheviqit!
07 Mars - Qazim Osmani, i njohur si Feliksi, e i pėrfolur pėr lidhjet e tij me yjet serbe, ka bėrė vizitė nė shtėpinė luksoze tė Sllobodan Millosheviqit, pronar i sė cilės synon tė bėhet
Vetėvaret shqiptarja 20 vjeēare, nėnė e foshnjes tė sapolindur
07 Mars - Njė 20-vjeēare, nėnė e njė foshnje tė sapolindur, ka humbur jetėn sot nė Elbasan, pasi ėshtė flijuar nė rrethana depresioni.
Shqiptari pėrdorte gruan dhe vajzat qė tė bėjė tregti me heroinė
1 Mars - Njė bandė e trafikimit tė drogės, e drejtuar nga njė shqiptar, ėshtė shkatėrruar nga policia greke.
SHBA-tė i deportojnė 150 serbė pėr shkak tė krimeve tė luftės
1 mars-Zyrtarėt e imigracionit kanė arritur deri tek tė dhenat nė lidhje tė rreth 150 personave nga Bosnja tė cilėt aktualisht jetojnė nė SHBA dhe tė cilėt kanė marrė pjesė nė masakrėn e Srebrenicės nė vitin 1995. Besohet se tė gjithė kėta janė serbė.
Bebja me numrin 12 nė ballė
27 Mars -Mjekėt kanė mbetur tė shokuar kur e kanė parė fėmijėn. Ai lindi nė njė spital nė Afrikėn e Jugut
Tragjedi nė Zvicėr: Vdes 23 vjeēari nga Rahoveci
27 Mars - Ėshtė fjalė pėr njė tė ri 23 vjeēar, mashkull, banor i regjionit tė Lozanės. Mėsohet jo-zyrtarisht se i ndjeri ėshtė nga familja e njohur Orllati, pronarė tė njė kompanie tė madhe e tė suksesshme tė ndėrtimit nga Lozana
Kush mund te fitoje ne Eurovizion 2015?
27 Mars - Faqja Oikotimes.com na njeh me tė favorizuarit: Suedia, Italia dhe Estonia janė shtetet qė mund ta fitojnė ēmimin e madh.
Meren ne pyetje prinderit e kopilotit Lubitz
27 Mars - Informata thonė se kapiteni, pasi nuk mund tė hynte nė kabinė, i kishte rėnė numrit pėr situata emergjente pėr tė hapur derėn, por kopiloti e kishte mbyllur sėrish kabinėn
Avioni gjerman rrėzohet nė Francė, 148 viktima.
24 mars-Ka zėra se avioni i 'GermanWings', i rrėzuar nė jug tė Francės, po udhėtonte shumė ulėt. Sipas 'France Info', avioni ėshtė pėrplasur nė kuotėn e 1800 metrave, ndėrkohė qė lartėsia e malit ku ėshtė rrėzuar arrin nė 3 mijė metra.Vendi i aksidentit ėshtė i vėshtirė pėr t'u mbėrritur, pasi ėshtė njė zonė me terren tė ashpėr.
Angela Martini: Nė jetėn time e kam pasur vetėm njė mashkull shqiptar. Cilin?
17 Mars - Top modelja e famshme shqiptare Angela Martini ,para njė kohe ka pas deklaruar,se vetėm njė mashkull shqiptar e ka pasur nė jetėn e saj
Shqiptari vret bullgarin pėr prostitucion nė Hamburg
16 Mars - Njė shqiptar i moshės 22 vjeēare ka ekzekutuar njė shtetas bullgar me njė pistoletė tė kalibrit 7,65 me disa plumba.
Rusi: Dy tė arrestuar lidhur me vrasjen e Nemtsovit
07 Mars - Dy persona tė dyshuar janė arrestuar lidhur me vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov, i cili ėshtė vrarė mė 27 shkurt nė Moskė
Nuk bėhet fjalė pėr fustanin e as pėr vajzėn, por pėr diēka shumė serioze
07 Mars -“Ushtria e Shpėtimit”, organizatė ndėrkombėtare, pjesė e kishės katolike, kanė lansuar njė fushatė kundėr dhunės nė familje, duke pėrdorur llojin e fustanit i cili bėri bujė nėpėr rrjetet sociale
Aksident me motorēikletė , njė i lėnduar rėndė
28 Shkurt - Njė motorēiklist ka humbur kontrollin e motorēikletės dhe ėshtė rrezuar ku ka marrė lėndime tė rėnda
Merkeli dėnon vrasjen e politikanit tė njohur rus
28 Shkurt - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenė e para qė ka dėnuar vrasjen e politikanit tė njohur rus
Vetura shkel vajzėn pėr vdekje (VIDEO +18)
28 Shkurt - Njė vajzė duke dalur me vrap nga shtėpia e sajė ėshtė shkelur nga njė veturė ku e ka lėnė menjėher tė vdekur
iPhone i eksplodon nė xhep, padit Apple-in
28 Shkurt - Njė burrė ka pėsuar djegie tė shkallės sė tretė pasi iPhone 5C i ka eksploduar nė xhep ndėrsa ka paralajmėruar se do tė padisė kompaninė Apple.
Rusi, qėllohet pėr vdekje lideri i opozitės, Boris Nemtsov
Politikani rus, Boris Nemtsov, njė prej figurave kryesore tė opozitės, ėshtė qėlluar pėr vdekje
Dy vajza rrihet kurse e treta nxjer pistoletėn dhe ja vendon nė kokė (VIDEO +18)
27 Shkurt - Dy vajza rihen pėr njė djalė nė moment shfaqet nėna e njėrės nga vajzat dhe e nxjer pistoletėn dhe ja vendon nė kokė vajzės tjeter
Schumacher shet shtėpinė e tij nė Norvegji pėr 2.8 milion euro (FOTO)
27 Shkurt - Michael Schumacher ka shitur shtėpinė e tij tė pushimit nė malin norvegjez pėr 2.8 milionė euro
Shqiptaret mė tė bukurat nė botė pas Brazilit e Rusisė (FOTO)
27 Shkurt - Femrat shqiptare zėnė vendin e 3-tė pėr bukuri nė botė
Momenti kur nė ring grushtojnė edhe spektaktorėt! (FOTO)
26 Shkurt - Spektatorėt hyjnė nė ring dhe grushtohen ndėrmjet veti , kjo ndodh ne Anglinė veriore
Krasniqi pėson nga Braehmer, Xhila kampion nė versionin GBU World
22 mars-Haxhi Krasniqi kishte disa goditje tė forta nė raundin e nėntė, por gjermani pavarėsisht se ishte gati tė rrėzohej arriti tė qėndronte nė kėmbė. Pėrpos kėsaj gjermani “dridhi” Krasniqin qė pėsoi nokdaun.
Barcelona pėrjashtohet nga La Liga?
17 Mars - Tashmė gjithēka fillon tė marrė njė kahje akoma mė serioze pėr klubin e Barcelonės!
Shkėndija barazon me Bregallnicėn
15 mars-Rezultati pėrfundimtarė nga ky takim ishte 0-0.Kėshtu ekipi tetovarė nuk arriti qė tė vazhdojė me fitoret tė cilėt u shėnoi nė dy ndeshjet paraprake.
Ēmenduri nga Chelsea, 100 milionė pėr Balen
Chelsea u eliminua nga Liga e Kampionėve por ky eliminim si duket vetėm i ka motivuar londinezėt.
Shkėndija shėnon fitore me Pelisterin
11 mars-Shkėndija ka kaluar nė epėrsi nė minutėn e 56 tė pjesės sė dytė pėrmes Kirovskit, kurse goli i dytrė ėshtė shėnuar nė minutėn e 93 nga futbollisti Salazar.
Renova shėnon fitore
10 mars-Tė dy golat nė kėtė ndeshje i ka shėnuar Izair Emini, nė minutėn e 9 dhe tė 13. Nė minutėn e 24 futbollisti Mickovski ėshtė ndėshkuar me karton tė kuq, ndėrsa nė minutėn e 39 ekipi mysafir vetėm zvogėloi epėrsinė nė 2-1.
Shkėndija-Pelisteri luhet nė Kumanovė
Tetovė, 10 Mars - Ndeshja Shkėndija-Pelisteri nuk do tė luhet nė stadiumin e qytetit nė Tetovė por nė qytetin e Kumanovės nė stadiumin e Bashkimit, kjo pėr shkak tė fillimit tė rikonstrumit tė stadiumit nė Tetovė.
Skandal: Barcelona sėrish nė gjyq , keqpėrdor 100 milion euro
2 Mars - Sandro Rosell, Juan Laporta dhe dy drejtorėt e fundit tė Barcelonas do tė paraqiten sėrish nė njėrėn nga gjykatat nė Barcelonė.
Ish presidenti i Parmės: Shqiptari mė mashtroi
28 Shkurt - Kanė filluar kėrcėnimet pėr ish-presidentin e Parmės, pasi klubi emilian ndodhet nė njė kaos tė vėrtetė.
Ish presidenti i Parmės: Shqiptari mė mashtroi
28 Shkurt - Kanė filluar kėrcėnimet pėr ish-presidentin e Parmės, pasi klubi emilian ndodhet nė njė kaos tė vėrtetė.
Hidhet shorti nė Europa League
27 Shkurt - Ėshtė hedhur shorti pėr 1/8-ėn e finales nė Europa League.
Messi , Pique dhe Fabregas nė kazinon e Londrės
23 Shkurt - Lionel Messi, Gerard Pique e Cesc Fabregas kanė shkuar nė kazino nė Londėr
Tronditet futbolli Spanjoll
23 Shkurt - Nje ngjarje e rende ka ndodhur mbreme gjate ndeshjes Elche vs Real Madrid
‘Mbeta i habitur nga humbja e Barcelonės’
23 Shkurt - Carlo Ancelotti ka mbetur i habitur nga humbja e Barcelonės.
Berlusconi nuk e shet Milanin pėr njė miliard euro!
Klubi i Milanit ka mohuar edhe njė herė njoftimet se kompania e Silvio Berlusconit, Fininvest, planifikon tė shesė pjesėn mė tė madhe tė aksioneve tė klubit italian.
Perez vendosi: “Po e shesim Ronaldon”
13 Shkurt - Cristiano Ronaldo mund tė shitet nė verė. Ky ėshtė vendimi qė sė fundi e ka marrė Florentino Perez.
E pabesueshme: Ja sa euro e shiti Taēi Parmėn
10 Shkurt - Skuadra e Parmasė mė nuk ėshtė nė duart e shqiptarėve. Kėta tė fundit ia kanė shitur klubit italian Giampetro Manentit pėr 1 euro.
Shkarkohet trajneri i Barcelonės
9 Shkurt - Krerėt e Barcelonės kanė marrė njė vendim tė rėndėsishėm pėr tė ardhmen e klubit.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio