Home / AutoTech

AutoTech

Zbulohet Porsche i parë 100% elektrik (FOTO)

Me rastin e 70-vjetorit të markës, Porsche ka zbuluar makinën e saj të parë 100% elektrike. Drejtori ekzekutiv i Porsche deklaroi se ky mjet do të quhet Porsche Taycan. Kësaj supermakine do t’i duhen vetëm 3,5 sekonda për të arritur nga 0 në 100 km/h, ndërsa shpejtësia maksimale e saj …

Më tepër »

Iphone 9 do t’i mposhtë të gjithë

Gjenerata e re e Apple, Iphone 9 mund të jetë shumë më i shpejtë dhe bateria e tij mund të zgjasë shumë më tepër krahasuar me rivalët. Raportohet se Apple ka filluar prodhimin e një procesori të fuqishëm që do t’u vendoset telefonave që do të nxjerrë në shitje këtë …

Më tepër »

Sony rikthehet në lojë me modelin e ri të Xperia?

Kur është fjala për telefonat e mençur, thuhej se Sony “nuk është duke përmirësuar linjën e prodhimit të tyre aq shpejt”, dhe këtë kompania ka pranuar. Citimi u përfshi në një rrëshqitje të informatës, të parë në blogun e Xperia, që ishte pjesë e një prezantimi dhënë gjatë ditës së …

Më tepër »

Audi e-tron Quattro është gati të hyjë në prodhim (Foto)

Produkti final, do të prezantohet më 30 gusht në Bruksel Prodhuesi gjerman Audi, është duke bërë përgatitje që të hyjë furishëm në tregun e makinave elektrike, ndërsa është në përfundimin e punimeve të e-tron Quattro, me të cilin do të rivalizojë Tesla Model X dhe Jaguar E-Pace, transmeton Telegrafi. Makina …

Më tepër »

Tech: ZTE ndërpret prodhimin e smartfonëve pas sanksioneve amerikane

Muajin e kaluar, Departamenti Amerikan i Tregtisë i urdhëroi kompanitë amerikane të ndalonin shpërndarjen e komponentëve të gjigantit kinez të telekomit ZTE. Arsyeja ishte shkelja e sanksioneve kundër Iranit nga ZTE. Në sfond, mosmarrëveshjet midis Pekinit dhe Uashingtonit lidhur me aksesin në teknologjinë e njohurive gjithashtu luajnë një rol. Përveç …

Më tepër »

Twitteri ndalon reklamat e kompanisë ruse

Twitter njoftoi sot se ka ndaluar reklamat e kompanisë ruse Kaspersky Lab, duke pretenduar se modeli i saj i biznesit shkel rregullat për reklamimin në platformën e rrjetit social, transmeton KP. Në shpjegim, Twitter gjithashtu deklaroi se SHBA pretendon se Kaspersky Lab ka lidhje me agjencitë ruse të inteligjencës.

Më tepër »

Arrin së shpejti iPhone i ri?

Pasuesi i iPhone X do të ketë ekran OLED, Face ID dhe ekran pa skaje, derisa iPhone X Plus do të ketë ekran 6.5 inç LCD, Face ID dhe ekran pa skaje me çmime të volitshme. Dy modelet e para nuk do të sjellin ndonjë befasi të papritur dhe mund …

Më tepër »

Muskujt e “Mercedes-AMG C 63” në Nju- Jork

Vetëm disa ditë pasi “Mercedes” ka prezantuar ndërhyrjet në versionet “C-Class Coupe” dhe “Cabriolet”, shefat kanë zbuluar modelet e përpunuara “C 63” – duke forcuar motorin e AMG-së me nëntë shpejtësi automatik. Shpejtësia maksimale e “Coupe” me fuqinë “S” është kufizuar në 289 KM/h. Kufizimet te “Estate’ dhe “Cabriolet” janë …

Më tepër »