Home / Lajme / Botë

Botë

5 vjeçari ia copëton 6 mijë euro babait

Një person në Kinë pati një ditë të keqe, pasi djali i tij pesëvjeçar ia copëtoi kartëmonedhat me vlerë prej 6 mijë eurosh (50 mijë renminbi kinezë). Mediat ndërkombëtare shkruajnë se personi i identifikuar vetëm si zoti Gao, erdhi në shtëpi pas punës dhe u befasua kur pa copa të …

Më tepër »

Donald Trump po destabilizon dynjanë

Donald Trump është shumë krenar për paparashikueshmërinë e tij. Presidentit amerikan i pëlqen të mburret se, ndryshe nga Barak Obama, ai nuk ka ndërmend të sinjalizojë planet e tij para botës. Por, ndërsa Trump është në mesin e udhëtimit të tij të parë presidencial jashtë vendit, kostot e paparashikueshmërisë së …

Më tepër »

Estonia dëbon dy diplomatë rusë

Autoritetet estoneze kanë dëbuar dy diplomatë rusë nga Estonia, por nuk dhanë arsyet e marrjes së këtij vendimi në kohën kur marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve janë të tensionuara.   Sipas agjencisë së medias BNS, bëhet fjalë për Dmitri Kazennov, konsull i përgjithshëm në Narva dhe konsullit Andrei Sougaiev. “Konfirmojmë se …

Më tepër »

Turqi, mbi 4 mijë gjyqtarë dhe prokurorë të shkarkuar

Më shumë se 4 mijë gjyqtarë dhe prokurorë janë shkarkuar në Turqi pas grushtit të dështuar të shtetit në muajin korrik dhe i gjithë personeli i trupës gjyqësore i është nënshtruar hetimit për të përcaktuar lidhjet e mundshme me puçistët, njoftoi të premten Ministria turke e Drejtësisë.   “Më shumë …

Më tepër »

Vriten 26 të krishterë në Egjipt

Zyrtarë të Egjiptit thanë se së paku 26 vetë janë vrarë dhe 25 të tjerë janë plagosur, gjatë një sulmi në një autobus, ku gjendeshin pjesëtarë të komunitetit kopt të krishterë. Guvernatori i provincës Minya në Egjipt, Essam al-Bedaiwy, tha se persona të armatosur e kishin sulmuar sot autobusin, derisa …

Më tepër »