Home / Lajme

Lajme

Matura shtetërore në Maqedoni u realizua me sukses

Maturantët i janë nënshtruar sot provimit të maturës shtetërore në lëndën e gjuhës dhe letërsisë në sesionin e qershorit. Sipas drejtuesve të shkollave procesi është zhvilluar pa probleme të theksuara.   “Nuk kemi vërejtje si nga ana e nxënësve po ashtu edhe nga ana e testatorëve gjithçka është në rregull. …

Më tepër »

Stanishev: Maqedonisë i duhen reforma urgjente

Ish-kryeministri bullgar, Sergei Stanishev, ka marrë pjesë në kongresin e 22-të të LSDM-së. Në fjalimin e tij Stanishev tha se, Maqedonia ka nevojë për reforma urgjente,   “Partia juaj ka luftuar për demokraci dhe sundim të së drejtës. Socialdemokratët e evropës ju mbështesin fuqishëm. Vendit tuaj i duhen reforma. Partitë …

Më tepër »

Aksident me vdekje në magjistralen Prishtinë-Ferizaj

Në Prerëz të Ferizajit, sot  rreth  orës 10:30  ka ndodhur një aksident komunikacioni,  ku si pasojë ka humbur jetë me  drejtuesi i furgonit. Në vendin e ngjarjes kanë dal ekipi i Emergjencës së QKMF-së dhe policia. Sipas mjekut kujdestarë  në Emergjencën e QKMF-së Naim  Çerkini  ekipi i emergjencës  vetëm ka …

Më tepër »

Dënohet kosovari që korruptoi nëpunësit zviceranë

Një 32 vjeçar me prejardhje nga Kosova, shitës automobilash në Bern  është dënuar me gjobë (efektive) prej 6000 frangash për mashtrim të Zyrës Kantonale për Komunikacion Rrugor.   Sipas vendimit gjyqësor ai i ka shtyrë dy punonjës të kësaj zyre (një zvicerane dhe një austriak, 24 gjegjësisht 27 vjeçarë) që …

Më tepër »

Në pritje të shpalljes së Qeverisë së re në Maqedoni

I mandatuari për formimin e qeverisë së re, Zoran Zaev, pritet së shpejti të dorëzojë në parlament propozimin për programin qeveritar dhe përbërjen e ministrave në kabinetin e ri qeveritar. Partitë që formojnë shumicën e re parlamentare dhe që i kanë dhënë mbështetje koalicionit të qeverisë së re janë duke …

Më tepër »