Home / Lajme / Maqedoni

Maqedoni

BDI-PDSH: Nuk bëjmë koalicion (VIDEO)

pdsh bdi

Kryetari I PDSH-së Menduh Thaçi, ka deklaruar se nuk do të ketë koalicion mes subjektit që ai drejton PDSH-së dhe BDI-së së Ahmetit. Thaçi këto komente I ka bërë mbrëmë në Shkup pas jë takimi me me Sekretarit e Përgjithshëm të OSBE-së Lamberto Zannier. “Jam keqinterpretuar dhe janë nxjerrë nga …

Më tepër »

Tetovë:Të enjten nis parkimi me pagesë

index

Nga data 03.12.2015 ( e enjte ),  Ndërmarrja Publike për menaxhim me parkingjet publike në komunën e Tetovës, NP “Parkingu i qytetit”-Tetovë, do të fillojë me implementimin e parkimit zonal me pagesë në zonën A e cila ndahet në ( A1 dhe A2 ) që perfshinë bulevardin “ILINDEN” dhe “ILIRIA”. …

Më tepër »

Mejdani është zgjedhur anëtar i jashtëm i ASHAM-it

index

Ish presidenti i Shqipërisë, Rexhep Mejdani u emërua anëtarë i jashtëm i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Maqedonisë. Pas solemnitetit të zgjedhjes së tij, Mejdani tha se kohën e fundit vërehen përpjekje pozitive sa i takon bashkëpunimit mes qeverive të Shqipërisë dhe Maqedonisë dhe se Ballkani po e kupton …

Më tepër »

Inva Mula koncert në Tetovë

20151201124220526

Në kuadër të manifestimit “Tetova feston Nëntorin”, para publikut tetovarë ka perforumuar sopranoja shqiptare Inva Mula në Tetovë, koncert ky që është realizuar nën patronazhin e kryetares së Komunës së Tetovës, Teuta Arifi.Në këtë koncert që është mbajtur në Qendrën për Kulturë në Tetovë, Inva Mula është përcjellë nga orkestra …

Më tepër »

1 Dhjetori, Dita Botërore e Luftës kundër HIV/SIDA-s

Sida-620x330

Deklarata politike për mbikëqyrje të transmisionit të HIV/SIDA-s e përpiluar nga UNAIDS për periudhën 2012 – 2015 parasheh qëllimet dhe angazhimin për eliminimin dhe zvogëlimin e vazhdueshëm të numrit të rasteve të reja me infeksion dhe numrin e vdekjeve si pasojë e kësaj sëmundjeje, gjegjësisht moton: Getting to zero – …

Më tepër »

BDI nuk pranon koalicion me PDSH-në

111111111111111111111-310x205

Bashkimi Demokratik për Integrim thyen heshtjen dhe i përgjigjet negativisht ofertës së kreut të PDSH-së, Menduh Thaçi për koalicion mes dy partive më të mëdha në kampin politik shqiptar në Maqedoni. Në një deklaratë ekskluzive për “Koha Ditore”, sekretari gjeneral i BDI-së, Abdilaqim Ademi hedh poshtë çdo mundësi për koalicion …

Më tepër »

Ambasadori kinez Wen Zhenshun vizitoi Komunën e Gostivarit (VIDEO)

Ambasadori kinez Wen Zhenshun vizitoi Komunën e Gostivarit (4)

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Nevza Bejta priti në takim zyrtar ambasadorin e Republikës Popullore të Kinës në Maqedoni, Wen Zhenshun. Ideja për binjakëzimin e Komunës së Gostivarit me një komunë të Kinës, thellimi i bashkëpunimit ekonomik, kulturor dhe sferave të tjera në interes të dy komuniteteve, ishin ndër temat …

Më tepër »