Televizioni Koha
21:45 Cdo tė hėne
MAQEDONIA SHQIPTARE E ENJĖTE ORA 21:45
BISEDĖ ME MJEKUN TUAJ E MARTĖ ORA 21:45
3T - EMISION HUMORISTIK E HĖNĖ, E MĖRKUR, E PREMTE ORA 20:30
FILM ZONE E SHTUNĖ ORA 20:00
KOHA SPORT E HĖNĖ ORA 20:00
'Shpėrthen' dorėheqja e parė nė BDI, Arben Labėnishti tėrhiqet nga tė gjitha funksionet
18 Prill - Mė poshtė ua sjellė tė plotė shkrimin e Arben Labėnishtit anėtar i kryesisė sė BDI-sė, anėtar i kėshillit tė pėrgjithshėm tė BDI-sė, anėtar i sekretariatit kadrovik tė BDI-sė, si dhe Zv/Ministėr i Mbrojtjes:
LIVE “bomba” e 22 nga LSDM-ja nė orėn 14.00 (LIVE – VIDEO)
18 Prill - Sot bomba e radhes ne Shtip
Lazim Destani dhe Vullnet Ameti realizuan njė takim me drejtuesit e Myftenisė sė Tetovės
18 Prill - Presidenti i Ecolog-ut Lazim Destani dhe Rektori i Usht-sė Vullnet Ameti patėn takim me drejtuesit e Myftenisės sė Tetovės
Zv/ndihmės sekretari amerikan i shtetit Hoyt Yee takon Lėvizjen Eco Guerilla
18 Prill - Z. Hoyt Yee u njoftua nga afėr se njė nga ndotėsit kryesor ėshtė kombinati Jugohrom, i cili edhe pėrskaj obligimeve ligjore, nė vazhdimėsi ka fituar lejen e punės
Nesėr VMRO do tė shpėrthej “bombat” nė Prilep (VIDEO)
Prilep, 17 Prill - Nesėr nė fillim prej orės 13 nė Sallėn Universale nė Prilep, VMRO-DPMNE do tė mbaj njė miting tė hapur qė ėshtė vazhdim i karvanit tė mitingjeve tė hapura tė VMRO-DPMNE-sė nė tėrė shtetin, thuhet nė njoftimin e VMRO-DPMNE Prilep.
60 Vjeēari njė jetė plot vuajtje (VIDEO)
Tetovė, 17 Prill - Kjo ėshtė jeta e 60 vjeēarit Aqim Farzizi i cili jeton nė lagjen "Bllagoja Toska" nė Tetovė, ai pėr Televzionin Koha thotė se nė njėrėn dhomė nuk ka as rrymė elektrike, tė ēarat nė shtėpinė e tijė e ka bėrė qė ai nė njė dhomė tė ndalojė edhe rrymėn elektrike, ndėresa dhoma tjerė sipas tijė sė shpjeti do tė ketė fatin e njetė.
Rinia mėsohet pėr pjesėmarrje nė komunikacion (VIDEO)
Tetovė, 17 prill - Policia rrugore nė Tetovė, ka filluar me realizimin e projektit “Mos u ul nė timon pa leje qarkullimi”.
Protesta Tetovė: Nuk e duan testimin ekstern (VIDEO)
Tetovė, 17 prill - Nxėnės tė disa shkollave tė mesme tė Tetovės kanė protestuar sot nė Tetovė nė orėt e paraditės kundėrt testimit ekstern.
Hojt Ji: Palėt tė sillen me pėrgjegjėsi (VIDEO)
Shkup, 17 Prill - “Gjithashtu i shpjegova z. Zaev se roli qė duhet tė luajė opozita nė ēdo demokraci ėshtė roli demokratik, tė merr pjesė plotėsisht nė institucione, pėrfshi edhe Kuvendin. E inkurajova z. Zaev ti gjejė kushtet, tė gjejė mėnyrėn pėr kthimin e partisė sė tij nė Kuvend”, tha Hojt Ji, zv/ndihmės sekretar shtetėror pėr Evropė dhe Euro-Azi
Ahmeti amnistohet: BDI-ja nuk ėshtė shkaktare e krizės (VIDEO)
Shkup, 17 Prill - BDI ka kėrkuar ndėrmjetėsim ndėrkombėtar nė vendosjen e dialogut, ka mbėshtetur hetim tė pavarur, tė ndihmuar nga Brukseli nė ēėshtjen e pėrgjimeve si dhe angazhohet pėr reforma cilėsore tė institucioneve qė tė pėrballen me kėtė sfidė tė vėshtirė e cila thėret nė pėrgjegjėsi.
Tetovė: 55 vjeēarja varet nė litarė (VIDEO)
Tetovė, 17 Prill - Vetėvrasja e radhės ėshtė regjistruar nė Tetovė. 55 vjeēarja S.S nga Tetova ėshtė gjetur e varur nė litarė nė hapėsirat e bodrumit nė shtėpinė ku jetonte tė enjten pasdite.
Shfaqjet rikthehen nė teatrin e Tetovės
17 prill-Ajo qė mė mrekullon tek secila vepėr e autorit , rrjedhimisht edhe tek “Mundimet e kota tė dashurisė ”, ėshtė mundėsia qė tė jep autori, tė tregosh tregimin tėnd dhe ta ndėrtosh shfaqjen me leximin autentik dhe bashkėkohorė” – shprehet regjisori Suljeman Rushiti.
Bombat e radhės do prekin marrėdhėniet ndėretnike (VIDEO)
Shkup, 17 prill - Ai ka ftuar tė gjithė pėrfaqsuesit e shoqatave joqeveritare, intelektualėt, profesorėt universitar, arsimtarėt, mjekėt dhe tė gjithė tė tjerėt qė tė kenė kujdes se nuk janė fajtor tė gjithė, por vetėm kreu qė qeverisė.
Vrasje nė Lubeten tė Shkupit
17 prill- Nga MPB-ja nuk zbulojnė mė shumė detaje pėr motivet dhe kryerėsin e kėsaj vepre penale, por paralajmėrojnė se pas hetimit tė plotė tė rastit do tė dalė me informacione shtesė.
Tetovarėt tė zhgėnjyer nga komuna (VIDEO)
Tetovė, 16 prill - Problemet me pastėrinė, uzurpimi i hapėsirave publike, infrastruktura rrugore, kaosi nė komunikacion, hapja e bulevardit Bllagoja Toska, uji i pijshėm, gropat nė ēdo rrugė, mungesa e parkingjeve janė problem kryesor pėr qytetarėt e Tetovės.
Kronika e Zezė - 16 Prill 2015 - (VIDEO)
Tetovė, 16 prill - Sotė nė fshatin Bėrvenicė ėshtė aksidentuar kėmbėsori T.Gj 76 vjeē nga Bėrvenica ku ka marrė lėndime trupore dhe me njė veturė tjetėr ėshtė dėrguar nė Spitalin Klinik tė Tetovės, ku pas marrjes sė ndihmės mjekėsore ėshtė dėrguar nė klinikat e Shkupit.
‘Bomba’ e 21-tė e LSDM-sė shpėrtheu nė Ohėr
16 prillKryetari i Degės sė LSDM-sė nė Ohėr Tomisllav Tuntev publikoi edhe biseda telefonike tė Protugjerit me Jankullovskėn dhe ish drejtorin e sigurisė publike nė MPB Ljupēo Todorovski, qė sipas opozitės dėshmojnė se VMRO DPMNE-ja ka pėrdorur kapacitetet policore nė fushatėn parazgjedhore nė Ohėr dhe presione tė ndryshme nė prag tė zgjedhjeve nė kėtė qytet. Pasdite nė Ohėr LSDM-ja organizon marsh protestues, tė cilit do ti prijė lideri i LSDM-sė Zoran Zaev dhe kryesia e ngushtė partiake
Fillojnė punėt nė stadiumin e Tetovės (VIDEO)
Tetovė, 16 prill - Prej ditės sė sotme kanė filluar punėt pėr rregullimin e stadiumit tė Tetovės.
Policia e Kosovės letėr protestuesve: Nuk lejojmė akte tė dhunshme dhe tė paligjshme
18 Prill - Policia e Kosovės u ka shpėrndarė sot protestuesve nga Mitrovica njė letėr me porosi pėr tė drejtat dhe obligimet e tyre gjatė protestės.
Thaēi mė 24 prill nė Beograd, 4 mijė policė serb pėr sigurinė e tij
15 prill- Pas vizitės zyrtare tė homologut tė tij Daēiq nė Prishtinė, nė konferencėn e Ballkanit Perėndimor, burimet e gazetės “Danas” raportojnė se BE po ndihmon organizimin e njė vizite tė mundshme tė Thaēit nė Beograd, e para e tij ndonjėherė nė kryeqytetin serb, mė 24 prill.
Cili biznesmen e deshi Kallashin nė pikturė nė kabinetin e tij (Foto+18)
Para pak ditėsh erdhi njėri qė mu lut tė mė pikturoj lakuriq – tregon Kalllashi. Ideja nuk ishte e kėtij piktori, por e njė biznesmeni, i cili mu lut qė ta dėgjojė dhe tė jem objekt i pikturės sė tij, tė cilėn ai do ta paguante shumė.
Blero ‘i ruan shpinėn’ Afėrditės (Foto)
Gjatė ditės sė djeshme (e hėnė) ai ka publikuar njė fotografi tė pėrbashkėt me modelen dhe kėngėtaren Afėrdita Dreshaj me mbishkrimin “Unė kujdesem pėr ty Afėrdita Dreshaj”, janė fjalėt qė ia ka bashkėngjitur postimit.
Pse disa shqiptarė e kanė frikė bashkimin?
Prishtinė, 14 Prill - A duhet pasur frikė pėr bashkimin e Kosovės dhe Shqipris sot dhe nga kush, kjo ėshtė ēėshtja. Frikė duhet pasur nga qėndrimet e pohimet luftėnxitėse qė vijnė nga ata qė i shkaktuan mase tri lufta.
Rama: Nuk mė shqetėsojnė fare vėrejtjet nga BE dhe SHBA
Tiranė, 11 Prill - Kryeministri Edi Rama iu ėshtė pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve, pas zyrtarizimit tė shumicės sė kandidatėve pėr zgjedhjet e 21 qershorit.
Plaku qė mbledh mbeturina, refuzon paratė - thotė se nuk ėshtė lypės
10 prill-Smail Imeri rrėfen takimin me kėtė njeri tė jashtėzakonshėm, i cili jeton diku nė njė urė afėr Fushė Kosovės.Nė kthim pėr nė banesė pas takimeve tė shumta me miq, vėrej njė plak shqiptar duke kėrkuar gjėra tė "vlefshme" nga mbeturinat e qytetarėve tė Prishtinės.
"Rusia do ta njohė Kosovėn, posa t’i duhet ndonjė favor prej SHBA-ve"
9 prill-Ai beson se SHBA-tė dhe BE-ja dėshirojnė qė Serbia t’i bashkohet njė ditė BE-sė dhe NATO-s, ndėrsa Serbia pėr Rusinė nuk shėrben si njė shtet pėr investim, por si njė vend i shkėlqyer pėr tė matur marrėdhėniet e Rusisė me Perėndimin
PD: Rama gėnjeu nė Preshevė, nuk ka njohje diplomash
9 prill-Nė komision, ministria e Jashtme raportoi pėr mbedhjen e dytė tė pėrbashkėt Shqipėri-Kosovė. Deputetėt ngritėn pyetjen pėr rolin e Shqiėprisė, nė heqjen e vizave pėr Kosovėn, por edhe anėtarėsimin e saj nė intitucionet ndėrkomėbtare
BE dėnon deklaratat e Edi Ramės
8 prill-Deklarata e KE-sė vjen pasi kryeministri shqiptar Edi Rama nė televizionin Klan Kosova mes tjerash kishte deklaruar se Shqipėria dhe Kosova do tė jenė tė detyruara tė bashkohen nėse BE-ja nuk hap rrugė pėr integrimin evropian dhe heqjen e vizave pėr Prishtinėn
Sarandė, digjen tre automjete nė parkim
7 prill-Nė vendngjarje kanė mbėrritur menjėherė shėrbimet zjarrėfikėse, tė cilėt tė ndihmuar dhe nga banorėt kanė bėrė tė mundur dhe shuarjen e zjarrit nė mjete.
Rama e Meta me Ivanov, asnjė fjalė pėr shqiptarėt nė Maqedoni
3 prill-Kryetari i Kuvendit Meta vlerėsoi mesazhin e kėsaj vizite tė rėndėsishme tė Presidentit Ivanov nė Shqipėri e cila lidhet ngushtė me rritjen e shkėmbimeve tregtare dhe forcimin e bashkėpunimit ekonomik dypalėsh. Nė kėtė drejtim z. Meta theksoi se duke punuar mė ngushtė sė bashku, Shqipėria dhe Maqedonia janė mė konkurruese nė tregjet e mėdha.
Arrestohet sėrish deputeti Mark Frroku (VIDEO)
Tiranė, 02 Prill - Kuvendi votoi pothuajse nė mėnyrė unanime pėr tė lejuar Prokurorinė tė arrestojė sėrish deputetin Mark Frroku. Kėsaj radhe pėr akuzėn e vrasjes, pėr llogari tė shtetit belg.
Zėvendėsi i Sheshelit nė gjyq sepse dogji flamurin e Kosovės?
31 mars- “Dhe unė dua tė ju pyes juve nėse mė akuzoni pėr djegien e kėtij flamuri. Nėse po, atėherė ose duhet tė ndryshohet Kushtetuta ose pėrndryshe ju bėheni pėrgjegjės pėr shkelje tė aktit mė tė lartė juridik tė shtetit, Kushtetutės”.
Basha nuk kandidon nė Tiranė, vendimi pritet tė bėhet sot publik
31 mars- Partia Demokratike do tė nisė procesin e kandidatėve pas datės 4 prill, pasi ajo tė zhvillojė edhe dy protesta tė rėndėsishme anti-qeveritare, njė nė Shkodėr mė 2 prill, nė ditėn pėrkujtimore tė katėr tė vrarėve tė 24 viteve mė parė dhe njė nė Vlorė nė datėn 4 prill.
Gjykata e Lartė vendos nėse Doshi dhe Frroku do tė mbeten nė qeli
Tiranė, 28 Mars – Deputeti kristiandemokrat, Mark Frroku dhe deputeti deri dje i PS, Tom Doshi, kanė dalė nga ambientet e Policisė sė Tiranės, ku qėndrojnė prej 48 orėsh dhe kanė mbėrritur nė ambientet e Gjykatės sė Lartė.
Digjet shtėpia monumentale e Xhafer Devės nė Mitrovicė (Foto)
Mitrovicė, 28 Mars - Sot rreth orės 13:00ka marrė flakė shtėpia monumentale e Xhafer Devės nė Mitrovicė. Ajo i takon shekullit XIX.
Veteranėt e UĒK-sė tė hėnėn nė protesta
Prishtinė, 28 Mars - Kryetari i Kėshillit pėr Mbrojtjen e Luftėtarėve tė UĒK-sė, Xhevdet Qeriqi, pėrmes rrjetit social Facebook ka bėrė me dije se nesėr nė orėn 12:00, do tė mbajnė konferencė ku do tė tregojnė edhe pėr protestėn e sė hėnės.
Samsung ka gabuar pėr Galaxy S6 dhe S6 Edge
18 Prill - Koreanet e samsungut kanė gabuar me paisjet e s6 dhe s6 edge ne sasinė e prodhimit
Franca dėbon 200 shqiptarė nga njė strehimore
Francė, 14 Prill - Mediat Franceze kan publikuar dise infomaqcione se gjat mėngjesit tė sotėm autoritetet franceze kan dėbuar mė shumė se 200 persona kryesisht shqiptar duke u refuzuar tė drejtėn pėr azil tė cilėt ishin strehuar qė nga viti 2013.
Hillary Clinton hyn nė garėn presidenciale
Hillary Clinton filloi fushatėn e saj presidenciale pėr vitin 2016 ndėrsa njė pretendent tjetėr republikan pėrgatitet tė njoftojė kandidaturėn e tij.
SHBA, tėrhiqet bllokimi i ndėrtesės sė Kongresit
12 prill- Policia amerikane tha se ky person ka vdekur, pasi e kishte qėlluar vetveten me armė, nė pjesėn perėndimore tė ndėrtesės nė Kapitoll. Policia ka njoftuar se ky person e kishte njė trastė shpine, njė valixhe dhe njė shkrim qė thoshte diēka pėr “tė drejtėn sociale”
Ki Mun: Kampi i refugjatėve palestinezė njė kamp i vdekjes
10 prill-Ai ka paralajmėruar se luftetarėt e armatosur brenda kampit dhe forcat qeveritare siriane jashtė tij janė njė shpatė me dy teha pėr mijėra njerėzit e bllokuar brenda kampit.
Ndėrron jetė prokurori turk qė ishte marrė peng
1 prill-Fillimisht mediat turke raportuan se pas ndėrhyrjes sė forcave speciale, prokurori kishte mbetur i plagosur, por mė pas ishte ministri i Punėve tė Jashtme i Turqisė, Mevlut Ēavushoglu, i cili shkruajti nė "Tuiter" se Mehmet Selim Kiraz ka ndėrruar jete".
Bebja me numrin 12 nė ballė
27 Mars -Mjekėt kanė mbetur tė shokuar kur e kanė parė fėmijėn. Ai lindi nė njė spital nė Afrikėn e Jugut
Tragjedi nė Zvicėr: Vdes 23 vjeēari nga Rahoveci
27 Mars - Ėshtė fjalė pėr njė tė ri 23 vjeēar, mashkull, banor i regjionit tė Lozanės. Mėsohet jo-zyrtarisht se i ndjeri ėshtė nga familja e njohur Orllati, pronarė tė njė kompanie tė madhe e tė suksesshme tė ndėrtimit nga Lozana
Kush mund te fitoje ne Eurovizion 2015?
27 Mars - Faqja Oikotimes.com na njeh me tė favorizuarit: Suedia, Italia dhe Estonia janė shtetet qė mund ta fitojnė ēmimin e madh.
Meren ne pyetje prinderit e kopilotit Lubitz
27 Mars - Informata thonė se kapiteni, pasi nuk mund tė hynte nė kabinė, i kishte rėnė numrit pėr situata emergjente pėr tė hapur derėn, por kopiloti e kishte mbyllur sėrish kabinėn
Avioni gjerman rrėzohet nė Francė, 148 viktima.
24 mars-Ka zėra se avioni i 'GermanWings', i rrėzuar nė jug tė Francės, po udhėtonte shumė ulėt. Sipas 'France Info', avioni ėshtė pėrplasur nė kuotėn e 1800 metrave, ndėrkohė qė lartėsia e malit ku ėshtė rrėzuar arrin nė 3 mijė metra.Vendi i aksidentit ėshtė i vėshtirė pėr t'u mbėrritur, pasi ėshtė njė zonė me terren tė ashpėr.
Angela Martini: Nė jetėn time e kam pasur vetėm njė mashkull shqiptar. Cilin?
17 Mars - Top modelja e famshme shqiptare Angela Martini ,para njė kohe ka pas deklaruar,se vetėm njė mashkull shqiptar e ka pasur nė jetėn e saj
Shqiptari vret bullgarin pėr prostitucion nė Hamburg
16 Mars - Njė shqiptar i moshės 22 vjeēare ka ekzekutuar njė shtetas bullgar me njė pistoletė tė kalibrit 7,65 me disa plumba.
Rusi: Dy tė arrestuar lidhur me vrasjen e Nemtsovit
07 Mars - Dy persona tė dyshuar janė arrestuar lidhur me vrasjen e politikanit opozitar rus, Boris Nemtsov, i cili ėshtė vrarė mė 27 shkurt nė Moskė
Nuk bėhet fjalė pėr fustanin e as pėr vajzėn, por pėr diēka shumė serioze
07 Mars -“Ushtria e Shpėtimit”, organizatė ndėrkombėtare, pjesė e kishės katolike, kanė lansuar njė fushatė kundėr dhunės nė familje, duke pėrdorur llojin e fustanit i cili bėri bujė nėpėr rrjetet sociale
Aksident me motorēikletė , njė i lėnduar rėndė
28 Shkurt - Njė motorēiklist ka humbur kontrollin e motorēikletės dhe ėshtė rrezuar ku ka marrė lėndime tė rėnda
Merkeli dėnon vrasjen e politikanit tė njohur rus
28 Shkurt - Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka qenė e para qė ka dėnuar vrasjen e politikanit tė njohur rus
Vetura shkel vajzėn pėr vdekje (VIDEO +18)
28 Shkurt - Njė vajzė duke dalur me vrap nga shtėpia e sajė ėshtė shkelur nga njė veturė ku e ka lėnė menjėher tė vdekur
Tri ndeshje moslojė pėr Shkėlzen Gashin
Shkėlzen Gashi ėshtė dėnuar me tri ndeshje moslojė nga Federata Zvicerane e Futbollit pėr kartonin e kuq qė mori nė ndeshjen kundėr FC Zurich.
‘Ringjallja’ e CR7 nė garėn pėr golashėnuesin mė tė mirė
Ishte njė periudhė gjatė tė cilės tė gjithė e kritikuan Cristiano Ronaldon, mirėpo futbollisti mė i mirė nė botė nė dy vitet e fundit, u kthye nė mėnyrė tė furishme.
“Ballistėt” nesėr i bojkotojnė futbollistėt e Shkėndijės
Tetovė, 14 Prill - “Ballistėt nesėr bėjnė BOJKOT ! Si pasojė e performansės tė lojtarėve tė klubit tonė, ne Ballistėt vendosėm qė e vetmja mėnyrė pėr tė shprehur pakėnaqėsinė tonė ėshtė nėpėrmjet bojkotit.
Chelsea sigurt drejt titullit
Vuajtėn deri nė fund, por nė fund e arritėn golin e shumėkėrkuar qė ia siguroi tri pikė.
Renova fiton ndaj Shkėndijės (VIDEO)
Tetovė, 08 prill - Ndėrsa nė pjesėn e dytė gjegjiėsisht nė minutėn e 50 Renova ka kaluar nė epėrsi me rezultat 1-0 pėrmes futbollistit Emran Ramadani. Nė minutėn e 63 Shkėndija ka ngelur me 30 futbollistė pasi qė Pollozhani ndėshkohet me karton tė kuq. 10 minuta mė vonė Shkėndija ngel me 9 futbollistė pasi qė edhe Sedat Berisha ndėshkohet ma karton tė kuq.
Mediat serbe, janė duke e pėrjetuar njė ‘traum’ nga fitorja e Shqipėrisė!
30 mars-Ndėrkohė, ‘sportske.net’ kishte kėtė titull: “Problem pėr serbėt, fitore e re e Shqipėrisė”
12 mijė plisa nė Elbasan Arena
29 mars-Shqipėria nesėr do tė pėrballet me Armeninė nė Elbasan Arena pėr ndeshjen kualifikuese pėr Euro 2016. Dhe, sipas raporteve tė fundit qė arrijnė nga mediat, mėsojmė se plotė 12 mijė tifozė duhet tė vendosin plisat mbi kokat e tyre. Pėrndryshe, stadiumi zė diku rreth 13 mijė tifozė.
United po planifikon njė mega-ofertė pėr Ronaldon
Mediat angleze raportojnė se drejtuesit e Manchester Unitedit po pėrgatiten pėr ta rikthyer nė shtėpi ish-yllin e tyre, Cristiano Ronaldon.
Ky pritet tė jetė formacioni i Shqipėrisė ndaj Armenisė
Trajneri italian i Kombėtares sė Shqipėrisė edhe njėherė do t’i besoj sistemit 4-5-1, dhe kėsaj radhe kėrkon tė fitoj me tė.
Kombetarja e Shqiperise falin namazin e Xhumase
27 Mars - Nė kėtė fotografi shihen futbollistėt e kombėtares shqiptare pas namazit tė Xhumasė tek bėjnė njė foto tė pėrbashkėt me imamin e njė xhamie nė Durrės.
Krasniqi pėson nga Braehmer, Xhila kampion nė versionin GBU World
22 mars-Haxhi Krasniqi kishte disa goditje tė forta nė raundin e nėntė, por gjermani pavarėsisht se ishte gati tė rrėzohej arriti tė qėndronte nė kėmbė. Pėrpos kėsaj gjermani “dridhi” Krasniqin qė pėsoi nokdaun.
Barcelona pėrjashtohet nga La Liga?
17 Mars - Tashmė gjithēka fillon tė marrė njė kahje akoma mė serioze pėr klubin e Barcelonės!
Shkėndija barazon me Bregallnicėn
15 mars-Rezultati pėrfundimtarė nga ky takim ishte 0-0.Kėshtu ekipi tetovarė nuk arriti qė tė vazhdojė me fitoret tė cilėt u shėnoi nė dy ndeshjet paraprake.
Ēmenduri nga Chelsea, 100 milionė pėr Balen
Chelsea u eliminua nga Liga e Kampionėve por ky eliminim si duket vetėm i ka motivuar londinezėt.
Shkėndija shėnon fitore me Pelisterin
11 mars-Shkėndija ka kaluar nė epėrsi nė minutėn e 56 tė pjesės sė dytė pėrmes Kirovskit, kurse goli i dytrė ėshtė shėnuar nė minutėn e 93 nga futbollisti Salazar.
Renova shėnon fitore
10 mars-Tė dy golat nė kėtė ndeshje i ka shėnuar Izair Emini, nė minutėn e 9 dhe tė 13. Nė minutėn e 24 futbollisti Mickovski ėshtė ndėshkuar me karton tė kuq, ndėrsa nė minutėn e 39 ekipi mysafir vetėm zvogėloi epėrsinė nė 2-1.
Shkėndija-Pelisteri luhet nė Kumanovė
Tetovė, 10 Mars - Ndeshja Shkėndija-Pelisteri nuk do tė luhet nė stadiumin e qytetit nė Tetovė por nė qytetin e Kumanovės nė stadiumin e Bashkimit, kjo pėr shkak tė fillimit tė rikonstrumit tė stadiumit nė Tetovė.
Skandal: Barcelona sėrish nė gjyq , keqpėrdor 100 milion euro
2 Mars - Sandro Rosell, Juan Laporta dhe dy drejtorėt e fundit tė Barcelonas do tė paraqiten sėrish nė njėrėn nga gjykatat nė Barcelonė.
Messi gjuhet me shishe nė kokė
Lionel Messi mori njė karton tė verdhė nga gjyqtari pasi u godit me shishe nė kokė.
Deri kur Tetova me keto kushte
Deri kur Tetova me keto kushte.
Joe DioGuardi:Hakmarrje kunder popullit shqiptar
Perkitazi me gjendjen e tensinuar ne Maqedoni me rastin e arrestimeve me skenaret tashme te njohura te aparatit shteterore te Nikolla Gruevskit,Liga Shqipatro-Amerikan me kryetarin Joe DioGuardi dhe SHSHA-ja ne Cikago dalin para opninionit te gjere demokratik ne SHBA dhe ne bote se ceshtja shqiptare ne trojet e veta etnike ne Maqedoni dhe ne Serbi,po perballen me torturat me brutale qe kane marre konotacione te akteve me tone nacionaliste kunder popullit shqiptar.
“Shkupi” – Kryeqyteti i Dardanisė
9 shkurt-… U ktheva pėr nė Tetovė pas mbeti kryeqyteti i vilajetit tė Kosovės, Shkupi, i rrėnduar nga statujat e huaja qė i mbante mbi shpatullat e veta, statuja qė nuk i pėrkisnin atij, por ē’tė bėsh “pas mbetet Shkupi nė acar dhe vaj, qan toka nėnė, qanė pėr bijtė e saj“.
Zgjohu BDI!
28 prill-U bė e gjitha si ėshtė pritur, tani Artan Grubi mė ka borxh njė falje publike sepse para jo mė shum se 6 mujve, kėrkoi nga unė qė ti kėrkoj po atij falje, sepse bėra fotografin qė shkruante “Zgjohu BDI” me tė cilėn doja nė njė farė mėnyrė me atė foto tė zgjoja BDI-nė nga gjumi pikėrisht me logon e ZGJOHU. Reagimi i tijė atėher pėr marjen e logos linte mbresėn se do tė prishet dynjaja, ose vinin pershkaqenėt nga Deti Jonė.
Kadare: S’e kam humbur kurrė besimin tek letėrsia
8 prill-Nė fillim tė viteve ‘60 kemi pasur nė Institutin Gorki njė shok, shkrimtar i njohur rus, Anatoli Kuznjecov. Pas ca kohėsh Kuznjecovi ishte arratisur nė Angli. Gjithė Bashkimi Sovjetik u trondit. Pas arratisjes sė tij, tė gjithė prisnin veprėn e tij tė parė, tė bujshme, antisovjetike. Por, nėntė muaj mė vonė, Kuznjecov vdiq. Nuk e kishte duruar dot vetminė, kishte rėnė nė depresion, dhe ashtu ishte shuar. Mė ėshtė kujtuar gjithmonė kur mė shkonte mendja pėr tė ikur
TAVOLINA E SHPRESĖS
22 mars- E kur je vetėm kukull atėherė pse tė mos ketė njė takim tė liderėve tė partive politike shqiptare ku njėherė e pėrgjithmonė do tė shtrohet dora e pajtimit nė tė mirė tė popullit shqiptar. Njė takim, i cili mbase do tė tejkalonte sadopak marrėveshjet e mėdha dhe ndasitė qė ekzistojnė mes partive nga blloku politik shqiptar.
Pėrvjetorėt e UĒK-sė
22 mars- "Dhjetė vite pas, gjendja e shqiptarėve nė Maqedoni ėshtė mė keq qė ēka qenė para 2001, edhe mė tej burgosje, rrahje, vrasje tė ish luftėtarėve dhe eprorėve te UĒK-sė”, theksoi Haradinaj, i cili mbajti njė fjalim mbi 15 minuta dhe herė pas herė u ndėrpre nga publiku me duartrokitje frenetike dhe e gjithė kjo situatė e nervozoi pamasė Ali Ahmetin.
Teatri me popullin
Urim Hasipi Nė mė shumė takime tė liderėve dhe qytetarėve, nuk ka pyetje, apo nėse ka pyetje eventuale, ato janė tė kurdisura qė mė herėt pėr tė shkaktuar erupcion nė sallė. Dhe fare fare nė fund, kėto takime mė pas do tė pėrdoren nė fushatė si spote televizive dhe liderėt do tė thirren se kanė qenė afėr popullit. Nuk do tė mund tė pėrfundojė tekstin nėse nuk do tė pėrmendja inferioritetin e popullit dhe heshtjen e tij gjatė kėtyre tubimeve.
Viti negativ...
3 janar- Nuk ėshtė mė lehtė tė numėrohen edhe ngjarjet negative qė ndodhėn gjatė vitit 2010, e qė ishin njėsoj tė numėrta si nė shkurt, poashtu edhe nė mars, prill, maj dhe nė gjithė muajt tjerė tė vitit.
Siti, 43 milionė Interit pėr Balotelin dhe Burdizon
Roberto Manēini kėrkon tė sjellė nė Premier Ligė dy prej lojtarėve qė ka stėrvitur nė kohėn kur drejtonte Interin: Mario Balotelin dhe Nikolas Burdizon.
Duke pritur “Shėn Nikollėn”
Kush qenka njeriu qė i bėn obstruksionet do tė ngelet enigmė dhe do tė jetė pjesė e akteve tė dramės"Duke pritur Shėn Nikollėn". Pritjet e Estragonėve dhe Vlladimirėve tash e 18 vjet pėr tė zgjidhur kontestin ekstrafamoz me Greqinė nuk kanė fund. Pritjet pėr implementimin e Marrėveshjes ekstra - famoze tė Ohrit nuk kanė fund. Si ēdo herė, Shėn Nikolla kėrkon fajtorin (brenda vetes) pėr dėshtimet dhe paaftėsitė gjatė kohės sa zotėron pushtetin absolut nė kėtė shtet. Fajėson grekėt pėr pozicinonet maksimaliste, por fajėson dikė tjetėr tash pėr mosrealizimin e Marrėveshjes sė Ohrit.
Plas te Siti, Manēini i “tregon vendin” Belamisė
“Zhduku dhe mos u kthe pėr tre muaj”. Me kėto fjalė trajneri i Manēester Sitit, Roberto Manēini, ka larguar nga skuadra sulmuesin uellsian, Kreig Belami.
Shkodran Idrizi sot kthehet nė Maqedoni
5 janar- Eksperti pėr ēėshtje juridike, Jeton Shasivari ka theksuar se lidhur me kėtė rast bėhet fjalė pėr kontradikta midis kodit penal si njė ligj gjeneral dhe ligjit pėr amnisti si njė ligj special, i cili e pėrjashton kompetencėn e gjykatave tė Maqedonisė, pėr t`i gjykuar kėto raste.
Sa e mirė na ka dalė nusja?
Dhe nė mes tė rrugės takohen me dasmorėt tjerė dhe pėr inat nuk lėshojnė rrugėn asnjėra palė dhe komunikacioni ngatėrohet gjysėm ore dhe fillojnė sharjet etj… por qėllimi arrihet se e gjithė “nahija” e mori vesh se filani bėn dasėm
Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty
se titujt e disa kėngėve tuaja janė nė shikim tė parė janė shumė tė rėndė. A kanė adresė tė caktuar kėto kėngė? Dani: Asnjė kėngė nė jetėn time, nuk ka pasur tė bėjė me mua, pėrveē kėngės ‘Jeta pa Ty’. Por pse janė tė rėnda mendojė se si popull si komb jemi shumė tė pastėr, dhe kohė pas kohe na kanė pėrcjellė realitete tė ndryshme emotive. Janė shumė realitete qė ndonjėherė e bėjnė kėngėn tė rėndė, duke ja ruajtur realitetin apo tė pėrditshmen.
Copyright © 2015 Tv Koha. Tė gjitha drejtat e pėrmbajtura.
Developed by: Just5 Studio