Home / Lajme / Maqedoni

Maqedoni

Hallet dhe sukseset e spitaleve shqiptare në Maqedoni

Shërbimet në institucionet publike shëndetësore në Maqedoni edhe më tutje vazhdojnë të mbeten në fatin e ndarjes së buxhetit. Vallë mjetet që i ndahen nga shteti arrijnë t’i përmbushin nevojat për të përmisuar diagnostifikimin dhe kualitetin e shërbimeve shëndetësore. Mirëpo duhet pasur parasysh se kur bëhet fjalë për spitalet që …

Më tepër »

Plaku humanist që kujdeset për pëllumbat

Këta pëllumba të egër e kanë të siguruar ushqimin çdo mëngjes dhe pasdite. Ata mblidhen në qendër të Tetovës, ku ky zotëri, një njeri human që njihet në qytetin e Tetovës për punët vullnetarë që ai kryen, i ushqen dhe kujdeset për ta. As bora e as shiu nuk e ka …

Më tepër »

VMRO-DPMNE: LSDM-ja po luan bixhoz me interesat e shtetit

LSDM-­ja ka për qëllim ta ridefinojë Maqedonin vetëm për të ardhur në pushtet dhe se për këtë qëllim planifikon ta shkelë edhe Kushtetutën, kështu ka akuzuar partia e ish- kryeministrit Nikolla Gruevskit, VMRO -DPMNE partinë rivale maqedonase LSDM-në e Zoran Zaevit, e cila është në bisedime me BDI-në për qeverinë …

Më tepër »

Ja cilat ministri ia ofron LSDM-ja

Edhepse akoma nuk ka asgjë zyrtare për themelimin e qeverisë së re në Maqedoni, kanë filluar të dalin detaje të marrëveshjes LSDM-BDI. Kështu, siç ka mësuar ekskluzivisht Agjencia e lajmeve Zhurnal, LSDM i ka ofuar BDI-së këto poste: Kryetar i Parlamentit, 2 Zv.kryeministra ( i eurointegrime dhe ai për implementimin …

Më tepër »

Kur do ta marrë Ali Ahmeti vendimin final?

Takime të shumta, shkëmbime të dokumenteve dhe bisedime mes LSDM-së dhe BDI-së, por ende asgjë konkrete…, të paktën kështu thonë zyrtarë të lartë të dy partive. Këtë të martë, kryetari i BDI-së Ali Ahmeti zhvilloi një takim sy më sy me kryetarin e LSDM-së Zoran Zaev. Një ditë më pas, …

Më tepër »

Sot vazhdon seanca për rastin “Lagjja e Timave”

Me deklaratat e të akuzuarit sot do të vazhdojë seanca gjyqësore për rastin “Lagjja e Trimave.Para gjykatës sot duhet të dëshmojë i arkzuari Muhamed Krasniqi, i njohur si Komandat Malisheva, transmeton Gaeta Express. Në seancën e fundit  dëshmoi i akuzuari Sami Ukshin, alias Komandat Sokoli.Ai tha se policët e forcave speciale që …

Më tepër »