Home / Lajme / Botë

Botë

Gabriel: Gjermania e ndryshon politikën ndaj Turqisë

Ministri gjerman i Punëve të Jashtme, Zigmar Gabriel sot paralajmëroi një sërë hapash nga ana e Berlinit, si përgjigje ndaj Turqisë për arrestimin e një aktivisti gjerman për të drejtat e njeriut, dhe u bëri thirrje gjermanëve të cilët udhëtojnë në atë vend për kujdes më të madh. “Duhet që …

Më tepër »

Katër shqiptarë kapen duke kaluar drejt Anglisë me avion privat

Përfeksionohen metodat e kontrabandimit të emigrantëve. Katër emigratë shqiptarë janë arrestuar teksa po tentonin të kalonin nga Franca drejt Britanisë me një avion privat. Katër shqiptarët, mes tyre dy gra dhe një fëmijë u arrestuan bashkë me pilotin britanik dhe dy britanikë të dyshuar si kontrabandistë të emigrantëve shqiptarë ndërsa …

Më tepër »

Rrëzohet një aeroplan në Bernë të Zvicrës

Një aeroplan i vogël është rrëzuar sot në afërsi të aeroportit në kryeqytetin zviceran, Bernë. Siç raporton AP, deri te aksidenti erdhi kur aeroplani preku çatinë e një ndërtese banimi, ku nga rrëzimi është lënduar piloti, njoftoi policia zvicerane.   Po ashtu policia njofton se në aksident nuk ka të …

Më tepër »

Iranianët i kthehen sivjet pelegrinazhit në Haxh

Irani tha se qytetarët e tij do të marrin pjesë në pelegrinazhin e sivjetmë të Haxhit, pavarësisht tensioneve të vazhdueshme me Arabinë Saudite. Agjencia iraniane ISNA citoi Ali Qaziaskarin, përfaqësues i udhëheqësit suprem të Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, të ketë thënë se Këshilli i Sigurisë Kombëtare ka miratuar vendimin që …

Më tepër »

Trump: Amerika e përkushtuar për paqen në Evropë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se Amerika “është e përkushtuar për ruajtjen e paqes dhe të sigurisë në Evropën qendrore”. Duke folur në Varshavë, në një konferencë të përbashkët për media me presidentin polak, Andrzej Duda, Trump tha se SHBA-ja po punon me Poloninë për t’iu përgjigjur …

Më tepër »

Rënie rekorde në popullsinë e Japonisë

Në Japoni niveli i popullsisë në vitin 2016 ka shënuar rënien më të madhe të 50 viteve të fundit, transmeton AA. Agjencia e lajmeve japoneze Kyodo në një lajm të bazuar në Ministrinë e Punëve të Jashtme, njofton se rritja e popullsisë në Japoni ka rënë në nivelin më të …

Më tepër »