Home / Lajme (page 417)

Lajme

Benzinat dhe dizeli lirohen për 1,5 denarë

Benzinat dhe dizeli lirohen per 1,5 denare

12 janar – Benzina, dizeli dhe ekstra vaji i lehtë për amvisëri prej sonte në mesnatë lirohen për 1,5 denarë për litër, vendosi sot Komisioni rregullativ për energjetikë. Benzina, dizeli dhe ekstra vaji i lehtë për amvisëri prej sonte në mesnatë lirohen për 1,5 denarë për litër, vendosi sot Komisioni …

Më tepër »

Qeveria kthen 1.7 milionë m2 tokë bujqësore në tokë ndërtimore

Qeveria kthen 1.7 milione m2 toke bujqesore ne toke ndertimore

12 janar-Sipas vendimit, rreth 1.7 milionë metra katrorë tokë bujqësore është kthyer në tokë ndërtimore dhe si e tillë do të përfshihet në planin urbanistik të Ohrit. Qeveria ka vendosur të kthejë një sipërfaqe gjigante toke bujqësore në tokë ndërtimore, për të ndërtuar zonën zhvillimore turistike në Ohër. Vendimi është …

Më tepër »

Vetëvritet hetuesi kryesor i tragjedisë së Parisit

Vetevritet hetuesi kryesor i tragjedise se Parisit

12 janar-Sipas informatave paraprake, Fred bëri vetëvrasje para se të shkruan një raport rreth asaj se çfarë familja e një prej viktimave i rrëfej rreth tragjedisë.Karrierën e tij në polici e filloi në vitin 1997 në Versajë, pastaj u kthye në Limoges, ku që nga viti 2012 shërbeu si zëvendës …

Më tepër »

Hanet e Mavrovës me më shumë borë

Hanet e Mavroves me me shume bore

12 janar-Zero gradë janë matur në Shkup, Ohër, Manastir, Shtip, Strumicë, Kumanovë, Vinicë dhe Pretor, 1 gradë në Kavadar dhe Demir Kapi, dy në Dojran dhe tre gradë në Gjevgjeli. Temperaturë më e ulët nga minus 6 gradë mëngjesin e sotëm është matur në Mavrovë, 5 gradë nën zero në …

Më tepër »

Milloshoski provokon dhe ironizon me BDI-në

Milloshoski provokon dhe ironizon me BDI-ne

11 janar-Duke përdorur ironinë krahasuar me ngjarjet në Smilkovc, Milloshoski, në profilin e tij në Facebook, transmetuar nga MKD.mk, shkruan: “Për terrorizmin në Paris dikujt ju desht tre minuta dëshmi nëpërmjet lajmeve për tu bindur. Ndërsa për terrorizmin në Smilkovc edhe pas tre viteve të evidentimi i të dhënave për …

Më tepër »

DAP, aksione ndaj bizneseve në Tetovë dhe Gostivar

DAP, aksione ndaj bizneseve ne Tetove dhe Gostivar

11 janar-Aksionet e fundit të DHP-së të shoqëruara nga ana e Policisë, sërish kanë shkaktuar revoltë tek qytetarët, të cilët nënviziojnë se janë selektuar dhjetë lokale të cilët gjithnjë janë cak i kontrolleve dhe nuk kontrollohen të ghitha lokalet. “Vallë në Tetovë vetëm dhjetë lokale ka”, kishte shkruar në profilin …

Më tepër »

Rritje enorme e ndotjes së ajrit

Rritje enorme e ndotjes se ajrit

11 janar-Qytetarët e Maqedonisë vazhdojnë të thithin ajër të ndotur. Aparaturat matëse të Ministrisë së Ambientit Jetësor sot treguan nivel shumë të lartë të përqendrimit të grimcave PM 10 në disa pjesë të Shkupit, Tetovës dhe Velesit. Matjet zyrtare tregojnë se çdo ditë në këtë qytet ndotja është e lartë …

Më tepër »