Home / Gatojca

Gatojca

Faktet që nuk i dini për kafen

Shumica e pijeve energjike nuk përmbajnë aq shumë kafeinë sa kafet e Starbucks Mos besoni kur ju thonë që pijet e shtrenjta energjike janë më të forta sesa një filxhan kafe. Një kanaçe prej tyre zakonisht përmban 150 miligramë kafeinë, gjysmën e sasisë së një kafeje Starbucks grandé, që duhet …

Më tepër »

Supë e shpejtë domatesh për 10 minuta

Në rast se vendosni apo pëlqeni ta gatuani këtë supë pa qepë, koha e përgatitjes do të jetë edhe më e shkurtër ndërsa shkalla e vështirësisë më e lehtë! Përbërësit për 6-8 persona: 6 domate të thata, të ruajtura në vaj ulliri 2 thelpinj hudhër 3 kuti (nga 300 gr …

Më tepër »

Tartë me ananas

Frutat që do zgjidhni të shoqëroni këtë tartë janë në dëshirën tuaj. Mund të jenë fruta pylli të ngrira, ose çfardo tjetër që pëlqeni. Përbërësit për tavë 24 cm: Baza frola gati ose e përgatitur si më poshtë: 200g miell  100g gjalpe ne temperature ambienti  1 veze  60g sheqer  nje …

Më tepër »

Përgatisni në shtëpi: Sheqerpare

Përbërësit: 600 gram gjalpë, 1 kilogram miell, 11 të kuqe të vezëve 1 të bardhë të vezës, 200 gram sheqer Përgatitja: Miellit i shtohen 11 të kuqët e vezëve, 1 e bardhë e vezës dhe sheqeri. Përzihen mirë deri sa përbërja të marrë formën e kokrrave të orizit. Gjalpi shkrihet, …

Më tepër »

Bërxollë nga kërpudhat

Përbërësit: ▪ 250 g kërpudha ▪ 2 vezë ▪ tul të thatë të një fete buke ▪ pak qumësht ▪ 1 qepë e vogël ▪ 2 thelpinj hudhre ▪ një tufë majdanoz ▪ grimca buke ▪ erëza, kripë, piper, vaj ▪ një lugë miell Përgatitja: Kërpudhat, qepa, hudhra dhe fletët …

Më tepër »

Si të bëni kroasanë të shijshëm

Përbërësit: – 1 kg miell të butë tip 400, – 1 paketim tharmë të freskët (40 g), – 600 ml qumësht, – 1 lugë e vogël kripë, – 2 vezë, – 300 g djathë feta (apo djathë tjetër sipas dëshirës), – 100 g margarinë të shkrirë. Përgatitja: Tharmin me një …

Më tepër »

Si përgatitet boza

Boza përbëhet nga mielli i misrit, uji, tharmi dhe sheqeri. Nëse sheqeri zëvendësohet me mjaltë, atëherë do të përftohej pije e cila nuk do të jetë vetëm freskuese, por edhe ushqyese, transmeton Telegrafi. Përbërësit: – 500 g miell misri, – 5 litra ujë të vakët, – 20 g tharmë buke …

Më tepër »

Levrek i zier (mënyra I dhe II)

Është peshku më i preferuar për t’u zier. Duhet të jetë i madhësisë mesatare. Më poshtë jepen dy mënyra përpunimi të levrekut. Mënyra e parë: * 800 g levrek * 10 gota ujë * 2 lugë gjelle jo të plota, kripë të hollë * disa kokrra piper i zi * …

Më tepër »

Qofte me djathë

Përbërësit: – 500 g mish të bluar viçi, – 150 g mozzarella apo djathë tjetër, – Një copë bukë bajat, – Një qepë, – Një vezë, – Një thelb hudhre, – 2 lugë majdanoz të grirë, – Një lugë borzilok të tharë, – Një lugë mustardë, – Një lugë vaj …

Më tepër »

Tortelini me lëng

Përbërësit: ▪ 200 gr miell ▪ 2 vezë ▪ vaj ulliri ▪ kripë ▪ 400 gr mish (copa të ziera, gjoks pule, viçi etj.) ▪ 3 feta bukë (të zbutura në qumësht) ▪ djathë kaçkavall (i grirë) ▪ arrëmyshk ▪ 1 lit. lëng mishi ▪ piper Përgatitja Për pastën: Punojeni …

Më tepër »