Home / Lajme / Rajon

Rajon

Salihu: Haradinaj nuk do të ekstradohet në Serbi

Pas disa shtyrjeve, lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj të enjten pritet të dalë para Gjykatës së Colmarit në Francë. Në partinë e tij presin që në këtë seancë do të merren vendimi përfundimtar për kthimin e Haradinajt në Kosovë. Profesori i të drejtës penale ndërkombëtare, Ismet Salihu, thotë se tani …

Më tepër »

Fondacioni i Odës Amerikane mbështet edukimin në Kosovë

Oda Amerikane ka ndarë nga fondacioni i saj 3000 euro për të mbështetur një projekt të përbashkët të bursave të Klubit Rotary International Prishtina dhe Fondacionin për Edukimin e Vajzave “Çifti Buçinca”. Fondi i bursave ka për synim përkrahjen e vajzave nga familjet e varfra që të ndjekin shkollën. Oda …

Më tepër »

Janë shitur 67 për qind e aksioneve të portit të Selanikut

Gjashtëdhjetë e shtatë për qind e kapitalit aksionar të portit grek në Selanik është shitur në tender të Konzorciumit gjermano-greko-frencezo-kinez. “Kjo shitje ishte pjesë e marrëveshjes së Greqisë me kreditorët e saj – Bashkimi Evropian dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar”, kumtoi Agjencia greke për Privatizim. Konzorciumi ka ofruar 1,1 miliardë euro …

Më tepër »

Forum i shoqatave civile nga Ballkani Perëndimor në Tiranë

Në kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë, Tiranë, nga data 26 deri më 28 prill do të mbahet Forum i organizatave civile nga Ballkani Perëndimor. Në Forum do të marrin pjesë të paktën 100 përfaqësues të organizatave civile nga Maqedonia, Kosova, Serbia, Mali i Zi, Bosnje e Hercegovina dhe nikoqiri Shqipëria, …

Më tepër »

Thaçi me tone të ashpra ndaj BE-së

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar me tone të ashpra pas deklaratave te Komisionerit Johanes Han. “Fatkeqësisht, një deklaratë e tillë e një komisioneri të BE-së dëshmon saktësisht atë që e kam thënë shumë herë deri më tani, se BE-ja ka mungesë të lidershipit dhe vizionit për konkretizimin e …

Më tepër »

BE-ja s’e heq kushtin e Demarkacionit

Brukseli nuk do ta heqë Demarkacionin si kusht për liberalizimin e vizave, kërkesë kjo e cila e çoi kryeministrin e Kosovës Isa Mustafën në Bruksel. Ai do të dështojë ta bind BE-në që ta largojë Demarkacionin si kusht për heqjen e vizave për një afat të caktuar kohor. Kështu thonë …

Më tepër »

Policët organizojnë anti-proteste. Ja çfarë ndodhi

Policët e nervozuar nga qetësia dhe mirëkuptimi i shoferëve të bllokuar në trafik nga protesta, po mësojnë shoferët ti bien borive. Madje në disa raste edhe nën tonë kercënuese ndaj shoferëve pse nuk i bien borive. Sjellja e policeve ngjason me një antimiting socialist.

Më tepër »

VIDEO spektakolare/ Asnjë shoferi bllokuar nuk i bie borisë

Sensibilizimi dhe mirëkuptimi që shoferet e bllokuar ne trafik, me protestuesit duket te jete i paprecedentë. Edhe nga videot që vijnë në redaksinë e SYRI.net por edhe nga pamjet e transmetimeve live ne ekranet e televizioneve, nuk degjohet asnjë bori makine apo përplasje mes protestuesve dhe qytetareve të bllokuar nga …

Më tepër »