Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
BDI-ja dorėzon nė Prokurori dosjen e "Interprometit"
24 prill-Bashkimi Demokratik pėr Integrim posedon dyshime tė bazuara, tė cilat do t’i dorėzojė sot Prokurorisė, se procedura e privatizimit, ose mė saktė, pasurimi i Menduh Thaēit nė kurriz tė shqiptarėve tė Tetovės, ka qenė i paligjshėm dhe kriminal. Falė kėtij pasurimi, sot, begu i PDSH-sė Menduh Thaēi, financon politikat e tij antikombėtare me 200 mijė euro tė ardhura mujore qė sjell kompania “Interpromet”, duke na dhėnė shumė arsye pėr tė besuar se, janė pikėrisht pasuria dhe biznesi, motivi i tė qenit tė tij nė politikė’, thuhet nė komunikatėn e BDI-
Ibraimi: Musa Xhaferi me shtėpi milionėshe
24 prill-“Sot jemi para shtėpisė sė Musa Xhaferit, i cili mban pozitėn e zv/kryeministrit deri mė 27 Prill nė mbrėmje. Vetėm nė diktatura njė punonjės shteti mund tė ketė shtėpi tė kėtillė, tė cilėn rroga qė merr Musa assesi nuk e justifikon! Justifikimi i vetėm ėshtė korrupsioni, hajnia, vjedhja e fondeve tė mėrgimtarėve, dhe shitja e interesit kombėtarė.
RDK:Kėrcėnimet ndaj popullit shqiptarė nga Bdi njė diversion i paparė demokratikė
24 prill-Kryetari Rufi Osmani argumentoi se fondet e zeza financiare qė Bdi i harxhon nė zgjedhje pėr tė korruptuar shtresat e varfėra sociale janė parat korruptive qė kuadro tė Bdi-sė i kanė marun si korrupsione tė majme nė shumė tendera korruptiv nė nivel qendror dhe lokal siē ėshtė rasti me ndėrtimin e qendrės Skenderbeu nė Ēair
Zbulohet identiteti i shqiptarit qė keqtrajtohej nga “Tigrat e Arkanit”
24 Prill - Hajrushi ishte i martuar me Himenten, e lindur si Hikemte Elmazi, aq sa dihet. Ata ishin tė martuar vetėm pėr tre muaj. Ai ka lindur mė 19 korrik tė vitit 1968, derisa nė momentin e vrasjes i kishte mbushur 24 vjet.
GPI: Maqedonia vend i pasigurtė
24 prill-Ndėrkohė, i fundit nė kėtė listė renditet Afganistani, nė vendin e 162 nė botė, duke mos harruar vendet arabe sidomos Siria, Iraku, Libia. Kur pėrpilon kėtė listė merr parasysh shumė parametra, duke pėrfshirė nivelin e krimit, marrėdhėniet me vendet fqinje, sulmet terroriste, vetėvrasjet dhe armėt bėrthamore.
Thaēi: Mė 28 prill ndėrpritet zullumi ndaj shqiptarėve
24 prill-“PDSH po rikthehet shumė fuqishėm. E kėrkojė ēdo votė tuajėn pėr shkak se vetėm ashtu mė 28 prill do tė ndėrpritet zullumi ndaj shqiptarėve nga ana e BDI-sė. Pas kėsaj dite nuk do tė ketė mė aksione policore tė organizuara nga BDI. Nuk do tė terrorizohet populli. Do tė jeni tė sigurt”, deklaroi kryetari i PDSH-sė.
Ahmeti: BDI do tė jetė fituese absolute mė 27 prill
24 prill-“Unė ju siguroj se ne nuk bėjmė asnjė hap pas, por tė gjitha ato parashikime, tė gjitha ato qė ne i pasqyrojmė tė shkruara nė letėr, edhe e realizojmė, sepse nuk e konsiderojmė votėn vetėm si njė obligim tė rėndomtė qė duhet ta bėjė ēdo qytetar, por pėr ne vota ėshtė e shenjtė, ėshtė besė dhe ne besėn nuk mund ta shkelim, nuk mund tė vendosim mbi diēka qė nuk mund tė bėhet”, nėnvizoi lideri i BDI-sė.
Zeqiri: Ahmeti na provokon me letra e ftesa per votim
22 Prill - “Kjo qė po bėn BDI ėshtė njė tragjedi politike dhe kėrcėnim i zgjedhjeve tė lira dhe demokratike, tha Izet Zeqiri, pas pranimit tė letrės dėrguar nga Ali Ahmeti.
PDSH dhe BDI pėrplasen pėr hyrjen nė qeveri
23 prill-Nėse ata ēojnė porosi kėrcėnuese unė hapur u them atyre dhe u premtoj juve se sa pėr BDI dhe Ali gajle nuk kam me njė deputet hy nė qeveri’’theksoi lideri i PDSH-sė. "Pyetja ėshtė kjo, cila ėshtė detyra e marrė e Menduh Thaēit, paturpėsia e tij qė nga shkon, trumbeton se edhe vetėm njė deputet tė ketė PDSH, ai do tė jetė nė qeveri. Ē’tė keqe i pėrgatisin popullit shqiptar?”, theksoi Xhevat Ademi
Bashkėsia vendore Sllatinė reagon kundėr komunės sė Tearcės
23 prill-Bashkėsia vendore pėrgėnjeshtron tė gjitha kėto premtime me qėllime politike nė vrullin e zgjedhjeve parlamentare nga individė dhe institucione qė e kanė anashkaluar me vite Sllatinėn nė tė gjitha nivelet pėrfshirė problemet me ujin e pijshėm,infrastrukturėn, papunėsinė ndėrsa projektet janė
Meta:Zona ekonomike nė Tetovė model pėr Shqipėrinė
23 prill-Ai mes tjerash theksoi se si qėllim tjetėr I kėsaj vizite ishte qė nga afėr tė shohim se cfar mund tė pėrshtasim nga legjistlacioni I kėtushėm qė tė tė realizojmė nė legjistlacionin e Shqipėrisė.
Meta:Situata politike e qetė
23 prill-Shpresoj qė shqiptarėt tė mos e neglizhojnė kėtė pjesėmarrje me qėllim qė pėrfaqėsimi i tyre tė jetė mė i lartė se deri tani nė Kuvendin e Maqedonisė dhe pozita e tyre tė jetė akoma mė e mirė nė tė ardhmen dhe kjo do tė kontribuonte pėr njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė, e nė veēanti tė shqiptarėve tė Maqedonisė si njė faktor shumė i rėndėsishėm si pėr stabilitetin poashtu edhe pėr evropianizimin e kėtij vendi”, tha Meta
PDSH kėrkon procedurė hetimore ndaj funskionarėve tė BDI-sė
23 prillKėrkojmė urgjentisht qė Komisioni pėr anti-korrupsion tė kryej punėn e vetė konform Ligjit dhe tė ngre procedura ndaj tė gjithė funksionarėve tė BDI-sė pėr tė cilėt ne sot dorėzojmė faktet", tha Fazliu.
Studenti nga Kopanica me vėrtetim tė falsifikuar deshi tė marrė diplomė
23 prill- “Pasi qė kanė kontrolluar nė evidencėn e Fakultetit, zyrtarė tė universitetit kanė vėrtetuar se vėrtetimi nuk ka qenė i regjistruar me atė numėr dhe me siguri bėhet fjalė pėr falsifikim dhe menjėherė rastin e kanė paraqitur nė polici. Menjėherė I.A dhe katėr persona tjerė janė arrestuar dhe mbajtur nė Stacionin Policor nė Tetovė, nėn dyshimin se janė tė involvuar nė kėtė rast, ndėrsa vėrtetimi do tė analizohet”, njoftoi Policia e Tetovės.
Thaēi:Ku shkuan 500 mijė euro tė Konferencės sė donatorėve tė vitit 2002 pėr tė implementuar marrėveshjen e Ohrit
23 prill-Thaēi me tej vazhdoi se BDI pas 27 prillit asnjė gjė s`mund tė bėjė pėr shkak se njė pjesė e saj ėshtė e zhytur nė hajni, krim dhe korrupsion ndėrsa pjesa tjetėr do t’i shėrbejnė qeverisė sė ardhshme . Ēėshtja e mandateve tė cilėn e ngrenė BDI pėr Thaēin nuk ėshtė siklet i PDSH-sė por fakti qė nė qeverisjen e BDI-sė maqedonasit u bėn shumė tė fort,u trimnuan dhe e rritėn qėllimin.
Ahmeti: Nė Qeveri fituesi tek shqiptarėt, tentimet tjera tė pasuksesshme
23 prill-“Ata kėrkojnė falje para shqiptarėve, por keqpėrdorin atė pėrmes marketingut politik. Edhe ne jemi kontribuues tė barabartė tė tė hyrave tė buxhetit shtetėror", tha Xhaferi, duke shtuar se BDI nuk do tė lejojė majorizimin e votės shqiptare, ndėrsa tha se, besimi i elektoratit nė BDI ėshtė shumė masiv dhe se ende mė masiv do tė jetė mė 27 prill.
RDK kėrkon shkarkimin e kryeshefit tė SPB-sė nė Tetovė
23 prill- RDK tėrheq vėmendjen se pjesėmarrja e dokumentuar edhe pėrmes fotografive e Kryeshefit tė Sektorit tė Punėve tė Brendshme nė Tetovė, Faredin Zenuni, nė fushatėn parazgjedhore tė BDI-sė, nė kundėrshtim me ligjin, ėshtė njė ugur i keq se njerėzit qė duhet tė jenė tė paanshėm, tė garantojnė rregullsinė e procesit zgjedhor dhe tė zbatojnė ligjin njėsoj pėr tė gjithė
Thaci:ka disa ditė qė PDSH-ja dhe VMRO-DPMNE-ja zhvillojne bisedime per qeverine
“Qeveria e Maqedonisė do tė ketė shqiptarė edhe atė partinė mė tė madhe tė shqiptarėve PDSH-nė, pasi ka disa ditė qė PDSH-ja dhe VMRO-DPMNE-ja bėjnė bisedime intensive pėr tė formuar Qeverinė e ardhshme tė Maqedonisė pas 27 Prillit
Arrestohet PRINC VALI CORLEONE(Valdrin Sulejmani)
22 prill- Policia e Gjilanit ka arrestuar tė mėrkurėn Princ Vali Corleone i dyshuar pėr armėmbajtje pa leje dhe shkaktim tė rrezikut tė pėrgjithshėm. Atij i ėshtė caktuar paraburgimi prej 48 orėsh
Rishfaqet AKSH-ja e armatosur dhe e uniformuar nė 10-vjetorin e themelimit
22 prill-Qėllimi i AKSH-sė ėshtė bashkimi i trojeve etnike shqiptare nė njė shtet tė vetėm. Ne respektojmė tė gjitha forcat e sigurisė nė Kosovė, duke pėrfshirė FSK-nė, Policinė e Kosovės, si dhe forcat e huaja tė cilat janė tė pėrkohshme nė Kosovė, si KFOR-in, EULEX-in etj, thuhet nė fund tė leximit tė njė deklarate para pjesėtarėve tė AKSH-sė, nga eprori i kėsaj armate.
Ne Tirane nje kafe mban emrin Zdravko(Zdravko Colic)
20 Prill - “Pronari tha se ia la kėtė emėr pėr nderė tė Zdravko Colicit, dhe kjo tregon se sa shumė e adhurojnė kėtu”,
Fshatrat e Podujevės vazhdojnė tė jenė tė vėrshuara
20 prill-Nga kompania “Pastrimi” u kėrkua qė tė jenė mė azhur nė shėrbimet e tyre, duke bėrė largimin e mbeturinave tė grumbulluara nėpėr rrugė si pasojė e vėrshimeve dhe me tė pėrfunduar tė reshurat tė bėjnė pastrimin e rrugėve tė qytetit.
Arrestohet shqiptari i shumėkėrkuar Emanuel Dema
19 Prill - Nė 9 qershor 2013 njė “komando” e pėrbėrė nga 4 kriminelė shqiptarė i bėri atentat shqiptarit G.M., 23 vjeē. Policia italiane arriti tė arrestojė dy nga anėtarėt e grupit tė zjarrit. Njėri nga pjesėmarrėsit nė vrasje ėshtė Emanuel Dema,
Thaēi: Marrėveshja e 19 prillit ka mbyllur kapitullin e pėrgjakur ndėrmjet dy popujve
19 prill-“Mbajtja e zgjedhjeve lokale, tė parat me ligjet e Kosovės nė tėrė territorin, zhbėrja e strukturave ilegale tė sigurisė dhe integrimi i tyre nė institucionet e Kosovės janė ndėr treguesit e qartė tė suksesit tė kėsaj Marrėveshjeje”, ka thėnė Thaēi.
Vėrshime nė Prishtinė dhe Llap
19 prill-Nė kėto fshatra, pėr tė vlerėsuar situatėn, nė mėngjesin e sotėm, kanė dalė Drejtori i Shėrbimeve Publike, Ardian Gashi, ai i Inspeksionit, Xhelal Sveēla, si dhe drejtori i Infrastrukturės Lokale, Hysen Durmishi, sė bashku me ekipet e tyre.
Bullgaria ēmonton gypat e gazsjellėsit rus
19 prillVendimi i autoriteteve bullgare ėshtė ndėrmarrė menjėherė pasi Parlamenti Evropian vendosi qė projekti “Rrjedha e Jugut” tė mos implementohet nga vendet anėtare tė BE-sė, lajmėruan mediat bullgare.
Vdes shkrimtari Gabriel Garcia Marquez
18 prill- Megjithėse shume prej lexueshme dhe adhuruesve te tij ishin te pėrgatitur, sepse shėndeti i tij kishte qenė i dobėt kohėt e fundit. Gabo, siē e thėrrisnin jo vetėm miqtė, nuk ishte vetėm autori i njė libri kryevepėr, por edhe njė intelektual i pėrmasave tė mėdha.
Rama: Mirėnjohje edhe Berishės, nė ēėshtjen e Kosovės jemi njė
16 prill-Nė aktivitetin e organizuar nė Kukės, nė 15-vjetorin e pėrkujtimit tė eksodit mė tė madh tė shqiptarėve tė Kosovės, kryeministri Edi Rama shprehu mirėnjohje edhe pėr Partinė Demokratike dhe ish-kryeministrin Berisha, pėr atė qė ai e cilėsoi si pėrpjekje tė pėrbashkėt tė shqiptarėve pėr Kosovėn e pavarur.
Tė rejat shqiptare martohen nė Serbi pėr mijėra euro
12 Prill - Agjencia e lajmeve “Presheva Jonė” shkruan se deri tani mbi 800 femra nga Shqipėria janė martuar nė Serbi
Aksident tragjik nė Kamėz, 4 persona humbin jetėn
12 Prill - Sipas policisė, tė aksidentuarit qė nuk arritėn t’i shpėtojnė vdekjes janė: 25-vjeēari Alfred Beluli, 18-vjeēarja Jurgena Muēa, 22-vjeēari Fatjon Driza dhe Klevis Muēa 14-vjeē.
Nisin aplikimet pėr punėsim sezonale nė Itali
11 Prill - dekreti autorizon hyrjen nė Itali tė punonjėsve nga Shqipėria, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia etj. Pavarėsisht vendlindjes do tė pranohen edhe punonjės qė kanė qenė nė Itali vitet e shkuara.
Sot 15 vjet nga beteja e Koshares
09 Prill - Beteja e Koshares e zhvilluar mė 9 prill tė vitit 1999 nė kuadėr tė operacionit “Shigjeta”, ėshtė njėra ndėr mė tė pėrgjakshmetdhe mė heroiket e luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės .
Serbėt kėrkojnė ushtrinė e tyre nė veri
05 Prill - Sinisha Bishevac, qytetar i nacionalitetit serb nga veriu i Mitrovicės, thotė se ndihet relativisht i sigurt me punėn e pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės (PK), por siē u shpreh ai, serbėt do tė ishin mė tė sigurt nė rast tė formimit tė ushtrisė sė tyre nė veri.
Pėrdhunoi 10 vjet tė bijėn, 34 vjet burg shqiptarit
05 Prill - Njė 47-vjeēar shqiptar, i cili pėrdhunoi tė bijėn pėr 10 vjet radhazi, u dėnua dje me 34 vjet burg. Gjykata e Selanikut dha sot vendimin pėr 47-vjeēarin,
Vritet ish truproja e Arkanit Rade Rakonjac
3 prill-Ish truproja e Zhelko Razhnjatoviqit-Arkanit, dhe mik i ngushtė i Lluka Bojoviqit (40), Rade Rakonjac ėshtė plagosur rėndė sot gjatė njė shkėmbimi zjarri nė njė lokal nė Beograd dhe fill kėsaj ngjarjeje ai ka vdekur nga plagėt e marra. Nė kėtė kėmbim zjarri qė ka ndodhur nė rrugėn “Zveēarska” rreth mesditės sė sotme, plagė kanė marrė edhe dy persona tė tjerė-transmeton “B92”
Koēo Danaj: Lugina e Preshevės t’i bashkohet Kosovės si Krimeja Rusisė
Prishtinė, 2 prill - Janė gjashtė fakte tė cilat krahasimin Kosovė-Krime e bėjnė tė pabesueshėm, ka thėnė njė njė intervistė pėr Express kryetari i Listės pėr Shqipėri Natyrale, Koēo Danaj
Nga fronti i Ukrainės kėrcėnojnė Kosovėn
Anėtarėt lėvizjes "Antimajdan", grupi “Druzina”, qė po luftojnė nė qytetin jugor tė Ukrainės, pėrmes njė video kanė dėrguar njė mesazh pėr popullin serb, duke thėnė se serbėt, rusėt dhe ukrainasit, janė njė popull,
Policia ndjek me helikopter 3 kosovarė nė Zvicėr
05 Prill - Tė enjten, nė orėt e hershme tė mėngjesit, njė patrullė e policisė sė Gjenevės kishte reaguar pėr tė ndėrprerė njė tentim-plaēkitjeje nė njė pompė benzine.
Erdogan: Kundėrshtarėt e Turqisė do tė marrin leksionin mė 30 mars
Stamboll, 24 Mars - Elita turke, tė cilėt nuk kanė besim nė partinė AK, si dhe Fethullah Gyleni i cili ėshtė duke bashkėpunuar me kėtė elitė kundėr partisė AK dhe Turqisė, do tė mėsojnė njė leksion tė rėndėsishėm nė zgjedhjet lokale tė 30 marsit, ka thėnė tė dielėn kryeministri turk Rexhep Tajip Erdogan.
Vritet i riu shqiptar nė njė qendėr tregtare nė Itali
Itali, 17 Mars - Njė burrė me origjinė shqiptare, ėshtė vrarė sot rreth orės 11, nga tė shtėna armėsh nė provincėn e Misanos nė Rimini.
Merkel: Krahasimi i Krimesė me Kosovėn ėshtė i turpshem
15 Mars - “Nė Kosovė kemi pasur vite kur bashkėsia ndėrkombėtare nuk kishte fuqi pėr tė ndėrhyrė, ndėrsa Slobodan Miloshevic kreu spastrim etnik atje.
Aeroplani me 239 njerėz nė bord pėrplaset nė bregdetin e Vietnamit
8 Mars - Boeing 777-200 ėshtė zhdukur nga ekranet e kontrollorėve tė trafikut ajror, derisa fluturonte mbi Detin e Kinės Jugore.
Ukraina pėrgatitet pėr luftė
2 mars-Tė paktėn 15 mijė trupa ruse janė fluturuar drejt Sevastopolit nė Krime, ndėrsa ushtria po grumbullohet pranė kufijve ukrainas, gati pėr tė nisur pushtimin, duke detyruar Kievin qė tė mobilizojė pėrveē ushtrisė sė rregullt edhe 1 milionė rezervistė.
Arrestohet Subrata Roj (VIDEO)
28 shkurt - Biznesmeni indian Subrata Roj ėshtė vėnė nėn pranga sot, pas vetė-dorėzimit nė polici. Ai kėrkohej me fletė-arrest nga gjykata supreme, nė mėnyrė qė tė jetė i pranishėm nė seancėn e radhės tė procesit gjyqėsor pėr mashtrime financiare, nė vlerėn e disa miliardė dollarėve ndaj afaristėve mė tė vegjėl.
E bija e Timoshenkos, falenderon shqiptarėt pėr mposhtjen e diktatorit dhe lirinė e nėnės
23 Shkurt-Nėna ime po trajtohej keq, si shqiptarėt nė burgjet serbe..Bota, komuniteti ndėrkombėtar duhet t’i thonė stop regjimeve diktatoriale, siē pati sukses nė Kosovė…”
Ukrainė, pėrleshje edhe pas marrėveshjes
Kiev, 20 Shkurt - Marrėveshja e arritur mbrėmjen e djeshme mes presidentit ukrainas dhe liderėve tė opozitės pėr fundin e pėrballjes, nuk mjaftoi pėr tė shmangur pėrleshjet e reja mes protestuesve antiqeveritare dhe policisė nė Kiev.
25 tė vdekur nė Kiev, qendra e qytetit nė flakė (VIDEO)
Kiev, 19 Shkurt - Pėrleshjet mes policisė dhe demonstruesve nė Kiev vazhduan edhe gjatė natės dhe nė mėngjes.
Kievi nė flakė, 25 viktima nga pėrleshjet
19 shkurt- Situata nė Ukrainė pėrshkallėzon sėrish nė pėrplasjen mes protestuesve dhe policisė. Nė Kiev numėrohen tė paktėn 25 viktima, nga tė cilėt 9 raportohen oficerė policie, ndėrsa tė plagosurit janė mbi 200.
Ukrainė, Parlamenti miraton amnisti protestuesve tė arrestuar
Ukrainė, 30 janar - Parlamenti ukrainas ka miratuar ligjin qė u siguron amnisti protestuesve tė arrestuar gjatė trazirave tė fundit. Partitė e opozitės abstenuan gjatė votimit pėr shkak tė kushtit tė vendosur nė ligj, se amnistia do tė aplikohet vetėm nėse protestuesit tėrhiqen nga ndėrtesat qeveritare qė kanė pushtuar nė ditėt e fundit.
Zhvillime diplomatike tė reja nė Ukrainė (VIDEO)
Ukrainė, 29 janar - Pas dorėheqjes sė kryeministrit ukrainas dhe tėrheqjes sė disa ligjeve kontestuese, pėrfaqėsuesit e opozitės shpalosėn kėrkesa tė reja: dorėheqjen e presidentit Janukoviq dhe amnestimin e tė gjithė aktivistėve tė burgosur.
Situatė e tensionuar nė Kiev (VIDEO)
Kiev, 25 janar - Kanė vazhduar edhe sot protestat nė sheshin “Pavarėsia” nė kryeqytetin Kiev tė Ukrainės. Protestuesit kėmbėngulin nė kėrkesėn e tyre pėr dorėheqjen e presidentit Janukoviē.
Pėrgjaken rrugėt e Kievit (VIDEO)
Kiev, 22 janar - Tė paktėn tre persona raportohen tė vdekur dhe dhjetra tė tjerė tė lėnduar nga pėrleshjet mė tė freskėta mes policisė dhe protestuesve nė rrugėt dhe sheshet e Kievit.
Vdes Nelson Mandela
6 dhjetor-Mandela ishte shpėrblyer me Ēmimin Nobel pėr Paqe mė 1993 dhe ishte zgjedhur kryetari i parė me ngjyrė i Afrikės sė Jugut nė vitin 1994. Liderė politikė, njerėz tė famshėm e tė zakonshėm nė mbarė globin po nderojnė kujtimin pėr trashėgimin e Nelson Mandelas, luftėtarin anti-aparteid dhe ikonėn prodemokratike qė vdiq nė moshėn 95 vjeēe.
Ēfarė shikojnė fėmijėt nė ėndėrr?
Nju-Jork, 5 nėntor 2013
Shkendija Napredoku 4:0. Renova barazon si nikoqir
22 Prill - Tė pėrzgjedhurit e trajnerit Shpėtim Duro, i kanė mbajtur leksion futbolli Napredokut, skuadėr kjo e cila ka kohė qė ėshtė pajtuar me fatin se nga sezoni i ardhshėm do tė luajė nė Ligėn e Dytė.
Rrahje masive sonte ne Shkup ne mes te tifozeve te K.B Liria dhe MZT
22 Prill - Sonte para dhe gjate zhvillimit te ndeshjes basketbollistike na sallen Boris Trajkovski jane perleshur dy grupet e tifozeve me crast ka disa te arestuar. Nuk ka informacion per te lenduar.
K.F. Shkendija fiton si nikoqire Makedonia GJ.P. 3:1
Shkėndija ka vazhduar serinė e fitoreve, kėsaj radhe duke e mundur 3:1 Makedonija Gjorēe Petrovin nė fushė tė saj.
Real Madrid fiton Kupėn e Mbretit
pesė minuta pa pėrfunduar takimi, Gareth Bale kaloi sėrish nė epėrsi Real Madridin 2:1, me tė cilin rezultat edhe pėrfundoi takimi.
Dėshton City dhe largohet nga gara pėr titull
Skuadra e Manuel Pellegrinit nuk ka arritur mė shumė se njė barazim 2:2 pėrballė ekipit tė fundit nė Premierligė.
Seferi kundėr kampionit tė Evropės
Boksieri shqiptarė do t’i kryqėzoj dorėzat me Kampionin e Evropės nė WBO, Tamas Lodi. Ky duel do tė zhvillohet me 16 maj nė Hamburg, ka njoftuar boxen.de
Bajern me “5 yje”, finale me Dortmundin
Kampionėt nė fuqi tė Bajernit tė Mynihut shkojnė nė finalen e Kupės sė Gjermanisė pėr herė tė 20-tė nė historinė e tyre. Mė 17 maj nė “Olimpiashtadion” tė Berlinit do tė ketė njė tjetėr klasike me Borusian e Dortmundit
FFM kėrkon nga FIFA tėrheqjen e ligės sė Maqedonisė nga bastoret sportive
“Kėshilli drejtues i FFM nė mbledhjen e mbajtur tė martėn diskutoi pėr njoftimin qė ka dėrguar deri te FIFA me tė cilin FFM kėrkon mendim prej FIFA-s pėr tėrheqjen eventuale tė ndeshjeve tė kampionatit tė Maqedonisė nga ofertat e kompanive tė basteve”, shkruan nė faqen zyrtare tė FFM-sė, transmeton gazeta Lajm e Shkupit.
Xhaka larg M’gladbachut, oferta nga Serie A e Premierliga
Sipas gazetės sė pėrditshme gjermane, interesim pėr Xhakėn ka shfaqur skuadra e Interit dhe dy skaudra nga Premierliga: Fulham dhe Everton.
Ibraimi shėnon pėr njė pikė tė Kaljarit
Agim Ibraimi mori pėrgjėgjėsinė pėr tė goditur nga penaltia, duke realizuar pa problem pėr barazim 1:1.
Fitore pėr Shkupin, Vrapēishtin e Dritėn, barazon Zajazi
Debutim tė suksesshėm ka patur trajneri i ri i skuadrės sė Vrapēishtit, duke shėnuar fitoren mė tė lartė me rezultat 6:0 nė Veles ndaj Borecit.
Liria e pamėshirshme ndaj Strumicės
Liria me 5 pikė nga 3 ndeshje tė zhvilluara renditet nė pozitėn e dytė menjėherė pas MZT Skopjes, qė dje shėnoi fitore ndaj Kozhuvit me rezultatin 97:90
Granada befason Barcėn, Real shkatėrroi Almerian
Barcelona ka pėsuar humbjen e dytė brenda njė jave. Pas eliminimit nga Liga e Kampionėve nga Atletico Madrid me rezultat minimal 1 me 0, e njėjta i ndodhi edhe sot kur Granada e befasoi skuadrėn katalanase, e cila i shkaktoi humbje gjithashtu me rezultat minimal, 1 me 0.
Kurtishi ia vulosi fitoren Shkėndijės, Ejupi shėnoi hat-trick pėr Turnovėn
Shkėndija mundi Euromilkun 2:0 pasi nė minutėn e 62-tė braziliani Junior realizoi njė gol tė bukur, ndėrsa fitoren Shkėndijės ia siguroi sulmuesi i rrezikshėm Mensur Kurtishi nė minutėn e 75-tė tė takimit. Renova nuk arrin tė mbijetojė nė fushė tė Vardarit, ku mundet 5:1.
Dortmundi gjunjėzon Bayernin
Borussia Dortmund ta befasuar Bayern Munichun midis Allianz Arenas duke e mposhtur kampionin me rezultat 3 me 0.
Nuri Seferi mposhti Perdomon, valviti flamurin kombėtar nė Berlin
12 prill-Vazhdimi i ndeshjes, raundi i tetė, ishte edhe raundi i fundit i cili as nuk pėrfundoi deri nė fund, kur Gusmyr Perdomo, pas njė serie goditjesh u dorėzua, duke shmangur pėrplasjen nė dysheme dhe referit nė Holger Wiemann, nuk i mbeti gjė pos ta shpallė Nuri Seferin fitues.
Te Shtunen ; Shkendija- Bregallnica
Neser perballet Shkendija me Bregalnicen kurse te dielen Renova nikoqire e Pelisterit
Nesėr luajnė: Shkėndija – Horizonti, Renova - Metalurgu (VIDEO)
29 Mars - Xhiroja e 25-tė nė Ligėn e Parė tė futbollit tė Maqedonisė sjellė ndeshje tė vėshtira pėr skuadrat tetovare Shkėndijėn dhe Renovėn.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Sondazh
Pėr moment nuk kemi asnjė sondazh
Copyright © 2013 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio